Hlavní obsah
Lidé a společnost

Svatý Tomáš: Skrytý poklad Brna s bohatší historií než Petrov

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

kostel sv. Tomáše v Brně navštívil krátce po jeho založení i otec vlasti - císař Karel IV.

Při jižní straně Moravského náměstí stojí kostel svatého Tomáše. V něm jsou pochováni význační příslušníci tzv. „moravských“ Lucemburků. S kostelem je však spojeno mnohem více zajímavostí.

Článek

I když kostel sv. Tomáše byl vybudován později než brněnská katedrála Petrov s typickou dvojicí vysokých štíhlých věží, jeho historie je mnohem zajímavější a bohatší. Ostatně, posuďte sami.

Kostel sv. Tomáše s augustiniánským opatstvím nechal postavit v roce 1350 moravský markrabě Jan Jindřich Lucemburský (+1375), bratr císaře Karla IV., ale jeho otevření se nedožil. V jeho šlépějích pokračoval syn Jošt a ten ho dokončil v letech 1397 až 1400. Přesto už v roce 1356 mohla být část kostela vysvěcena za přítomnosti řady významných osobností, včetně císaře Karla IV. Součástí konsekrační ceremonie prý bylo slavnostní předání obrazu Bohorodičky svatotomské (známé jako Černá madona). A právě jí byla zasvěcena první liturgická prostora kláštera.
Jde o jediný dnes na českém a moravském území středověký obraz, pro který byly dochovány spolehlivé zprávy o poutním režimu a souvisejících odpustcích – vesměs ze 14. a 15. století. Podle brněnské legendy jde o obraz namalovaný sv. Lukášem, který se dostal z Konstantinopole do Prahy přes Milán, odkud jej přivezl roku 1158 po svém vítězství po boku Fridricha Barbarossy druhý český král Vladislav II. Dnes můžete obraz Panny Marie Svatotomské obdivovat v Diecézním muzeu v areálu brněnské katedrály Petrov.

Kostel měl sloužit jako pohřebiště moravských markrabat, ale pohřbení jsou zde jen Jan Jindřich Lucemburský se svým synem. Protože byl původní kostel během třicetileté války zcela zničen, byl nově postaven v letech 1665-75 podle plánu Jana Křtitele Erny. Od roku 1784 se stal farním kostelem pro rozrůstající se předměstí.

Hlavní oltář je společným dílem sochaře Josefa Winterhaldera st. a Jakuba Scherze z r. 1762. Kazatelnu zdobí plastická dekorace. Křtitelnice vznikla v roce 1784. Zřejmě nejvzácnější výzdobou kostela je obraz Zjevení Krista apoštolů z roku 1764. Při kostelu je klášter, v jehož prostorách se dnes nachází muzeum. Pod kostelem se nalézá augustiniánská hrobka. Řád Augustiniánů se ale musel z rozhodnutí Josefa II. přesídlit r. 1783 do kláštera cisterciaček na Starém Brně.

Kostel sv. Tomáše byl svědkem velkých slavností, například v roce 1736 zde proběhly slavnosti symbolické korunovace Panny Marie za „královnu Moravy“. Z těch pozdějších to byla návštěva Jeho královské Výsosti Henriho, lucemburského velkovévody, který odhalil nově upravený náhrobek markraběte Jošta Lucemburského. Jošt patřil k největším politikům, kteří se kdy na Moravě narodili. Byl v úzkém pokrevním svazku s Karlem IV a kdyby se králi nenarodil syn, stal by Jošt českým králem.

Zajímavostí kostela sv. Tomáše je, že jeho zvon se rozhoupává stále pomocí provazu. „Srdcem“ se sice zvoní především u velikých zvonů, a i když zvon v kostele sv. Tomáše není z největších, zvoní se tak proto, protože je nebezpečí, že by se vzhledem k stáří mohl poškodit. Zvon totiž pochází už z r. 1393, kdy vládl Václav IV. (syn Karla IV.), a jde o nejstarší datovaný zvon na Moravě. Zvon vyzváněl při obléhání města husitskými vojsky, při obléhání Brna Švédy, vyzváněl při příležitosti korunovací téměř čtvrt stovky českých králů.

Nejblíže ke svému zániku měl klášter a kostel Sv. Tomáše během neúspěšného obléhání města Brna švédskými vojsky v létě r. 1645. Areál kláštera byl totiž vysunutý ven z městských hradeb a byl nejslabším článkem obranného systému. Švédský vojevůdce Leonard Torstenson záměrně stanovil datum generálního útoku na Brno na úterý 15. srpna, což je slavnost Nanebevzetí Panny Marie. K hlavnímu útoku na tvrz u sv. Tomáše vybral generál Torstenson elitní pluky, které zdolaly dělostřelbou těžce poškozené hradby a dokonce se jim podařil průlom do města. V tomto kritickém okamžiku přivolaný jezdecký oddíl zastavil jejich postup a odvrátil pád města.

Od té doby je úspěšná obrana Brna považována za zázrak, připisovaný přímluvě Panny Marie svatotomské, ke které se Brňané po celou dobu obléhání pod vedením P. Martina Středy vroucně modlili.

Anketa

Věděli jste, že v tomto kostele je nejstarší dosud zvonící zvon na Moravě?
ano
12,6 %
ne
87,4 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 127 čtenářů.

Zdroje:

encyklopedie.brna.cz Tomáš

původně napsáno pro https://mojebrno.jecool.net/inka–brno-kostely-tomas.html

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz