Hlavní obsah
Názory a úvahy

Piráti útočí proti církvím. Zapomínají ale na jejich pozitivní přínos

Foto: Pixabay

Piráti se znovu pustili do církví. Tentokrát v jedné z valentýnských grafik, kde volají po omezení jejich prorůstání státem. Zjevně ale zapomínají na pozitivní činnost církví, kde je naopak spolupráce se státem důležitá.

Článek

Averze Pirátské strany k církvím je dlouhodobě patrná. Někteří její členové se v minulosti stavěli za zdanění církevních restitucí a nejnověji se pustili do boje proti Vatikánské smlouvě. Nedávno si Piráti kopnuli do katolické církve, když v nevkusné grafice vykreslili její představitele jako sexuální predátory.

Nyní ale v tažení proti církvím pokračují a neváhali zneužít ani Valentýn. Že je název tohoto dne odvozen od svatého Valentýna jim zjevně nevadí. Působí to však přinejmenším minimálně hloupě.

Církve si podobné antikampaně nezaslouží

Na pováženou je hlavně samotná motivace, proč vlastně Pirátů církve tolik vadí. Církve se odjakživa věnují zejména pomoci lidem. Oddávají se vzdělávání, charitě, sociální i zdravotní péči. A ve všech těchto oblastech jsou pro stát důležitým partnerem. Jako příklad si můžeme uvést Diakonii, Charitu nebo některé řády.

Pečují o seniory, nemocné, sociálně slabé či lidi bez domova. Na mnohé z těchto kategorií lidí se přitom zapomíná. Stát zde v takových případech doplňují právě církevní organizace. Přesto jsou církve pro Piráty častým terčem kritiky.

Ojedinělé excesy, jako je například tolik diskutované sexuální obtěžování, je samozřejmě nutné odsoudit, bojovat proti němu a potrestat viníky. Není to však rozhodně důvod k hromadnému zavržení církví ani k tomu, aby se od nich stát distancoval.

Foto: Sefjo, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons

Příkladem péče zřizované církví je pražská Nemocnice Milosrdných sester sv. Karla Boromejského

Stát se už od církví odlučuje

Měli bychom si také připomínat, že církve se už v současné době stávají na státu čím dál méně závislé. Státní příspěvky na činnost církví se každoročně snižují a v roce 2030 úplně skončí. Až do roku 2043 sice budou pokračovat náhrady za majetek nevydaný v církevních restitucích, tady se však jedná jen o jakési splácení dluhu za majetek, který stát církvím v minulosti neprávem zabavil. Současná tendence je tedy opačná než prorůstání státem, proti kterému se Piráti tolik vymezují.

Ideologie místo vzájemného respektu

Postoj Pirátů vnímám jako naprosto paradoxní. Politická strana, která se zaštiťuje svobodou a tolerancí, útočí na organizace, které především pomáhají lidem a obhajují hodnoty ve společnosti. Nedokáži si to vysvětlit jinak, než že Pirátská strana není spokojena s předvolebními průzkumy a potřebuje na sebe za každou cenu upozornit ve snaze získat voliče. Církve jsou v tomto případě laciným cílem v rámci boje proti konzervatismu. Vzhledem k jejich mnohým pozitivním celospolečenským aktivitám to ale není fér.

Myslím, že i voliči by místo grafiky namířené proti církvím raději viděli zaměřování se na skutečně důležitá témata, které bychom od Pirátů coby liberální levicově zaměřené strany čekali, tedy třeba řešení rostoucí byrokracie, prosazování digitalizace nebo podporu sociálně znevýhodněných. Církve sice stojí na jiné ideologické straně než Piráti, ale nejsou hrozbou pro svobodnou společnost. Naopak jsou jejím přínosem. Otázkou zůstává, kdy to Piráti pochopí.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz