Hlavní obsah

Fluor ve vodě ničí lidem zuby, jak se mu bránit?

Foto: hello aesthe (Pexels)

Šťastný úsměv

Povědomí o tom, že fluor je nejlehčím prvkem z řady halogenů, měl by mít každý žák, který končí povinnou školní docházku. Již méně se ovšem ví o tom, že fluor obsažený ve vodě poškozuje lidské zuby.

Článek

Je možné se tomuto nebezpečí nějak efektivně bránit a je to ve skutečnosti opravdu čeho bát? Fluoridací vody se poprvé zabývaly uskutečněným výzkumem v Grand Rapids v Michiganu začaly v lednu roku 1945. Po dokončení 6,5 roku bylo zjištěno, že děti, které pily vodu s obsahem fluoru měly zhruba o 50 % méně než děti z města Muskegon v Michiganu. Posléze potvrdila nižší riziko vzniku zubního kazu celá řada dalších studií, a to o 20-80 %.

Dnes v odborné veřejnosti převládá názor, že s absencí fluoru ve zdroji pitné vody je výskyt zubného kazu vysoká. Fluoridace pitné vody s cílem dosáhnout zvýšení koncentrace fluoru v je dnes reflektována jako zásadní opatření ve prospěch veřejného zdraví. Lidé, kterým byl poskytnut dostatek fluoru v čase raného a pozdního dětství, jsou během života lépe chráněny proti vzniku zubního kazu.

Nic není nikdy jen růžové, což platí i pro názory na pozitivní vliv fluoru na lidské zdraví. Světová zdravotnická organizace (WHO) realizovala v roce 1984 rozsáhlý výzkum, který se zabýval přezkoumáním účinků fluoru na zdraví člověka. Vědci dospěli k závěrům, že doporučená hodnota koncentrace fluoru v pitné vodě by neměla překročit 1,5 mg/l. Jestliže dojde k navýšení, zvyšuje se riziko vzniku dentální fluorózy a konzumace nad 10 mg/l má za následek skeletální fluorózu s trvalými následky. Hodnota 1,5 mg/l nebyla stanovena striktně pro veškerou oblast, ale byla proklamována nutnost přizpůsobit ji vždy místním poměrům. Zohledňovány by měly být klimatické podmínky, množství konzumované vody a příjem fluoru ve stravě.

S fluoridací pitné vody v tehdejším ČSSR bylo započato v padesátých letech, a to mimo jiné v Praze a v Táboře. Pozvolna se fluoridace rozšířila do mnoha lokalit, takže před pádem komunismu bylo fluoridovanou vodou v roce 1988 zásobeno asi 33 % obyvatel. Navzdory tomu, že fluoridace vody vykázala účinnost okolo 40 % při snížení kazivosti dočasného nebo trvalého chrupu, došlo k zastavení fluoridace. Důvodem nebyly negativní účinky na lidské zdraví, ale spíše neznalost výhod této metody.

Dentální fluoróza a důvody jejího vzniku

Zmiňovaná dentální fluoróza se vyskytuje v okamžiku, kdy mají zuby chronický nadměrný přísun fluoru. Jejím charakteristickým projevem jsou bílé skvrny či skvrny na zubech. V extrémních případech může dojít až k promáčknutí zubu. Přílišný přísun fluoru má za následek, že se přestane vytvářet ochranná zubní sklovina, takže bakterie mají mnohem snazší úlohu, když se rozhodnou napadnout dentin. Pokročilá fluoróza se projevuje neesteticky vypadajícími hnědými skvrnami. Nejčastěji jsou riziko vzniku této choroby vystaveny děti ve věku 1-7 let. Riziko vzniku fluorózy zvyšuje mimo jiné i polykání zubní pasty při čištění zubů.

Je fluor strašákem moderní doby?

Je třeba se fluoridace pitné vody obávat? Z výše uvedených údajů je zřejmé, že v případě, kdy bude prováděna zodpovědně se není čeho bát. Naopak je pro zdraví lidského chrupu prospěšná! Málokdo z odpůrců fluoridace si uvědomuje, že doporučovaná koncentrace fluoridu pro fluoridaci (1mg/l) je daleko nižší než koncentrace identických fluoridů v mnoha minerálních vodách, které jsou běžně konzumovány.

Na druhou stranu je jisté, že poškození skloviny nadměrným množstvím fluoridů je reálnou hrozbou i pro naši populaci. Kromě již zmiňovaného polykání fluoridových past se může fluor do lidského organismu dostat také vodou (balenou, minerální), instantní mléčnou výživou, džusy nebo fluoridovými tabletami. Výzkumy docházejí k někdy překvapivým závěrům, které odkazují na to, že v potravinovém spotřebitelském koši je značné množství produktů, u nichž neexistují spolehlivé informace o obsahu fluoridů. Kupříkladu Dobrá voda obsahuje konzumována 0,6-0,7 mg/l, což je množství, které se bere v potaz ve chvíli, kdy je Dobrá voda v domácnosti pravidelně kupována a kupována.

Fluor tak nelze vnímat jako všudypřítomného nepřítele, který na moderního člověka zarputile útočí, na druhé straně není radno jeho účinky podceňovat. Kupříkladu milovníci minerální vody by se měli alespoň rámcově zajímat o to, kolik fluoru je v jejich oblíbeném nápoji obsaženo a tomuto obsahu přizpůsobit míru své konzumace.

Zdroje

1) Bakalářská práce o vlivu fluoru na zuby Hany Dancingerové z roku 2011:

2) Fluoróza a její charakteristika:

3) Odborný článek o úloze fluoridů v prevenci zubního kazu Věry Hubkové:

https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2001/07/07.pdf

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz