Hlavní obsah
Názory a úvahy

Dezinformátor žaluje na dezinformátora

Rajchl je lhář, manipulátor a přisluhovač Ruska. Tak by se dal shrnout obsah dlouhé stati pana Roka, kterou vyprovokovaly názory výše uvedeného.

Článek

Z vlastní zkušenosti vím, že JUDr. Jindřicha Rajchla mnoho lidí nezná, protože - ač je předsedou politické strany PRO, mainstreamová média ho nezvou. Pan Roko si je toho asi vědom, a tak se rozhodl představit Rajchla pomalu jako pekelníka. Vzpomněl na jeho sázku s Danou Drábovou, kterou advokát prohrál. (Tady přiznávám, že je to asi letitá záležitost, o které nic nevím). Pak se mu vysmívá, že na začátku ukrajinského konfliktu chybně predikoval cenu nafty na 150 Kč za litr. Už cudně mlčí, že ta by nastala, kdybychom se skutečně odstřihli od ruských zdrojů, což jsme ve skutečnosti - politickým proklamacím navzdory, NIKDY neudělali! Také dští na Rajchla oheň a síru za to, že chce, aby se Ukrajinci z bezpečné západní části vrátili domů a nezatěžovali náš sociální a zdravotní systém. Jako správný liberál je totiž pan Roko přesvědčen, že na Ukrajině není bezpečno nikde. Inu, pane liberále, kdyby to byla pravda, těžko by tam místní oligarchové ve spolupráci se zahraničními partnery budovali luxusní lyžařský areál za miliardy, že?

Jak jsem napsala, JUDr. Jindřich Rajchl nemůže sdělovat své názory ani představovat program strany na obrazovkách a v éteru. A přesto se mu odpůrci vysmívají, že jeho strana je malá a moc neroste. Velmi by mě zajímalo, jak by vypadaly jejich preference bez masívní podpory masmédií. Ostatně některé vládní strany by se ani s touto podporou do Parlamentu nedostaly ( viz TOP 09, Lidovci, Piráti). Rajchl se tedy prezentuje alespoň na sítích.

A právě jeho nedávno zveřejněný příspěvek, ve kterém se vysmívá europoslankyni Danuši Nerudové, rozzlobil pana Roku. Rajchl totiž zakoupil učebnici dějepisu pro základní školy a hodlá ji Nerudové věnovat, aby si osvěžila některá fakta. Naráží přitom na její ostudný výrok v tv debatě, že Československo při druhé světové válce osvobodili Američané. Europoslankyně chtěla po debatě faux pas napravit a začala tvrdit, že řekla „i Američani“. Její příznivci i odpůrci si hned záznam přehrávali dokola, ale žádné „i“ nenalezli. A gentlemanskou víru pana Roka v Nerudovou musím podlomit znovu: ona totiž ten blábol o osvobození Československa Američany zopakovala o pár dní později v debatě s Kateřinou Konečnou.

Rajchl dále uvedl některé historické mezníky, které jasně ukazují, že Sovětský svaz čelil Německu dlouho sám, že americké firmy dlouho podporovaly německý válečný průmysl a i po napadení Pearl Harboru, kdy konečně USA vstoupily do války, s Němci obchodovaly tajně. Zkrátka, že největší zátěž i oběti nesl SSSR.

Pan Roko hned kontruje Ribbentrop - Molotovovým paktem o neútočení na začátku války. Ano, existoval a Stalin ho uzavřel kvůli oddálení války - aby mohl rozjet válečnou výrobu a opatřit si zbraně. Když teď omlouváme Mnichovskou zradu západních zemí stejným důvodem, nevím, proč nemít stejný metr i pro Sovětský svaz.

Role SSSR při porážce nacistického Německa je podle Rokova mínění kontroverzní, protože Stalinovi šlo o rozšíření sféry vlivu. A státy, které do něj spadly, zažily dlouhé roky nesvobody, včetně nás. To je pravda, ale kdopak měl lví podíl na dohodnutých sférách vlivu? No ano - naši západní "spojenci"!

Pak si dal pan Roko práci s vyčíslením veškeré hmotné pomoci, kterou Spojené státy během války Sovětskému svazu poskytly, a tvrdí, že bez ní by to Rusové nezvládli. Škoda, že tu pomoc neuvedl v procentech - v diskusích pod jeho článkem někdo uvádí, že americká pomoc činila ve skutečnosti jen 4 % spotřebovaného materiálu. To už nezní tak velkolepě, co?

A ještě jeden důležitý údaj kritik Rajchla neuvedl: během druhé světové války zahynulo 26 miliónů sovětských lidí. Ne Rusů, ale všech obyvatel SSSR, včetně Ukrajinců, ale „jen“ 407 tisíc Američanů! Bez ohledu na různé cifry z různých zdrojů jdou sovětské ztráty do miliónů a americké byly o řád nižší.

Vůbec nepopírám excesy sovětských vojáků při osvobozování, ale nemůžeme zapomenout ani na oběti amerického (údajně mylného) bombardování. Když pravda, tak celá!

Mám už pár křížků, a tak si pamatuji na sovětský dokumentární seriál Veliká vlastenecká válka. Přestože jsem neměla „rusáky“ moc v lásce (asi jako většina Čechů), proplakala jsem ho. On totiž jako zázrakem nebyl politický, ale ukazoval utrpení, neskutečnou obětavost i statečnost obyvatel SSSR. Žádný stupidní hollywoodský cajdák, ale surový dokument z dobových materiálů. A ještě jeden fakt by si skuteční přepisovači historie měli uvědomit: žádná ze světových válek neprobíhala na americkém území! Američani mohli žít a pracovat v bezpečí a relativním dostatku.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz