Hlavní obsah

Desetina seniorů žije na hranici bídy. Proč tomu tak je?

Foto: Fotografie: Pixabay

péče, blízký vztah mezi těmito dvěma staršími osobami

Jak je to možné, že důchodci, věk se pohybuje kolem sedmdesátky, kteří měli práci povinně a všichni odváděli sociální pojistné, jsou dnes v situaci, kdy se ocitají na hranici bídy?

Článek

Otázka důchodů je téma nejen ožehavé, ale hlavně složité. A z laického hlediska na ně nelze zjistit jednoznačně. Vždyť ani odborníci na tuto problematiku se nedokáží shodnout na tom, jak by měl důchodový systém vlastně vypadat. Názorů na výpočet a výši důchodů je mnoho, zabývají se tím ekonomové, sociální odborníci i politici, ale aby došlo alespoň k částečné shodě, vždy bude muset některá strana ve svých názorech a požadavcích alespoň částečně ustoupit. A to hlavně s ohledem na státní kasu. A pak se stane, že některá část seniorů je na tom s důchody lépe, jiná hůř.

Faktem zůstává, že ekonomická situace některých důchodců je neuspokojivá, zejména tam, kde senior žije osamoceně. Manželé v důchodu, kteří platí obdobné náklady na bydlení jako jednotlivec, ovšem ze dvou příjmů, jsou na tom výrazně lépe. A nebo jsou senioři zdraví, kteří si mohou přivydělávat a senioři nemocní, jimž peníze sotva vyjdou na léky a případné služby, které si musí hradit, neboť příspěvek na péči o bezmocnost se na ně nevztahuje.

Několik údajů ze statistického úřadu

Průměrný důchod ke konci roku 2023 činil u mužů přes 21500 Kč, ženy průměrně pobíraly 19000 Kč. I když z hlediska existenčního zajištění tato informace v podstatě není k ničemu, neboť do průměru jsou započteny důchody s velmi rozdílnou vyšší. Statisticky zajímavá informace může být skutečností, že k září 2024 bylo v zemi 1004 důchodců, kteří překročili věkovou hranici sto let, přičemž dva senioři dosáhli 107 let. Napadlo vás, že máme tolik stoletých občanů?

Statistika je zjištěna, že hodně Čechů má nízké důchody. Ovšem statistické údaje nevypovídají nic o tom, proč k takové situaci. Něco je zřejmě způsobeno samotným systémem, ale ve většině případů se výše důchodu odráží od toho, kolik občan za svůj život do sociálního systému odvedl.

Pozastavme se nejprve u nižších důchodů žen. Ze statistických údajů je patrné, že ženy pobírají důchody výrazně nižší než muži. Důvody to má minimálně dva: jednak historicky u nás pobíraly ženy na stejných pracovních pozicích nižší plat než muži (někde se tak děje doposud), takže na sociálním odvedly méně peněz, a za druhou výši důchodu žen odráží jejich péče o děti. Od 2023 bylo ženám na každé dítě přiřčeno výchovné ve výši 500 Kč. Je však spravedlivé, aby je pobíraly i ženy, které nepracovaly a žily převážně ze sociálních dávek?

Převzetí zodpovědnosti za svůj život

Na výši vašeho důchodu se odráží mnoho faktorů, z nichž některé mohou ovlivnit, jiné nikoliv. Výpočet starobního důchodu je závislý na průběžných příjmech během vašeho života a výši odvodů na sociální pojištění. Ale to ještě neznamená, že přijde váš čas, že důchod dostanete automaticky. Jeho vyplácení je podmíněno tím, že odpracujete – podle údajů ze září 2024 – nejméně 35 let, včetně započítané náhradní doby. Takže, zatímco jste alespoň část života pracovali, a sociální odvody hradili, a nějaký důchod by vám přece jen vypočítán byl, nedostanete ho pro nedostatek odpracovaných let. Nabízím se otázka, jak je to s osobami na internetu a sociálních dávek? Jestlipak ony nakonec důchod – byť nízký – dostanou?

Zajímavá situace nastává kolem OSVČ, kde se ponejvíc hovoří o zodpovědnosti za svou budoucnost. OSVČ většinou odvádí jen minimální částku, což asi na slušný důchod stačit nebude. Jenže – když podnikatel někoho zaměstná, musí za něj odvádět 2/3 příslušné částky na sociální pojištění. Čili zaměstnanec uhradí jen 1/3. Ovšem podnikatel musí hradit sociální pojistné také sám za sebe, a to v plné výši. A aby si na sociální ukládal vyšší částku než minimální pojistné, na to už mnohdy nemá. A tak se může snadno stát, že zaměstnanec bude pobírat vyšší důchod nežli, který se o jeho práci postaral podnikatel.

Proč jsou na tom tedy někteří senioři tak špatně

Možná je to tak, že senioři jsou na tom stejně, jako jiné skupiny obyvatelstva. Jsou tu pracující s nadstandardními příjmy, ale i pracující, kteří musí mít k zaměstnání ještě dvě brigády, aby se uživili, anebo k platu ještě potřebovali požádat o jinou ze sociálních dávek. Anebo rodiny: jednak bohaté, pak ty, které jen tak s příjmy vyjdou, a rodiny, které žijí převážně ze solidarity ostatních čili na dávných.

Nicméně při veškeré složitosti kolem důchodů, je možné na dotaz, proč je na tom desetina důchodců finančně velmi špatně, odpovědět jednoduše. Za několik posledních let se zvýšily ceny minimálně, kdežto všechny narůstají závratným tempem. Zvyšují-li se ceny energií, potravin, bydlení, průmyslového zboží či dopravy za rok, kolik to asi ukousne z důchodu, který byl zvýšen o 300 Kč měsíčně?! Zdražování je tedy mnohonásobně vyšší než příjmy. Mohli bychom se ptát, čím je vlastně tak výrazné zdražování v posledních letech podloženo, ale tento článek je o důchodcích, jejich příjmech a životní úrovni. A nikoliv o ekonomické situaci podnikatelů, zejména zahraničních řetězců.

Plně spravedlivé důchody zřejmě neexistují, spíš se v nich projevuje solidární systém. Bez solidarity to samozřejmě nejde, jen jestli by se stát neměl víc zaměřit na ty, kteří ji zneužívají. Možná by pak zase bylo v kase peněz dost.

A nakonec dovolte ještě malé zamyšlení

V dnešní době pohlíží velká část zejména mladé populace na důchodce jako na odpad společnosti. Což si skutečně nikdo neuvědomuje, že tito důchodci byli kdysi produktivní a odváděli část svých výdělků do sociálního systému? A děje se to tak generaci za generací. A proto mohou děti u nás stále zdarma studovat na všech stupních školství, využívat zdarma zdravotní systém, a podobně?! Jen je těch peněz stále méně, neboť je čím dál tím míň pracujících, kteří by je do sociálního systému odváděli. Mladých v produktivním věku!

1) Výše ​​důchodů podle statistického úřadu; muži pobírají více než ženy

2) Z jakých důvodů má někdo výrazně nižší důchod než ostatní senioři

3) Z informativního listu důchodového pojištění se dovíte, zda máte odpracovaný dostatek let k získání nároku na výplatu důchodu

4) Co se počítá do náhradní doby sociálního pojištění

5) Jak jsou na tom důchodci, kteří pracovali jako OSVČ

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz