Hlavní obsah
Finance

Výplata důchodů se mění – v dubnu čeká některé seniory šok

Foto: Pixabay

Moje babi mi zase volala, protože ve zprávách něco slyšela a samozřejmě si z toho zapamatovala jen půlku. Prý jí v dubnu nepřijde důchod. Samozřejmě jsem ji uklidnila, že přijde, jen to bude mít nově trochu jiná pravidla.

Článek

O co vlastně jde? Možná jste to už také postřehli: Od dubna se totiž mění termíny výplaty důchodů. Ale pozor – netýká se to všech lidí. Změna je určena jen pro příjemce, kteří je dostávají 16., 18., 20., 22. nebo 24. dne v měsíci. Výše důchodu zůstává stejná, posunutí výplatního dne je automatické a bez poplatků.

Důchod dříve? Ano, ale jen pro některé!

Zkráceně by se dalo říct, že lidé, kteří brali důchod spíše ke konci měsíce, ho nově dostanou o deset dní dříve, což znamená:

16. dne v měsíci - nově 6. dne v měsíci

18. dne v měsíci - nově 8. dne v měsíci

20. dne v měsíci - nově 10. dne v měsíci

22. dne v měsíci - nově 12. dne v měsíci

24. dne v měsíci - nově 14. dne v měsíci

Žádná vysokoškolská matematika – pokud jste například dostávali důchod 20. dne v měsíci, naposledy vám dorazí 20. března. Od dubna už ho budete dostávat 10. dne v měsíci, takže první dřívější důchod dorazí 10. dubna. Nepochybuju, že to část lidí, kteří se v našem rychlém světě už tolik neorientují, překvapí. A některé i nepříjemně. Důchod je pro ně jistota, na kterou se prostě nesahá. Ale co naděláme.

Proč se termíny mění?

Hlavním důvodem je, jak jsem se dočetla na internetu, sjednocení výplatních termínů a zefektivnění celého systému. Snížením počtu výplatních dnů se zjednoduší administrativa a urychlí se procesy.

Jo, to celkem dává smysl. Jen by se to možná k důchodcům mohlo dostat jinak než z televize. Ale co naděláme.

Foto: Pixabay

Musím něco vyřizovat?

To byla další otázka, kterou mi babi položila – ona už toho totiž po úřadech moc neoběhá. Odpověď zní: NE. Všechno proběhne automaticky.

O změně vás bude v předstihu informovat Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která vám pošle oficiální dopis s novým termínem výplaty. A tady je ten zakopaný pes – nejraději bych, aby první chodily dopisy a až potom o změně informovala televize. Nicméně jak podotkla kamarádka: „Jen aby ten dopis vůbec přišel.“ A to je taky fakt.

Koho se to netýká?

Pokud váš důchod chodí jiný den než 16.–24., pak se pro vás nic nemění. Stále ho dostanete ve stejný den jako doposud. A pokud si nejste jistí, jak se vás změna týká, poptejte se na ČSSZ.

Tak snad se mi to podařilo vysvětlit srozumitelně – takže kdyby vám volala vaše babi s podobným dotazem, už budete vědět, jak to je.

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz