Článek
Vlivem mnoha faktorů, jako je např. chronický stres, finanční problémy nebo nezdravý životní styl, dnes narůstá počet duševních chorob ve společnosti. Celosvětově trpí duševními problémy asi každý 8. člověk, což je něco málo přes 10 % populace. Jednou z nejohroženějších skupin jsou vysokoškoláci – často se potýkají s vysokou mírou stresu, odloučením od blízkých a očekává se od nich špičkový prospěch, který by ideálně měli skloubit i s brigádou.
Mezi nejčastější poruchy, se kterými se lidé potýkají, patří:
- úzkostná porucha,
- deprese,
- bipolární porucha,
- posttraumatická stresová porucha (PTSD),
- schizofrenie,
- poruchy příjmu potravy.
Mezi studenty vedou úzkosti, další trpí depresemi a poruchami příjmu potravy
Nejrozšířenější psychiatrickou diagnózou mezi vysokoškoláky je úzkostná porucha, kterou trpí více než třetina studentů. Úzkost bývá nejčastěji definována jako nadměrný strach a obavy z jinak běžných situací a podepisuje se na celkové kvalitě života, spánku a sociálních interakcí. Na vině jsou především obavy z neúspěchu, vysoká očekávání okolí a v posledních letech měla vliv také pandemie COVID-19 a izolace.
Další závažnou poruchou, s níž se studenti vysokých škol často potýkají, je deprese. Ta se vyznačuje dlouhodobých smutkem, ztrátou zájmu o běžné aktivity, poruchami spánku či dokonce myšlenkami na smrt. Dle Světové zdravotnické organizace (WHO) je sebevražda třetí nejčastější příčinou smrti adolescentů.
Poruchy příjmu potravy se nejčastěji rozvinou mezi 18. a 21. rokem života. Častěji jsou ohroženy ženy, počet mužů s tímto onemocněním však rok od roku stoupá. Nejčastějšími typy poruch příjmu potravy jsou anorexie, bulimie a záchvatovité přejídání. Příčinou může být mimo jiné mediální masáž dokonalými těly a životy influencerů, které každý den vidíme na sociálních sítích. Společně s touhou po perfektních výsledcích a řadou životních změn, které studium na vysoké škole přináší, trpí některou z těchto poruch čím dál více mladistvých.
Jak těmto problémům předcházet a jak je řešit?
Klíčovou roli v prevenci rozvoje duševních onemocnění u mladistvých hrají preventivní programy a zvyšování povědomí o mentálním zdraví. Důležité jsou kampaně a školení spojená s péčí sám o sebe. Často opomíjeným faktorem je také životní styl jedince – vyvážená strava, dostatek pohybu a pravidelný spánkový režim hrají klíčovou roli nejen v prevenci psychických onemocnění. Vyšší pozornost by se měla věnovat ohroženým skupinám, mezi které patří třeba osoby z komunity LGBTQ+ a u kterých je zvýšené riziko vzniku některé z mentálních poruch.
Léčba již vzniklých duševních problémů může zahrnovat formu psychoterapie, farmakoterapie nebo jejich kombinaci. Nejtěžším krokem však často bývá uvědomit si samotný problém a vyhledat odbornou pomoc.
Prevence duševních poruch u vysokoškoláků
Životní změny, kterými si vysokoškolští studenti spolu s vysokou mírou stresu procházejí, mohou mít negativní dopad na jejich duševní pohodu. Pokud i vy pociťujete tlak a obavy spojené se studiem, zvažte některý z těchto tipů jako první pomoc při psychické nepohodě.
- Promluvte si s někým. Svěřte se kamarádovi, rodině nebo si najděte psychoterapeuta, který vám poskytne odbornou pomoc.
- Jezte zdravě a vyváženě a sportujte.
- Zlepšete svůj spánek – spěte ideálně 7-8 hodin denně pro udržení správných kognitivních funkcí a psychického i fyzického zdraví.
- Zapojte se do komunity – najděte lidi se stejnými zájmy a hodnotami a buďte si vzájemně podporou.
- Věnujte se koníčkům – vkládejte energie do věcí, které vás baví a naplňují.
Vzhledem k dnešní uspěchané době je výskyt duševních onemocnění čím dál častějším problémem, a to nejen u vysokoškolských studentů. Osvětou, prevencí a správným přístupem můžeme nárůst psychických poruch nejen zpomalit, ale také zkvalitnit život s nimi a zpřístupnit jejich léčbu.
Zdroje
1) Psychické obtíže studentů vysokých škol a jejich vliv na studium
2) Mental health, mental disorders
3) College Students: Mental Health Problems and Treatment Considerations
4) College Students and Eating Disorders
5) 7 Mental Health Awareness Tips for College Students
6) What Causes Mental Illness and Can It Be Prevented?
https://www.dbhutah.org/what-causes-mental-illness-and-can-it-be-prevented/