Článek
Odsouzený Josef Čapek se narodil 4. října roku 1833 v Olešnici. Vlastnil prý řeznickou živnost, která ale zkrachovala. Následně utekl od ženy s dítětem a vyrazil do Vídně. Tam si našel novou partnerku. Tu po čase také opustil a bez zaměstnání se toulal až do 2. prosince 1864.
V prosinci téhož roku se vracel s novým domovským listem z Kunštátu, když spatřil před hospodou v Boskovicích vůz Tomáše Chládka. Čapek se v hospodě připojil k vozkovi Chládkovi, a během jejich rozhovoru mu do piva tajně přimíchával kořalku. Oba potom společně odešli popíjet do další hospody. Pod vlivem alkoholu se Čapkovi v hlavě zrodil nápad zavraždit svého „mokrého“ společníka.
Když čin udělal, vhodil Chládkovu mrtvolu do řeky. Pak ukradl jeho povoz s kukuřicí a celý náklad prodal. Následně byl Čapek brzy dopaden a po roce odsouzen k trestu smrti. Rozsudek vyslechl s klidem, a bylo mu splněno i jeho poslední přání - dostat kávu, víno a fajfku s tabákem.
Samotná veřejná poprava proběhla 31.1.1866. Eskortu odsouzeného zajišťoval batalion polních myslivců, který dohlížel na uzavřený vůz s odsouzeným Čapkem. Popraviště se nacházelo na náměstí Míru, které leží na Kraví hoře. Zde byl Čapek předán do rukou kata Josefa Seyfrieda, který ho před zrakem davu veřejně oběsil na šibenici.
Během popravy došlo ke kuriózní události. Jeden z přítomných diváků se v mačkajícím davu nakláněl - aby lépe viděl na odsouzence - tak, že spadl z návrší a na místě se zabil. Od brněnského incidentu se začalo ve většině případů popravovat uvnitř věznic a trestnic. V rámci Brna se tedy opravdu jednalo o poslední veřejnou popravu.
Úplně posledním odsouzeným delikventem na území Česka, jenž byl následně i veřejně popraven, byl lupič a vrah Josef Janeček. Ten byl v Plzni oběšen katem Janem Pipergerem v září roku 1871. Jednalo se o poslední veřejnou popravu na našem území v rámci habsburské monarchie.
Příbuzná témata:
Anketa
Zdroje: