Článek
Zajímalo vás někdy, co se děje s vaším tělem během dlouhého období bez sexu? Má to vliv na vaše zdraví, libido, nebo dokonce na fungování vašeho těla? Pokud ano, určitě čtěte dále.
Vaginální zdraví během „období sucha“
- Mýtus: Po delší době bez sexuální aktivity se vagína „uzavře“ nebo jim dokonce naroste nová panenská blána.
- Fakta: Poševní tkáně jsou neuvěřitelně pružné a přizpůsobivé. Neuzavírají se bez ohledu na to, jak dlouho jste bez sexu. Při obnovení sexuální aktivity sice může dojít k dočasnému pocitu těsnosti, ale nejedná se o nijak dramatickou změnu.
Pomůže delší předehra nebo lubrikanty (ty se hodí zejména u žen po menopauze).
Libido alias mentální hra
- Mýtus: Dlouhá období bez sexu trvale snižují vaši touhu.
- Fakta: Libido je dynamické a ovlivňují ho jak psychické, tak fyzické faktory. Dlouhodobá abstinence sice může způsobit, že se budete cítit tak trochu „odpojeni“ od své sexuální stránky, ale to je často spíše psychické. Nalezení partnera nebo znovuobjevení vlastního uspokojení může vaši touhu rychle znovu rozproudit.
Pocit atraktivity a sebedůvěry hraje při udržování zdravého libida opravdu velkou roli. Pokud tedy máte pauzu, zaměřte se na aktivity, díky nimž se budete cítit dobře – ať už je to cvičení, vášeň pro módu nebo objevování smyslných zážitků na vlastní pěst.
Hormonální rovnováha: Žádný zásadní vliv
Sex přispívá k uvolňování hormonů „dobré nálady“ (jde zejména o oxytocin a endorfiny), ale jeho absence vaše hormonální zdraví nevykolejí. Pravidelný sex sice přináší některé výhody (třeba snížení stresu a lepší spánek), ale podobné účinky mohou mít i jiné aktivity, například cvičení, meditace nebo dokonce mazlení.
Věděli jste, že: Studie ukazují, že fyzická intimita, dokonce i nesexuální doteky, mohou stimulovat podobné hormonální účinky? Pokud jste tedy nezadaní, neváhejte obejmout přítele nebo strávit kvalitní čas s blízkými.
Emocionální a psychologické účinky
Sexuální aktivita je spojena s emocionální intimitou a úlevou od stresu. U některých lidí může dlouhá pauza v sexu vést k pocitům osamělosti nebo odloučení. Není to však nevyhnutelné. Vztahy s okolím lze totiž navázat i jinak.
Rychlý tip: Pravidelná masturbace je nejen prostředkem ke zmírnění stresu, ale také pomáhá udržovat průtok krve a citlivost v oblasti genitálií, čímž zajišťuje, že vaše tělo zůstane připraveno, až se rozhodnete sexuální aktivitu obnovit.
Perspektiva po menopauze
Po menopauze mohou mít hormonální změny vliv na vaginální sliznici, což může vést ke ztenčení a snížení pružnosti – a to zejména ve chvíli, kdy v těchto oblastech nedochází k pravidelné stimulaci. To může obnovení sexuální aktivity trochu ztížit.
Řešení: Zařaďte vaginální zvlhčovače bez hormonů, cvičení pánevního dna, a nejlépe i terapeutické intimní hračky.
Čas bez sexu neznamená potíže
Období sexuální abstinence jsou v různých fázích života normální a přirozená. Tělo je odolné a dokáže se těmto fázím přizpůsobit. Ať už je to z důvodu osobní volby, nedostatku příležitostí nebo jiných životních okolností, přestávky v sexu se nemusíte bát – je to prostě další součást vaší mozaiky života.
Zdroj: https://www.medicalnewstoday.com/articles/326518#takeaway, https://www.webmd.com/sex/stop-having-sex-health, https://www.gynae-centre.co.uk/blog/what-happens-if-you-dont-have-sex-for-a-long-time/, https://www.businessinsider.com/when-you-dont-have-sex-what-happens-to-your-body-2020-6
Náhledové foto: Pixabay