Článek
Pojďme si něco povědět o dveřích v podchodu Staré radnice v Brně a železné vstupní bráně na hrad Pernštejn.
Většina návštěvníků, kteří zavítají do průchodu Staré radnice, se zajímá jen o brněnského draka a nebo Birkovo kolo . Pohledu těch pozornějších ale jistě neuniknou nádherně zdobené dveře směřující do Radnické ulice.

křídlo dveří do podchodu Staré radnice
Pozdně gotická křídla dveří z lipového dřeva se dochovala v nezměněné podobě od roku 1510, kdy byl ve věži radnice proražen vstup do malého dvora.

detail zámku
O rok později bylo průčelí radnice ozdobeno kamenným portálem s plastikami heroldů a měšťanů. Portál od A. Pilgrama zaujme pokřivenou nejvyšší věžičkou , kterou nechal mistr schválně udělat na věčné připomenutí lakoty brněnských konšelů.

portál Staré radnice v Brně
Je jisté, že Pilgram tehdy pracoval na různých brněnských projektech, například na kostele sv. Jakuba (ve zdivu nad vchodem do postranní mariánské kaple se našla jeho kamenická značka s letopočtem 1502), a nebo na sochařské výzdobě Židovské brány z roku 1508, která stávala zhruba při ústí Masarykovy ulice naproti hlavnímu vlakovému nádraží. Antonín Pilgram byl natolik ceněný architekt, sochař, stavitel, kameník a řezbář, že byl ještě v roce 1511, kdy dokončil své práce v Brně, povolán do Vídně jako stavitel dómu sv. Štěpána.
Dveře prostě mají svoji historii, a mnohé na sobě nesou dobře viditelné dávné stopy. Například na železné vstupní bráně na hradu Pernštejn jsou dodnes vidět záseky po sekyrách a dalších zbraních švédských vojsk, která se snažila hrad dobýt v době Třicetileté války. Hrad si však udržel svou obranyschopnost a zůstal v rukou rodu Pernštejnů.

Vstupní brána na hrad Pernštejn u Nedvědice na Moravě

stopy po útoku Švédů na hrad