Článek
Proslavená aorta
Dříve většina laiků vůbec netušila, že by aorta mohla prasknout, případně ani nevěděli, co aorta je. Závažnost tohoto zdravotního problému se dostala do širšího povědomí až díky spisovateli Michalu Vieweghovi, kterému v r. 2012 aorta praskla. Spisovatel měl velké štěstí – přežil. Dokázal si dokonce sám zavolat sanitku, která ho odvezla s podezřením na infarkt. Po několikahodinové operaci lékaři konstatovali stabilizovaný stav. Prasknutí aorty není sice výjimečné, ale je smrtelně nebezpečné. Pacienti často umírají již v průběhu převozu do nemocnice. Nezbytnou operaci pak nepřežije více než třetina pacientů. Po úspěšné operaci je sice úplné zotavení možné, nicméně rozhodně není pravidlem. Pacienti se potýkají s různými následky, např. ochrnutím. Konkrétně v případě M. Viewegha patřily mezi hlavní a roky přetrvávající problémy výpadky paměti a problémy s prostorovou orientací. Ve svých knihách s ironickým humorem zachycuje, jak obtížný byl jeho návrat do běžného života a kolik lidského utrpení se skrývá pod lékařským konstatováním, že Stav pacienta je stabilizovaný.
Tichý zabiják
Výduť břišní aorty může být dlouho nenápadné onemocnění. Neodhalená výduť však může jednoho dne bez varování prasknout a stát se během krátké chvíle osudnou. Proč je tento stav tak nebezpečný?
Trocha anatomie k pochopení
Aorta, také zvaná srdečnice, je hlavní a také největší a nejdelší tepnou lidského těla. Z levé srdeční komory rozvádí okysličenou krev do celého těla prostřednictvím tepen. Můžeme ji rozdělit na tři hlavní části: vzestupnou část, aortální oblouk a část sestupnou. Sestupná část prochází hrudníkem a břichem, a proto se rozlišuje její hrudní a břišní část.
Výduť aorty, odborně také aneurysma, znamená, že aorta je v určité části abnormálně rozšířená. Díky tomu se může zvyšovat riziko jejího natrhnutí nebo prasknutí. Když výduť praskne, začne aorta mohutně krvácet a dochází k tzv. hemoragickému šoku, tj. šoku z masivního vnitřního krvácení. Projevy mohou být různé, počínaje silnými bolestmi až po okamžitý kolaps. Výduť se může vytvořit kdekoli v celém průběhu této tepny. Uvádí se, že pokud výduť úplně praskne, šance na záchranu života je přibližně pouhých 10 %. Nejčastěji dochází k výduti břišní aorty.
Příčiny onemocnění
Typickou příčinou výduti aorty je ateroskleróza, při níž se tepny ucpávají a ztrácejí svou pružnost, což v konečném důsledku oslabuje stěnu tepny. Mezi velmi rizikové faktory patří vysoký krevní tlak a kouření. Příčinou může být také zánět tepny nebo úraz. Svou úlohu může sehrát i dědičnost. Zdaleka ne všechny výdutě potřebují operaci. Pokud jsou v počátečním stadiu, může lékař doporučit pouze pravidelné sledování a vhodnou změnu životního stylu, případně léky na úpravu vysokého krevního tlaku.
Nejvíce ohrožení
Mezi nejvíce rizikovou skupinu ohroženou tímto onemocněním patří muži starší 60 let. Muži jsou ohroženi 4krát častěji než ženy. Dle statistik výduť břišní aorty může postihovat až 2 % mužů starších 65 let. V ČR by se tak mohlo jednat o tisíce pacientů, jimž by screening mohl zachránit život.
Screeningový program
Nově zavedený screeningový program je pilotním (tj. zkušebním) projektem, jehož cílem je jak včasné podchycení tohoto závažného onemocnění a záchrana života nemocných, tak sběr klíčových dat pro upřesní zdravotnické statistiky. Screeningové vyšetření je rychlé, bezbolestné a pouze jednou za život. Je určeno pro muže ve věku 65–67 let.
Pokud jste muž daného věku a dosud jste žádný problém s výdutí aorty neřešil, máte šanci se tohoto projektu zúčastnit. V případě zájmu se informujte u svého praktického lékaře o zapojení do screeningového programu. Ten vám vystaví žádanku na ultrazvukové vyšetření a předá kontakt na nejbližší akreditované radiologické či angiologické pracoviště. Zde proběhne vyšetření ultrazvukem, které je bezbolestné, bez škodlivého záření (nemusíte se tedy ničeho obávat) a rychlé (cca 10 minut). Na základě výsledku bude rozhodnuto o dalším postupu.
Výsledek vyšetření
Další postup se odvíjí od výsledku vyšetření:
- Bude-li výsledek negativní, lékař vám jej oznámí a nebude nutné žádné další sledování tohoto onemocnění.
- Bude-li výsledek pozitivní, lékař vám zajistí další potřebná vyšetření a domluví konzultaci na specializovaném pracovišti. Další postup bude záviset na závažnosti nálezu. Může se jednat o pravidelné sledování až po nutnost lékařského zákroku.
Zdroje:
https://zachransiaortu.uzis.cz/