Článek
Zatímco mnohem známější Bílou horu v Praze proslavila bitva z období třicetileté války v roce 1620, na brněnské se udála méně konfliktní záležitost, i když významná. Jaká, to případnému návštěvníkovi prozradí Památník založení dělnického hnutí, který se nalézá na jejím vrcholu.

Pohled na Bílou horu ze Stránské skály (vpravo nahoře)
Památník tu stojí na připomínku demonstrace, která se na tomto místě konala v roce 1893, kdy zde brněnští textilní dělníci manifestovali za všeobecné volební právo a lepší pracovní podmínky. Demonstrace se konala rok poté, co v roce 1892 lehly popelem dvě veliké přádelny - Kavkova na Bratislavské ulici, která stála život 4 hasiče, a Löw-Beerova v ulici Měšťanské, kde pracovalo přes 500 dělníků.
Proletariát vedl sociálně demokratický politik a novinář Josef Hybeš. I když policie akci zakázala, nebyla schopna zabránit účasti desetitisíců lidí. Tehdy policie zranila mnoho dělníků a 80 jich bylo pozatýkáno.

Pohled na Stránskou skálu z Bílé hory
Stejně jako o Stránské skále, i o Bílé hoře kolují legendy. Prý se v jejím nitru ukrývají tajné chodby, podobné těm v lomu na Hádech. Co je však doložené, že její vrchol posloužil za 2. světové války německé armádě k vybudování několika pozorovatelen, sloužících k monitorování spojeneckých náletů na průmyslové oblasti východního Brna.

Pohled na sídliště Líšeň
Přestože vrch není nijak vysoký, za pěkného počasí se z jeho západní strany odkrývá široce otevřený výhled na město. Ze severní strany Bílé hory na kopec nad poliklinikou Viniční a sídliště Vinohrady, sídliště Líšeň (a vrch Hády nad ním), z východní strany pak na areál Zetoru a ZKL, městskou spalovnu SAKO, a za ní na Stránskou skálu.

Pohled na lom Hády a sídliště Líšeň