Článek
S velikonočními svátky přichází kromě spousty milých tradic taky ty prapodivné, které bychom jako moderní národ, kterým se často snažíme být, mohli zkusit společně odmítnout. A to hlavně proto, že na nich lpíme často zbytečně, jelikož historii Velikonoc vykládáme tak trochu „po svém“.
Tradice velikonočního šlehání dnes
Šlehání dívek a žen, dárečky pro chlapce a muže. Dnešní podoba „tradičních“ Velikonoc je, pokud to vezmeme úplně jednoduše, poměrně nerovnocenná. Zatímco muži a chlapci vyráží do ulic, kde zažívají všeobecné veselí, dostanou něco na zub, a ženám za to na oplátku rozdávají „omlazující‘ rány proutky, ženy a dívky v tu stejnou chvíli připravují vajíčka do ošatek, dopékají mazance, nalévají panáky alkoholu, sedí doma a čekají na to, až je někdo přetáhne pomlázkou.
Zatímco muži se baví a popíjejí, ženy makají a potom dostanou proutkem.
Tohle je sice poměrně zjednodušující popis a už dnes víme, že mnoho lidé se z těchto „tradic“ postupně vymaňuje, protože zkrátka nedává, a vlastně v takové podobě ani nikdy nedávaly, smysl. Leda by člověk chtěl prapodivně udržovat a reprodukovat nenápadné výsadní postavení mužů, kteří přece mohou cokoli. „Co děláš, tebe to bolí? Jen jí pořádně dejte!“
Není divu, že náš svátek lidé jiných národností často popisují, když už ne pouze kontroverzní, tak jako barbarský.
Jak se slavily Velikonoce dříve?
Historie Velikonočních svátků se zdá být z našeho současného pohledu jasná. Muži chodí s pomlázkou, ženy dávají vajíčka a přijímají „omlazování“. Takto jednoduché to ale rozhodně není. Naopak. Velikonoční šlehání v podobě, v jaké si jej vyprávíme nyní, tedy že muži šlehají ženy, je v podstatě novinka. Dokonce do 18. nebo 19. století nezáleželo na tom, zda jste muž nebo žena, protože se ženy i muži na Velikonoce šlehali navzájem.
Nejedná se tedy zdaleka o nějakou dlouhodobou tradici, ale určitá forma dominance mužů a chlapců nad ženami a dívkami je v očích historie v podstatě nedávná forma interpretace.
„Z toho, co jsem byl schopný dohledat jako nejstarší zprávu, je jasné, že nešlo o zvyk, ve kterém by mělo nějaké pohlaví dominanci.“
Kdy mohou šlehat ženy? Dříve kdykoli
V tuto chvíli to sice stále chodí tak, že ženy mohou v Česku šlehat pouze na přestupný rok, někteří lidoví vypravěči hovoří i o tom, že dívky mohou vzít pomlázku do ruky už odpoledne na Boží hod velikonoční. Většinou ale zatím takové skupiny žen nejsou vidět. Když ale víme, že dříve bylo všechno jinak, můžeme konečně vzít podobu velikonočních svátků opět do svých rukou. Tak jak to koneckonců v Česku už udělalo mnoho rodin.
A mimochodem, první zmínka o šlehání dokonce hovoří o tom, že jeden den byli na řadě ženy, druhý muži.
Svátky jara by mohly být super
Malování vajíček, hledání dobrot v zahradě, procházky, pletení pomlázky. To všechno jsou hezké tradice, které je možné společně dělat. A v podstatě není důvod, abychom to jako společnost nedělali spolu. I ženy a dívky mohou plést pomlázky, i muži a chlapci mohou barvit vajíčka. Opravdu není důvod, abychom aktivitám přisuzovali nějaké pohlaví nebo gender jenom proto, že se to tak dříve dělalo. Tím spíš, když dříve znamená posledních 100 let.
A pokud budeme tápat, stačí se vrátit k chápání významu slov jako jsou „ano“, „ne“, „nechci“, „chci“. Ono to totiž celé není vůbec složité. Nemyslím si totiž, že bych našel nějaký argument pro to, proč by ženy a dívky měly trpět a malé holčičky se dokonce bát, vyšlehání, zatímco muži a chlapci se pouze baví. Takže pro příklad:
„Nastav zadek, hody, hody!“
„Nechci.“
„Dobře.“
Nebo:
„Chceš pomlázkou přes zadek?“
„Ano.“
„Dobře.“
A týká se to samozřejmě i dalších velikonočních „tradic“:
„Dej si panáka, jinak uschneš!“
„Ne, díky.“
„Dobře.“
Příští rok Velikonoce jinak?
Tak si užívejte příchod jara a za rok to zkusme zase znovu a tentokrát třeba i lépe. Tradice totiž záleží na společnosti, ve které se udržují, a fluidně se mění podle toho, co daná společnost považuje za důležité. Takže se klidně může stát, že víc a víc lidí bude považovat za důležitý respekt, pokoru a snahu o porozumění druhým lidem. Nebyla by dokonce třeba i velká zábava, pokud by se ženy příští rok rozhodly jít na koledu spolu s muži a mrskali by se (jemně) zase znovu všichni mezi sebou?
Protože, koneckonců, přesně tohle bylo tradiční před 100 lety.
Anketa
Zdroje: