Článek
Pojďme si něco povědět o dveřích v podchodu Staré radnice v Brně a železné vstupní bráně na hrad Pernštejn.
Většina návštěvníků, kteří zavítají do průchodu Staré radnice, se zajímá jen o brněnského draka a nebo Birkovo kolo . Pohledu těch pozornějších ale jistě neuniknou nádherně zdobené dveře směřující do Radnické ulice.
Pozdně gotická křídla dveří z lipového dřeva se dochovala v nezměněné podobě od roku 1510, kdy byl ve věži radnice proražen vstup do malého dvora.
O rok později bylo průčelí radnice ozdobeno kamenným portálem s plastikami heroldů a měšťanů. Portál od A. Pilgrama zaujme pokřivenou nejvyšší věžičkou , kterou nechal mistr schválně udělat na věčné připomenutí lakoty brněnských konšelů.
Je jisté, že Pilgram tehdy pracoval na různých brněnských projektech, například na kostele sv. Jakuba (ve zdivu nad vchodem do postranní mariánské kaple se našla jeho kamenická značka s letopočtem 1502), a nebo na sochařské výzdobě Židovské brány z roku 1508, která stávala zhruba při ústí Masarykovy ulice naproti hlavnímu vlakovému nádraží. Antonín Pilgram byl natolik ceněný architekt, sochař, stavitel, kameník a řezbář, že byl ještě v roce 1511, kdy dokončil své práce v Brně, povolán do Vídně jako stavitel dómu sv. Štěpána.
Dveře prostě mají svoji historii, a mnohé na sobě nesou dobře viditelné dávné stopy. Například na železné vstupní bráně na hradu Pernštejn jsou dodnes vidět záseky po sekyrách a dalších zbraních švédských vojsk, která se snažila hrad dobýt v době Třicetileté války. Hrad si však udržel svou obranyschopnost a zůstal v rukou rodu Pernštejnů.