Článek
Člověk se během svého života potýká s řadou problémů i psychické zátěže, které mohou mít negativní vliv na jeho zdraví – primárně psychické a následně také fyzické. Psychoterapie slouží k tomu, aby lidi nacházející se v obtížné životní situaci vybavila správnými prostředky, které jim umožní problémy zvládat bez větších následků a pomohla jim najít správnou cestu, jak z nich ven.
Co je psychoterapie a jak vám může pomoci
Psychoterapie přestavuje typ léčby, který má klientům pomoci vyrovnat se s různými problémy psychického charakteru, které obecně nemívají fyziologický základ a nelze je léčit běžnými prostředky (farmaky). Léčbu, resp. terapii vede psycholog, který aplikuje různé techniky kolaborativní formou – nejčastěji se jedná o řízený rozhovor s klientem, který vede k odhalování příčin jeho problému a odpovídajících metod a postupů řešení, jež mu budou nejlépe vyhovovat.
Nejčastěji je doporučováno psychoterapeutická sezení zahájit v případech, že se po delší čas cítíte zahlceni negativními pocity, ať už pocházejí ze stresu, traumatické události, velkých změn či ztráty, případně potýkáte-li se s psychickými problémy specifického charakteru, které ni navzdory velké snaze samy od sebe neodchází. O psychoterapii je vhodné přemýšlet také v případě, že trpíte úzkostí nebo depresivními stavy z ne zcela jasných příčin.
Proč začít s psychoterapií ve starším nebo seniorském věku
Ačkoliv se psychoterapie často doporučuje především dětem, mladým lidem nebo lidem v produktivním věku, neměly by se jí vyhýbat ani starší osoby, přestože mohou mít pocit, že ji nepotřebují nebo je pro ně již zbytečná. Technologický pokrok i progres v medicíně mají na svědomí, že se lidé dožívají stále vyššího věku. A právě větší délka života může být spojená s problémy s výrazným vlivem na psychické zdraví. Ať už se jedná o změny, jimiž si prochází muži i ženy s postupně se měnícím metabolismem, hladinou hormonů apod., nebo ztráta partnera či blízkých, nutnost zvykat si na nové poměry či přechod s produktivního věku do důchodcovského.
Všechny uvedené změny mohou mít na psychiku člověka velmi negativní vliv, zvláště dochází-li k nim současně. Psychoterapie vám může pomoci najít příčinu negativních pocitů, poskytnout vám podporu ale i návod, jak tyto problémy vnímat nebo překonávat a případně také další taktiky, například způsob, jak se vyrovnat se ztrátou a truchlením, nebo jak navázat vztahy s novými lidmi či urovnat ty stávající, které jsou pošramoceny.
Jak si vybrat vhodného psychoterapeuta
Pokud se rozhodnete s psychoterapií začít, měly byste si rozhodně zvolit takové podmínky, které vám budou vyhovovat a budete se během sezení cítit pohodlně a uvolněné. Také proto je vhodné přemýšlet nad možnostmi, které máte, tedy aby terapie nebyla příliš drahá (nebo ji ideálně hradilo zdravotní pojištění), realizoval ji člověk, kterému budete důvěřovat (vybírejte nejen podle vzdělání, ale také věku zkušeností či pohlaví).
Pokud vám není příjemné někam docházet nebo to pro vás představuje značné obtíže (například se vám hůře chodí nebo pocházíte z menší obce a k psychoterapeutovi byste museli složitě docházet/dojíždět), možná se poohlédněte po virtuálních sezeních, obvykle je však za výhodnější považuje psychoterapie osobní.
Závěr
Psychoterapie vám může výrazně pomoci ve zvládání složitějších životních situacích, ať už stojíte na prahu dospělosti, nebo právě vstupujete do seniorského věku. V každé fázi života mohou nastat situace, které nemusíte být schopni zvládnout sami, a právě psychoterapie je schopna vám poskytnout nástroje, jak je řešit bez vážných následků na vašem psychickém zdraví. Pokud se pro psychoterapii rozhodnete, vybírejte vždy takovou formu a poskytovatele, které vám budou vyhovovat. Prvním krokem je ovšem vždy překonat ostych i předsudky a uvědomit si, že pomoc opravdu potřebujete.
Zdroje
1) Understanding psychotherapy and how it works
2) You’re Never ‚Too Old‘ To Start Therapy
3) You are never „too old“ to start therapy