Článek
Kořeny pionýrské organizace pocházejí jak jinak, než z SSSR. Komunisté ji založili na V. sjezdu Ruského komunistického svazu mládeže v květnu 1922. I když se oháněla výchovou mládeže, byla zcela pod kontrolou komunistické strany a sloužila k indoktrinaci dětí. Cílem bylo vychovat vzorné a poslušné komunisty.
Stačí si připomenout první zásadu sovětských pionýrů, ze které je na první pohled patrné, že šlo o vymývání mozků mladých lidí: „Pionýr vroucně miluje svou sovětskou vlast, je věrný velikému dílu Lenina a Stalina – dílu komunismu.“ Na výzvu „K boji za věc Komunistické strany buď připraven!“ odpovídali pionýři „Vždy připraven!“
Mládež se snažily ovládnout i jiné totalitní režimy
Komunisté nebyli jediní, kdo měl svou organizaci určenou k působení na děti už od útlého věku. V nacistickém Německu k tomuto účelu sloužila polovojenská organizace Hitlerjugend, který byl určen pro chlapce a také Svaz německých dívek. Účel byl i zde pouze jeden - vychovávat děti k věrnosti a vřelosti k nacistickému režimu. Součástí byly různé volnočasový aktivity jako hry a zpívání.
Podobu k pionýrské organizaci lze vnímat i v několika dalších aspektech. Nacisté chtěli mít výchovu dětí plně pod svou kontrolou, a proto tak jako komunisté zakázali ostatní nezávislé spolky, jako byl například skaut. Hitlerjugend měl také své typické stejnokroje, které tak jako oblečení pionýrů zahrnovaly šátek uvázaný pod krkem. Pouze nebyl rudý, ale černý.
V Československu se snažili komunisté udělat pionýry ze skautů
Po tom, co komunisté uchvátili moc v Československu, chtěli ovládat mládež tak jako bolševici v sovětském svazu. Původně se ale chtěli vydat cestou transformace skautů, tedy organizace Junák. Ten byl přejmenován na „Junák, ústředí skautské výchovy SČM“, v rámci kterého vznikaly pionýrské oddíly a stala se z něj jen loutková organizace komunistické strany.
Junák se pak zabýval nejen výchovou dětí v přírodě, klubovnách a pořádáním táborů, ale také se povinně četlo ze života sovětských pionýrů. Junák měl za úkol stát po boku vládě Klementa Gottwalda, pomáhat všem kladným a tvořivým složkám a také bojovat proti všem nepřátelům lidově demokratické republiky. Ideové působení na děti tedy bylo velmi silné.
Junáci chtějí pracovati na sjednoceni veškeré slovanské mládeže k tomu, aby za vedení velkých ruských bratří zaujala ve světovém bratrství mládeže místo, které ji patří.
V roce 1950 ale tento pokus s využitím Junáka skončil a jeho činnost byla zakázána. Stejně tak dalších mládežnických organizací jako byl například Orel. Vše bylo řízeno podle vzoru Sovětského svazu a vznikla samostatná pionýrská organizace.
Pionýři měli milovat Sovětský svaz a budovat socialismus
Ideologie číhala na děti v této organizaci na každém kroku. Stačí se podívat na význam symbolu pionýrů, tedy rudého šátku. Byla ražena zásada, že představuje součást komunistického rudého praporu a každý pionýr na něj má být hrdý. Děti byly učeny milovat komunistickou stranu, pracující lid, ale také poznávat a milovat SSSR. Měly v nich být vychovávány city přátelství k pracujícím celého světa v duchu proletářského internacionalismu.
K agitaci sloužilo i pionýrské heslo: „K budování а k obraně vlasti — buď připraven!“, na které se muselo odpovídat: „Vždy připraven!“ Tento polovojenský slovník ukazuje na sepětí s militarismem, který podporoval také pionýrský pozdrav ve formě semknuté dlaně u čela. Válečná doktrína ale u pionýrů nebyla tak silná, jako u Hitlerjugend. Úroveň vymývání mozků mladým lidem pak můžeme vidět i na pionýrských zásadách, které byly z velké části politického charakteru:
- Pionýr miluje svou lidově demokratickou vlast. Je hrdý na svůj národ, který pod vedením prezidenta Klementa Gottwalda buduje socialismus. Miluje svou lidově demokratickou republiku a její armádu, záruku bezpečnosti našeho státu.
- Pionýr přeje svobodu a mír všem národům. Miluje našeho osvoboditele Sovětský svaz, zemi svobody, míru a socialismu.
- Pionýr se dobře učí. Plní vzorně svoje školní povinnosti, má rád knihy, stále se vzdělává, aby se stal uvědomělým a platným budovatelem socialismu.
- Pionýr je pracovitý. Ctí každou práci, která přináší prospěch celku a účastní se jí podle svých sil. Především pomáhá rodičům.
- Pionýr pečuje o své zdraví. Dbá o svou čistotu a je otužilý, aby byl zdatným pracovníkem a obráncem své vlasti.
- Pionýr je ukázněný. Dbá rad svých rodičů, učitelů a vedoucích. Podřizuje se vždy vůli kolektivu.
- Pionýr chrání svou pionýrskou čest. Zastává pravdu, je čestný a odpovědný, není sobecký a jedná vždy spravedlivě. Váží si všech pracujících lidí.
- Pionýr je mladým hospodářem své země. Miluje přírodu, zachází šetrně se vším, co bylo vytvořeno lidskou prací. Chrání společný majetek a střeží jej před škůdci a nepřáteli.
- Pionýr je věrným a spolehlivým druhem. Pomáhá spolužákům a je přítelem malých dětí.
- Pionýr se připravuje vstoupit do řad členů ČSM. Bude proto vždy a všude vzorným pionýrem, aby byl přijat do ČSM, který sdružuje nejuvědomělejší mladé budovatele republiky.
Pionýr se postupně měnil, ale hlavní poslání zůstávalo
Nejsilnější indoktrinace dětí samozřejmě probíhala v padesátých letech, kdy v Československu panoval tvrdý stalinismus. Později se Pionýr mírně měnil. V roce 1958 byla například zřízena nová větev s názvem jiskry, která posunula věkovou hranici z osmi na pouhých šest let. V období Pražského jara dokonce Pionýr na krátko zaniknul, ale v období normalizace byl obnoven.
Oproti Pionýrským zásadám z roku 1949 zmizelo jméno prezidenta nebo jiných funkcionářů KSČ a přestaly se zmiňovat sympatie k armádě a k Sovětskému svazu. Zmírnil se i pionýrský slib, stále však přetrvávalo jasné ideové zaměření v duchu komunistické výchovy.
Po Sametové revoluci Pionýr nezaniknul
V ideálním případě by zde historie Pionýra v Československu končila. Tato komunistická organizace však Sametovou revoluci v roce 1989 přežila. V roce 1990 byla pouze transformována na spolek Pionýr, který existuje do současnosti. Jediné, co se změnilo jsou stanovy. Spolek se tak už oficiálně nehlásí k ideologickým tradicím pionýrského hnutí. Přesto zůstává paradoxem, že otevřeně navazuje na práci organizace, která zde dlouhá léta prosazovala ideologii totalitního režimu. Režimu, který zavraždil a věznil tisíce Čechoslováků.
Je smutné, že pohrobci původního Pionýra mohou nadále existovat. I přesto, že je tato organizace z dob minulého režimu zcela zdiskreditovaná. Nejde přeci jen tak zapomenout na to, že se dříve věnovali ideologickému vymývání dětských mozků.
Stát by Pionýra už neměl financovat
Vedení současného Pionýra se dokonce od práce původního Pionýra pro zločinný komunistický režim nijak nedistancuje a v dubnu 2019 slavili 70 let od založení komunisty v roce 1949. Při této příležitosti jejich tehdejší předseda Martin Bělohlávek prohlásil: „oddíly, které fungovaly už třeba od roku 1968, se neproměnily. Nedělaly žádnou komunistickou indoktrinaci, ale pracovaly s dětmi v oblasti zájmové – jezdily do přírody, na tábory, na výpravy. Tam nebylo potřeba nic měnit.“ To je zjevná lež, protože za normalizace komunistická ideologie z pionýrské organizace ani náhodou nevymizela.
Pionýr se dokonce nestydí čerpat stamilionové dotace od ministerstva školství. Od roku 1998 do poloviny roku 2022 šlo pionýrům z peněz daňových poplatníků 679 milionů korun. Myslím si ovšem, že není v zájmu občanů ČR, aby stát tuto organizaci financoval. Pionýrům s koncem komunistické totality odzvonilo. Tak jako je v Německu nepředstavitelné, aby nadále fungoval nástupce organizace Hitlerjugend, mělo by být i zde tabu, aby pokračovala činnost Pionýra.
Další zdroje:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Svaz_n%C4%9Bmeck%C3%BDch_d%C3%ADvek
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hitlerjugend
https://www.reflex.cz/clanek/historie/76269/pred-80-lety-ziskala-hitlerjugend-presne-stanovenou-institucionalni-ulohu.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Po%C4%8D%C3%A1tky_pion%C3%BDrsk%C3%A9ho_hnut%C3%AD_v_%C4%8Ceskoslovensku
https://www.reflex.cz/clanek/causy/73864/pionyr-masova-volnocasova-organizace-ktera-se-stala-jednim-z-hlavnich-piliru-vychovy-mladeze-v-socialistickem-duchu.html
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pion%C3%BDr_(%C4%8Cesko)
https://www.kverulant.org/article/den-pamatky-obeti-komunistickeho-rezimu/