Článek
Určitě se setkáváte s tím, že psaný projev pisatelů na různých sociálních sítích nebo v diskuzích pod články je kolikrát takový, jako kdyby byli češtinou nepolíbeni. (Nebo nepolíbení?)
Samozřejmě, že není chyba jako chyba: například plést si měkké „i“ a tvrdé „y“, nebo „s“ a „z“ případně chybně používat „mě“ a „mně“, je určitě mnohem horší, než když nevíme, zda se píše fotbalový „stadion“ nebo „stadión“.
Mimochodem, když už jsme u těch „íček“ - přitom pravidla pro jejich používání nejsou až tak těžká. Podívejte.
V českých slovech píšeme po měkkých souhláskách (c, j, ž, š, č, ř, ď, ť, ň) vždy měkké I. Po tvrdých souhláskách (h, ch, k, r, d, t, n) píšeme vždy tvrdé Y. U písmen D, T, N volíme písmeno podle výslovnosti. A pak jsou ještě slova vyjmenovaná, začínající na písmena b, f, m, l, p, s, v, z. U nich píšeme po těchto písmenech tvrdé „Y“. Pamatujete si ještě na mnemotechnickou poučku b, f, m, l, pes se veze ?
Tentokrát si vyzkoušíme testík z méně závažných chyb. Například: píše se „mochomůrka“ nebo „muchomůrka“?
Zábavný kvíz obsahuje deset otázek. Výsledek 0 až 5 bodů svědčí o hodně slabých znalostech češtiny. 6 až 7 bodů je průměr, 8 až 9 jsou výborné znalosti, a na plný počet, tedy deset bodů, dosáhne jen kandidát na učitele češtiny.
Tak pojďme na to: Vyzkoušej jazykový test II.
Anketa
Další kvízy: