Článek
Evropští politici vyjádřují Ukrajině trvající podporu dodávkami financí, vojenského materiálu, ba dokonce se uvažuje o vyslání evropských vojáků na Ukrajinu.
Je to dobře nebo špatně ? Z morálního hlediska podpory napadené země je to určitě v pořádku, ale v širších souvislostech to má značné trhliny !
Podívejme se v historických souvislostech, jak k tomuto zcela zbytečnému konfliktu mezi dvěma velmi blízkými slovanskými národy došlo. Roznětkou byly nepochybně události na Majdanu 2013. Prezident Janukovič pozdržel podepsání sbližujících dohod s EU, což vyvolalo vlnu protestů. Proč chtěl Janukovič tyto dohody pozdržet ? Předně proto, že dosud bylo Rusko hlavním obchodním partnerem Ukrajiny a přijetí dohod s EU by tyto stávající obchodní vztahy s Ruskem značně zkomplikovalo. Chtělo to čas. Další problém byl v tom, že EU podmiňovala přístupová jednání s Ukrajinou rozsáhlou privatizací podniků, ale i bytového fondu, což by výrazně negativně zasáhlo do života běžných Ukrajinců (zdražení, levný výprodej národního bohatství, zavírání podniků – to známe z vlastní zkušenosti).
Nicméně dav protestoval, aniž by znal relevantní souvislosti. Možná by i protesty ustaly, nebýt střelby do davu (asi 100 obětí). Kdo skutečně střílel nebylo nikdy věrohodně objasněno, oběti byly mezi protestujícími i mezi policisty. Dnes prosakují informace, že to byla skupina najatých hrdlořezů z Gruzie a také to, že stromy z místa incidentu byly urychleně vykáceny (snad aby nebylo možno určit místo odkud se střílelo a nebylo možno identifikoval kulky střelců).
Každopádně tato tragédie silně radikalizovala dav a prezident Janukovič musel narychlo ze země uprchnout, neboť střelba do davu byla interpretována tak, že ji nařídil Janukovič.7
Janukovič původně souhlasil s předčasnými prezidentskými volbami, kterých se chtěl v demokratické soutěži opět zúčastnit, ale pod tíhou překotných událostí mu to nebylo umožněno. Naopak byl moci zbaven zcela nedemokratickým pučem.
Pak šly události tak, jak jsem psal v minulém příspěvku „Co asi našim chciválkům nedochází“ (Krym, Dombas, Luhansk). K moci se na Ukrajině dostala junta podporovaná USA a Západem, která veřejně adorovala Banderu, Šuškijeviče a podobné ukrajinské nacisty a kupodivu to nikomu a demokratické Západě nevadilo ! Prezident Putin chtěl vyostřenou situaci řešit diplomaticky (Minsk), ale tyto dohody Ukrajina nedodržovala (později Merkelová přiznala, že smyslem těchto dohod bylo vyzbrojit Ukrajinu, aby si vzbouřenecké regiony mohla vzít zpět silou – tedy žádná dohoda o autonomii !). Ukrajina nadále usilovala o urychlený vstup do NATO, což Putin označil za červenou linii, kterou nikdy nepřipustí ! Politici tehdejších USA a Západu se mu vysmívali !
Situace po třech letech válčení je patová nebo spíše stále nepříznivější pro Ukrajinu. Jako prvnímu to došlo Trumpovi, coby protřelému obchodníkovi. Ano, na vyostření vztahů mezi Ruskem a Ukrajinou měly USA původně eminentní zájem, jakož i na zhoršení vztahů mezi EU a Ruskem (konkurence, levné ruské suroviny). Trumpovi ale došlo, že dalším jednáním této války je celosvětový konflikt mezi jadernými mocnostmi, což chválabohu odmítá. Proto chce válku ukončit v podstatě za ruských podmínek, protože jiná alternativa, kromě 3. světové, není !
Ne tak evropští politici. Ti si umanutě plácají své bábovičky a snaží se budit dojem, že oni jsou ti zásadoví a morální. Vůbec je nenapadá žádná sebereflexe. Kdyby nějakou sebereflexi měli, tak by se mohli Ukrajincům minimálně omluvit.
Ta omluva by mohla znít například takto. Vážený ukrajinský národe, hluboce se omlouváme
za příkoří, ztráty na životech a materiální ztráty, které jste utrpěli za poslední 3 roky války ! Tuto válku jsme pomohli rozpoutat my na popud tehdejší administrativy USA, protože nám šlo o oslabení (pokud možno rozdrobení) Ruska a Vás jsme k tomu chtěli využít, protože dobře známe historickou zátěž mezi Vámi a Ruskem. Proto jsme zorganizovali Majdan, naoko se snažili vyřešit krizi na východě Ukrajiny, zvali Vás do NATO, podporovali Vás v boji s Ruskem, nepřipustili jsme naplnění dohody z Istanbulu.
Hluboce toho litujeme, protože víme, že nelze srovnávat situaci v Dombasu a Luhansku se situací v Československých Sudetech. Němci měli v tehdejším Československu všechna demokratická práva včetně volebního, zastoupení v parlamentu, německá periodika a knihy, Němci se mohli vzdělávat ve svém mateřském jazyce až po vysoké školy a němčina byla druhým úředním jazykem. Toto všechno Vaše vedení po Majdanu Rusům žijícím na Ukrajině postupně odebralo. Proto se bouřili, chtěli autonomii. Situaci bylo možno vyřešit smírně již zmíněnou autonomií. I Krym mohl zůstat ukrajinský, pokud bychom Vás nepřemlouvali ke vstupu do NATO.
Omlouváme se ještě jednou. Přijměte prosím podmínky míru, které dojedná Donald Trump s Vladimírem Putinem. Nic jiného rozumného nelze v současné situaci udělat, pokud nemá vzniknout 3. světová válka. Zavazujeme se, že peníze, které jsme chtěli investovat do zbrojení věnujeme na obnovu Ukrajiny v nových hranicích. Zbavte se, prosím Banderovců, protože jinak bude spolupráce s Vámi nemožná. Ať žije neutrální Ukrajina, se kterou chceme hospodářsky spolupracovat.
Je to drsné !!! Budou naši politici schopni této sebereflexe ??? Nebo chtějí skutečně rozpoutat válku s Ruskem, která snadno může být tou poslední válkou na naší krásné Zemi ??? Snad jim to dojde.