Hlavní obsah

Senioři nakupili obří majetky, stejně s nataženou rukou chtějí vyšší důchody

Foto: Andrea Piacquadio (Pexels)

Auto, byt a akcie z privatizace. Čeští důchodci se mají blaze.

Pokud je u nás skupina, kolem níž politici i celá společnost našlapují po špičkách, jsou to důchodci. Před všemi krizemi se je snažíme ochránit tolik, až jsme si vypěstovali sobecké milionáře, kteří myslí jen na sebe.

Článek

Máte pocit, že přeháním? Vždyť podle průzkumů je nejpopulárnější politickou silou v zemi populistické hnutí, které se na důchodce jako cílovou skupinu specializuje. Andrej Babiš a jeho podřízení sázejí na to, že senioři se nechají zaslepit sliby a už nebudou vyžadovat jejich splnění. A přehnané není ani to tvrzení o milionářích. Spousta důchodců má skutečně milionové majetky v podobě domů a bytů, a přesto chce, aby se stát přednostně staral o ně, a ne o ty, kteří jsou na tom ekonomicky mnohem hůř. Samozřejmě to neplatí stoprocentně, ale pro ohrožené skupiny existují sociální dávky. Proč se má důchod razantně zvyšovat i lidem, kteří mají velký majetek?

Samoživitelé jsou na tom hůř

Chudobou ohrožených je mezi seniory nad 65 let asi třetina. Hůře jsou na tom samostatně žijící ženy v důchodu, protože jejich důchody jsou i přes zavedení tzv. výchovného v průměru stále výrazně nižší než u mužů. Takových žen jen v rizikové příjmové skupině asi 37 %, ale hůř jsou na tom samoživitelky, protože v jejich případě je na tom finančně velmi špatně nejen dospělý, ale i dítě či děti, o které pečuje. A to není vše. 
Zatímco hodně z důchodců si díky privatizacím stačilo koupit byty do osobního vlastnictví, nebo mají dokonce vlastní domy, naprostá většina samoživitelek bydlí v nájemních bytech, případně na ubytovnách. Ne nadarmo například v potravinové sbírce patřily k nejvíce potřebným položkám patřily plenky, dětská výživa, přesnídávky a další věci pro děti. Řadě samoživitelů po zaplacení bydlení nezbývá dost ani na to nejnutnější.

Nemáme na nájem 3 + 1

Nedávno v televizní diskusi jeden senior uvedl, že se ženou nemají dost peněz, protože nájem a energie v jejich třípokojovém bytě jsou příliš drahé. Bohužel se ho nikdo nezeptal, proč se nepřestěhuje do menšího bytu, kde by měl náklady nižší. Navíc existují i další možnosti, například domy s pečovatelskou službou, kde sice důchodci bydlí ve vlastním bytě, ale mají k dispozici pomoc personálu i zdravotní péči. Paradoxně tak u nás senioři bydlí ve velkých bytech a mladé rodiny se tísní v bytech malých. Má to logiku? A to se bavíme o nájmech, co teprve majitelé nemovitostí.

Důchodcovští milionáři

Mezi našimi senioři nejsou výjimkou ani majitelé hned několika nemovitostí. Mají vlastní dům či byt, k tomu chatu nebo chalupu. Přes zimu jsou ve městě, od jara do podzimu ve víkendové stavbě a obsazené mají hned dvě nemovitosti k bydlení, což jen prohlubuje bytovou krizi u nás. Nebo jsou na venkově celoročně a byt pronajímají, často na černo, tedy bez placení daně z příjmu. A předraženě, třeba studentům na spolubydlení. Nebo těm samoživitelkám s dětmi, které pak nájem nemohou utáhnout.

Důvodem je, že daň z nemovitosti v České republice patří i po posledním zvýšení její sazby mezi nejnižší v Evropě. Například české obce získávají díky dani z nemovitosti podstatně menší část svých příjmů, než mají obce v sousedním Polsku. Zatímco u nás je průměrný příjem z této daně jen asi 1,5 % obecních příjmů, v Polsku je to 7,5 %. Navíc daň z nemovitosti se u nás dost dlouho nezvyšovala, takže majitelé domů a bytů platili dlouho přibližně stejně, zatímco hodnota jejich majetku raketově stoupala.

Příliš nízká daň z nemovitosti tak u nás pěstuje spokojené miliardáře, který by chtěli, aby jim důchod rostl každý rok o tisíce, zatímco mladí je musí živit, a ještě nemají šanci si koupit adekvátní bydlení za rozumnou cenu. Proč by senioři prodávali chalupu, když si mohou klidně dovolit „živit“ dvě domácnosti? Přitom nic takového v Evropě obvyklého není. Víkendové či letní bydlení mají jen ti movitější a zdaleka to není tak masové, jako u nás.

Zvýšení daně by prospělo nejen obcím

Kdyby se daň z nemovitosti razantně zvýšila, donutilo by to hodně lidí promyslet si, zda opravdu potřebují chalupu s velkým pozemkem a k tomu velký byt v Praze. Rozhýbalo by to trh s nemovitostmi a zřejmě by to také omezilo kupování bytů jako investice. Obce by měly více peněz nejen na školy a školky, ale také na zařízení, která pečují o seniory. A to platí jak pro ta pobytová, tak pro ve formě služeb pro občany, kteří bydlí doma, ale potřebují pečovatelky nebo zdravotní sestry. V každém případě by to prospělo celé společnosti. Jenže od populistů z ANO se ničeho takového nedočkáme. Přidávat důchody na dluh umí každý, ale jednoho dne peníze definitivně dojdou. Myslete na to, až budete příště volit.

Zdroje:

1) Osaměle žijící osoby starší 65 let (seniorky a senioři)
https://socialnibydleni.mpsv.cz/socialni-bydleni/temata/seniorky-a-seniori

3) Zvýšení daně z nemovitosti dopadlo především na chudé domácnosti.
https://www.paqresearch.cz/post/zvyseni-dane-z-nemovitosti-dopadne-predevsim-na-chude-domacnosti/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz