Článek
V lednu bývá zahrada zasněžená. Ale to nic nemění na tom, že by zahrádkář přestal na své království, byť jen na chvíli, myslet. Při procházce po pozemku se raduje z té bílé nadýchané přikrývky, neboť ví, že chrání rostliny před mrazem. A až sníh roztaje, poskytne záhonkům, trávníku i dřevinám dostatek závlahy. Zahrádkář také čeká na méně mrazivé dny, v nichž se bude moci pustit do prořezávání či zimního postřiku stromů a keřů. Anebo rozhodí hnůj či kompost po záhonech. Nasype ptáčkům do krmítek, a ještě se stačí pokochat čemeřicemi, které se při poledním tání objevily nad sněhem.
Rovněž prohlédne uskladněné nářadí a veškerou techniku, dokoupí, co je potřeba, protože na tuto činnost nebude zjara čas. Jakmile totiž mrazy povolí a sluníčko bude hřát delší část dne, začne to na zahradě všechno tak rychle rašit a bujet, že se bude mít zahrádkář co otáčet. Na jaře je totiž té práce nejvíc. No, a zima slouží spíš pro přípravnou činnost. A té je vždycky dost. Mnozí z vás jistě zahrádkáři jsou, tak velmi dobře vědí, o čem je řeč.
V zimě jsou na řadě přípravné práce
Chcete příští rok změnit dispozici zahrady, postavit skleník, začít pěstovat nové druhy zeleniny, pokácet staré stromy a vysázet jiné, založit zahradní jezírko, anebo vybudovat dětem jejich zahradní zázemí či sportoviště? Anebo už dlouho přemýšlíte o bazénu? Budete chtít příští rok založit kompost, vysázet živý plot či začít pěstovat brambory, abyste byli soběstační? Tak tím vším se musí zahrádkář zabývat v zimním období. Vše je zapotřebí předem naplánovat, rozkreslit, promyslet, zvážit finanční možnosti. Zahrádkář v zimě také pročítá různé odborné knihy a listuje v časopisech. To proto, aby se poučil o nových možnostech či nasál inspiraci. Aby potom, až Vesna odemkne svým klíčem brány předjaří, mohl aktivně začít s činností, na kterou se – přesto, že je většinou velmi namáhavá – třásl nedočkavě celou zimu.
Zahrádkář využívá zimní měsíce také k nákupu semínek a předpěstování sazenic. Takových rostlin, zejména tedy zeleniny, které je nutné předpěstovat, je celá řada. Zahrádkáři, jakmile zlikvidují vánoční stromek, hned začínají na okenních parapetech chystat pěstební květináčky pro výsev a předpěstování sazeniček. Ten, kdo je míní vysazovat do skleníku či do pařeniště začíná s výsevem prakticky už po vánočních svátcích či Novém roce. Předpěstovává-li zahrádkář sazenice pro výsadbu rovnou na záhon, začne s výsevem na přelomu ledna a února. V bytě se pěstují sazenice rajčat, okurek, paprik, cuket, dýní, lilku. Tedy všechny teplomilné plodiny, které se na záhon vysazují až po „zmrzlých“, což je druhá polovina května. A také se už v zimě vysévá celá řada letniček.
Resty z podzimu
Jestliže není zima mrazivá, mohou zahrádkáři provádět činnosti, na které jim na konci podzimu nezbyl čas. Většinou se hrabou trávníky, ryjí záhony nebo se do nich zapravuje organické hnojivo. Také je zapotřebí sklidit zeleninu, která ještě na záhonku zůstala – růžičkovou kapustu, kadeřávek, pórek. Jestliže se teplota drží delší dobu nad nulou, je vhodné zalít stromy a keře. Mnohdy si totiž zahrádkář myslí, že mu některé z nich zmrzly, ale pravda je jinde. Dřeviny, které nebyly před zimou dostatečně zality, obvykle uschnou. Když meteorologové hlásí mokrý sníh, je dobré, aby zahrádkáři svázali keře a stromky. Jinak by se pod tíhou sněhu mohly dřeviny rozlomit.
Patříte i vy do klanu zahrádkářů?
A stejně tak nesmí zahrádkář zapomenout na průběžnou kontrolu toho, co vloni vypěstoval. Je zapotřebí prohlédnout uskladněné brambory, zeleninu, ovoce. Proberte je a zjistěte, jestli něco nehnije či neplesniví. Jinak byste mohli o tyto čím dál tím vzácnější dary našich vlastních zahrádek přijít. Stejně tak je třeba věnovat pozornost hlízám okrasných květin, které jste uložili k přezimování. Na jednoho zahrádkáře je toho zkrátka i v zimě až dost. A to jsme na spoustu věcí určitě ještě zapomněli. Třeba na to, že v blízkosti lesa či volné přírody, je nutné zajistit stromky proti okusu zvěří. Anebo, že mladé stromky by měli zahrádkáři obalit, aby zabránili popraskání kůry v důsledku střídání teplot – v noci bývá mráz a ve dne, při slunečním svitu, vystoupí teploty vysoko nad nulu. A jak se na další zahrádkářskou sezonu chystáte vy? Budete na ni připraveni?
1) Zahrádkář v zimě rozhodně nezahálí
2) V zimě zahrádkář dokončuje některé podzimní práce
3) Zima je vhodný čas na založení kompostu
4) Rajčata nemusíte v bytě jen předpěstovávat, ale některé keříkové odrůdy můžete na okenním parapetu přímo pěstovat