Článek
Trump svými prvními kroky v úřadu nejmocnějšího státu světa každopádně vyhlásil mohutný budíček zaběhnutým praktikám v mezinárodní politice! Ať už to byl jeho oficiálně přiznaný první telefonický rozhovor s vládcem Kremlu V. Putinem nebo jeho vzkaz evropským lídrům v Mnichově přes svého viceprezidenta J. D. Vance, že končí politika přetvářky, pokrytectví, zákulisních pletich a rádoby přátelských vztahů založených na nějaké ideologii. Trump je pragmatik a dobrý obchodník, odkládá masku laskavého strýčka Sama pro své bývalé spojence a masku horlivého ideologického odpůrce pro své bývalé protivníky.
Jestli to je dobře nebo špatně ukáže až čas, ale já jsem opatrným optimistou.
Ti, kdo dnes viní Trumpa ze zrady evropských (západních) ideálů jsou buď nepředstavitelní naivkové nebo všehoschopní prodejní podržtaškové, kteří se bojí, že pramen výhod, který jim poskytoval jejich vazalský vztah k silnému spojenci za velkou louží, teď končí. To v nich vyvolává hysterický zmatek a nejistotu, co bude dál. Obávám se, že toto je charakteristika většiny současných evropských politických lídrů!
Pokud si totiž někdo myslí, že Amerika (USA) byla někdy jiná (přátelská), tak nemá pravdu! Amerika byla vždycky stejná, jak to dnes na plná ústa říká Trump, jen byla o poznání pokrytečtější. Evropa byla pro USA vždycky v pozici konkurenta a to nejen v průmyslové produkci, ale především v oblasti sociální – zdravotní pojištění, důchodové pojištění, podpora v nezaměstnanosti. To jsou pro mnoho Američanům výhody, o kterých se jim jen zdá. USA ale, coby velmoc, která měla vždyambice kontrolovat svět, vždy vydržovaly největší a nejlépe vyzbrojenou armádu. To se velmi zamlouvalo evropským zemím, které toho využívaly (zneužívaly) coby méně finančně zatížení spojenci v Severoatlantické alianci.
Z těchto důvodů se předtrumpovské USA snažily Evropu vždy nějak znevýhodnit (poškodit), ale nesmělo to tak vypadat. Proto vznikaly v okolí Evropy nejrůznější barevné revoluce (Severní Afrika, Blízký východ, Ukrajina, Gruzie, Bělorusko apod.), jejichž nejvnitřnějším smyslem bylo zatížit Evropu migranty a tak ji ekonomicky oslabil. Promiňte, ten, kdo zaujímá názor, že tyto revoluce vznikaly zdola (vůlí lidu), je naivka nebo hlupák. Každá taková akce vzniká coby dobře připravený plán tajných služeb (např. ve spolupráci s USAID). Platí to samozřejmě i pro náš 17. listopad.
Úplnou hrůzu měly předtrumpovské USA ze spojení Evropy a Ruska (vyspělý průmysl a levné suroviny včetně energií). Vehementně protestovaly proti plynovodu Nord Stream! Toto byl ten pravý důvod, proč musela vzniknout ukrajinská krize ! Bylo to v zájmu především USA!!! Svým evropským spojencům namluvily, jak je důležité podporovat vznik demokratických režimů a zapojovat je do struktur NATO. Ti snílci (převážná většina evropských lídrů) tomu snad i uvěřili.
Rusko se snažilo se Západem jednat o zárukách své bezpečnosti a jasně deklarovalo, že nepřipustí členství Ukrajiny v NATO! Vysmívali se mu. Tak byla spuštěna tzv. SVO, která byla ale z pozice Ruska špatně připravena. Rusové snad počítali s tím, že se Ukrajina okamžitě vzdá a Rusové na Ukrajině asi znova nainstalují Janukoviče a bude po problému. Chyba lávky, Ukrajinci se začali intenzivně bránit. Nastoupila diplomacie v Istanbulu a zase byl návrh dohody smeten ze stolu. Tímto způsobem dospěl konflikt do krvavého, ničivého střetu dvou slovanských národů, ke kterému nemuselo a nemělo vůbec dojít, kdyby byla vůle se s Ruskem domluvit!
Ten konflikt trvá dodnes a nic se nevyřešilo! Trump tvrdí, že pokud by v té době byl prezidentem USA on a ne neschopný Biden, ke konfliktu by vůbec nedošlo. Věřím tomu, protože je pragmatik. Nyní se Trump snaží vlastně dojít na začátek toho konfliktu, tedy na nereálnou a hloupou nabídku Západu Ukrajině vstoupit do NATO. Je to jediná možnost, jak tuto zbytečnou válku ukončit! Pokud tedy nechceme na hlavu porazit Rusko, což by si vroucně přáli naivkové a sluníčkáři, kteří nemají vůbec představu o reálpolitice! Proto jedná Trump s Putinem.
Moc bych si přál, aby tohle pochopili politici EU! Pokud to nepochopí, Trump je v tom nechá a Evropa v lepším případě výrazně zchudne, v horším případě se dostane do ozbrojeného konfliktu s Ruskem (sama bez USA). Pokud to pochopí, může normalizovat své vztahy s Ruskem a nakonec vytře zrak samotnému Trumpovi! To je tvrdá reálpolitika!