Článek
Tragická smrt svobodné matky Oceany Sneadové je i po více než století opředena pavučinou nejasností. Šlo o nešťastnou náhodu, nebo se ve starém domě v New Jersey odehrálo něco temného?
Když dne 29. listopadu roku 1909 dorazil policejní koroner do zanedbaného domu v New Jersey, nejprve nic nenasvědčovalo tomu, že by tam došlo ke zločinu. Dveře mu otevřela postarší dáma ve smutečních šatech, jejíž tvář byla zcela zahalena pod černým závojem.
Po telefonu se představila jako Virginia Oceana Wardlawová a oznámila úmrtí své neteře, čtyřiadvacetileté Oceany Sneadové. A přesně jak popsala, policista ji skutečně nalezl bez známek života v koupelně.
Na první pohled se nezdálo, že by v domě bylo cokoliv k řešení. Pohledná, ale k smrti vyhublá Oceana ležela ve vaně a nohy jí visely přes její okraj. Na podlaze bylo úhledně poskládané oblečení a hned vedle něj ležel dopis na rozloučenou.

Dopis, který po sobě měla Oceana zanechat, se dochoval.
V domě chyběl nábytek a v kamnech se měsíce netopilo
Jak Oceana ve svém dopise vylíčila, přišla o manžela, porodila mrtvé dítě a její druhý potomek se nacházel ve vážném stavu v nemocnici. Život za takových okolností shledávala nesnesitelným, a tak se jej zkrátka rozhodla ukončit.
Představa, že by se kdokoliv dokázal sám utopit ve vaně, se zdá přinejmenším bizarní. Koroner se nicméně nad touto skutečností nejprve nepozastavil. Zato si ale všiml jiných okolností, které v něm vyvolávaly dojem, že jde tentokrát o něco více.
Pochybnosti vyvolával již jen samotný stav domu. Nebyl v něm téměř žádný nábytek a vypadalo to, že zde ve skutečnosti nikdo nežije. Při pohledu na kamna bylo jasné, že se v nich netopilo skutečně dlouho a v kuchyni se nenacházely ani žádné potraviny.
Chování Virginie budilo pochybnosti
Oznamovatelka úmrtí navíc kontaktovala policii teprve den po předpokládaném čase úmrtí své neteře. Tento fakt vysvělila se slovy, že ji Oceana zkrátka požádala, aby ji v koupelně nerušila, což se rozhodla respektovat. Vyšetřovatele, kteří se do vybydleného domu dostavili, to ale příliš nepřesvědčilo. Zdálo se k neuvěření, že by se Virginia skutečně po neteři celý den nesháněla.
Podezření ještě vzrostlo poté, co byl vyslechnut Oceanin ošetřující lékař. Vyšlo najevo, že mladá žena byla dlouhou dobu chronicky nemocná. Nejen, že byla velmi zesláblá, ale kromě toho vykazovala jasné známky podvýživy. V době smrti vážila pouhých 36 kilogramů.
Dále lékař prozradil, že jeho pacientka nebyla v dobrém psychickém stavu. Byla melancholická, uzavřená a působila dojmem, jako by žila v neustálém strachu z něčeho neznámého.
Sester v černém se bálo celé sousedství
Kromě Virginie byly později vyslechnuty také její sestry, Mary Wardlawová a Caroline Martinová, matka nešťastné Oceany. Všechny tři působily na první pohled znepokojivě. Nosily identické černé smuteční šaty a jak prozradila svědectví z jejich okolí, stejný oděv nosily prakticky po celý život. Vyprávěla se o nich řada podivných historek. Mimo jiné měly sestry děsit své sousedy tím, že v noci chodívaly zpívat na hřbitov.
Během výslechů ale ani jedna z nich nebyla příliš sdílná. Životní příběh zesnulé se tak dařilo poskládat pouze po malých částech. V roce 1908 porodila Oceana mrtvou dceru Mary Albertu, což ji uvrhlo do depresí. Spolu se svým manželem poté žila v domě své tety Virginie, která se nabídla, že se o ni postará.
O několik měsíců později však manžel Oceany zemřel, což ji zanechalo zcela zdrcenou. O to hůř, že v tu dobu byla již znovu těhotná. Když přišel na svět malý David, zprvu to vypadalo, že je s ním vše v pořádku. Po čase ale přestal prospívat, a tak jej Virginia nechala hospitalizovat v nedaleké nemocnici.
Psychicky křehká dívka byla zabita pro peníze
Proč se z původního obydlí Virginia spolu se svou těžce nemocnou neteří, která sotva dokázala vstát z postele, přestěhovala do opuštěného domu, nedokázala vysvětlit ani ona, ani její sestry.
Světlo do případu tak vnesly teprve výsledky pitvy. Ukázalo se, že v krevním oběhu zesnulé ženy se nacházely stopy morfinu. Že se nejspíš jednalo o vraždu, tak začalo být vyšetřovatelům nad slunce jasnější. Stále ale chyběl motiv.
Pátrání v minulosti všech tří žen ovšem vysvětlilo také to, proč se mohly uchýlit k naprosto bezcitnému činu. V první řadě nešlo o první podezřelé úmrtí v rodině. Ta byla ovšem vždy vyhodnocena jako nehody a nejspíš by na tom nikomu nebylo nic divného, kdyby poté ženám nebyly vyplaceny nemalé pojistky zemřelých.
Vzhledem k tomu, že se ukázalo, že sestry Wardlawovy se nachází ve finančních problémech, pomalu se před očima kriminalistů skládal příběh, který jimi otřásl, přestože již za svou kariéru viděli ledacos.

Virginia Wardlawová se svého trestu nakonec nedožila.
Ďábelská Virginia trestu nakonec unikla
Virginia Wardlawová za pomoci svých sester předstírala, že se o neteř, která se nacházela v křehkém mentálním rozpoložení, stará. Ve skutečnosti ji však trápily hlady a podávaly jí tišící léky s jasným cílem. Pomalu způsobit její smrt tak, aby na ně nepadl stín podezření. Motivací bylo možné vyplacení další pojistky.
Všechny tři skončily ve vazbě a byly souzeny. Caroline Martinová, jejíž vina je o to horší, že byla matkou zavražděné dívky, byla odsouzena na sedm let do vězení. Po dvou letech ale byla převezena do psychiatrické léčebny, kde nakonec zemřela. Mary Wardlawová, jejíž podíl na hrůzných činech byl nejmenší, byla osvobozena výměnou za to, že bude svědčit proti svým sestrám.
Co se týká Virginie, která byla strůjkyní Oceanina trápení, nakonec trestu unikla. Pobyt ve vazbě jí totiž způsobil stres, v důsledku kterého ještě před koncem soudu zemřela na srdeční selhání.
Zdroje: