Článek
Při předvánočním procházení obchodů a hledání dárků vybírám nejen podle toho, jestli můžou obdarovaným udělat radost, ale také jestli si je můžu dovolit. Chtělo by se říct, že je to základ finanční gramotnosti. Část lidí ale kupuje i dárky, na které ve skutečnosti peníze nemají. A tak si půjčí. Ať se ale půjčka tváří sebevýhodněji, ve skutečnosti nikdy pro tento účel výhodná není. V roce 2020 to bylo 3 % Čechů. Bohužel 20 % z nich poté mělo problém splácet.
Dětem uděláme hezký život bez dluhů, ne drahou hračkou
Podle statistik české bankovní asociace si Češi nejčastěji půjčovali na hračky. Mnohdy za tím bývá snaha udělat dětem hezké Vánoce. To je pochopitelné, ale pokud bychom si na dárky pro naše ratolesti museli půjčovat, je mnohem rozumnější udělat Štědrý den o něco méně bohatý.
I pro naše děti je přeci důležité, aby jejich rodiče nežili několik následujících měsíců v dluzích. A co hůře, pokud by nastala ta nejhorší situace a neměli bychom jak splácet, děti tahanicemi s exekutory psychicky utrpí mnohem více, než kdyby pod stromečkem našli o jednu hračku méně. Podobné chování odporující finanční gramotnosti od nás navíc děti mohou časem okoukat a nabýt pocitu, že půjčovat si na dárky je normální. Potom tento zlozvyk mohou opakovat i v dospělosti.
Dalšími oblíbenými dárky, na které si lidé půjčovali, byla například elektronika nebo zážitky a dovolené. Radost ze všech dárků, na které si půjčíme je ale jen dočasná. Trvá zpravidla od Štědrého dne do první splátky. S každou další splátkou radost opadá, až ji časem mohou vystřídat spíše výčitky svědomí. Pokud si navíc v průběhu dalšího roku nějak zásadněji finančně nepolepšíme, díky splácení z předchozích Vánoc nenašetříme ani na ty příští a skončíme v dluhové spirále.
Ani půjčka bez navýšení není bez rizika
Půjčka s nulovým úrokem zní lákavě, ale přesto se jedná o riziko a je lepší se jí vyhnout. Prvním zajícem v pytli mohou být skryté poplatky. Nejhorším scénářem však je, pokud zapomenete na splátku, nebo na ni ani nemáte. Ze zdánlivě supervýhodné nabídky se pak stává noční můra. Sankce nakonec v takových případech nákup prodraží ještě více, než kdybyste si rovnou půjčili klasickým úvěrem s úrokem.
Navíc je potřeba myslet na to, že i když v rámci splátek nepřeplácíme, stále nám zůstávají běžné fixní výdaje, jako jsou energie, nájem nebo běžné nákupy potravin. A pokud jsme na dárky nedokázali v průběhu roku našetřit odkládáním si, znamená to, že nám po odečtení běžných výdajů zřejmě moc peněz navíc nezůstává. Stačí pak jeden nenadálý výdaj, jako třeba pokažené auto a problém se splácením je na světě.
Anketa
Kupujme jen dárky, které si můžeme dovolit
Život je vždy mnohem příjemnější s vědomím, že vůči nikomu nemáme žádné závazky a nemusíme si každý měsíc přepočítávat úspory. Jeden večer přeci nestojí za to, abychom jej spláceli dlouhé měsíce nebo dokonce roky. Někdy je lepší si jednoduše připustit, že na určité dárky nemám. Není to ostuda, ale přijetí své vlastní reality a cesta ke klidnějšímu životu po celý následující rok. Vánoce jsou přeci o pohodě a času s blízkými, ne o překonávání rekordů v ceně dárků.