Článek
Zvonařská rodinná firma v Brodku u Přerova má za sebou bohatou historii. Firmu založil v roce 1950 Josef Dytrych, ovšem po patnácti letech náhle zemřel a vedení se ujala jeho žena Laetitia. Paní Laetitia se pak stala jedinou ženou v Evropě i ve světě, která začala odlévat zvony. Za svůj život vytvořila zhruba 2 000 zvonů. V roce 2006 zemřela a vedení dílny po ní převzala její dcera Marie Tomášková - Dytrychová.
Zvony brodecké zvonařské dílny, kterých bylo za celou dobu trvání firmy vytvořeno přes 7 000, jsou umístěny po celém světě: v Japonsku, USA, JAR, Austrálii, Itálii a řadě evropských zemí. Firma má stálou zvonařskou expozici v muzeu Komenského v Přerově a její zvony se objevily v roce 2005 na světové výstavě EXPO v japonském Aiči.
Unikátní brněnskou zvonkohru tvoří soustava 15ti různě velkých zvonů; nejmenší váží 16 kg, ten největší 220 kg. Autorem figurální výzdoby velkého zvonu a uměleckého ztvárnění erbů města Brna na menších zvonech je akademický sochař Otmar Oliva. Asi málokdo z návštěvníků brněnské zvonkohry bude tušit, že tento známý sochař byl v roce 1979 zatčen a vězněn za šíření materiálů Charty 77.
Zvony jsou uchyceny napevno, hýbou se pouze jejich srdce. Původně byla zvonkohra na Špilberku určena pro průčelí jednoho domu na Novobranské (vedle Měnínské brány).
Zvonkohru si můžete poslechnout každý den vždy v celou hodinu od 9 do 18 hodin. V počítači je naprogramováno 32 melodií, které zvonkohra střídavě hraje. Nejčastěji je to „Malá noční hudba“ nebo „Óda na radost“ od Ludwiga van Beethovena, ale pozadu nezůstává ani skladba „Moravo, Moravo“.
amatérské nekomentované video - zdroj YouTube.com
V těsném sousedství zvonkohry se nachází hluboká hradní studna, a barokní rezervoár na dešťovou vodu ze střech. Hradní studna, která patří mezi nejhlubší středověké studny u nás, odkryla při čištění záhadné artefakty. Nejzáhadnějším z nálezů byla lidská kostra, a dodnes se spekuluje, kdo, kdy a jak ve studni zahynul.
V blízkosti Brna se nalézá ještě jedna velice zajímavá zvonkohra - najdete ji při poutním chrámu svaté Panny Marie ve Křtinách u Brna. Mimochodem, tento chrám, který je často nazýván „barokní perlou Moravy“ je nejvýznamnější stavbou od J. B. Santiniho na území Moravy. Co do počtu zvonů je křtinská zvonkohra dokonce dvakrát větší než ta brněnská, protože je složena ze symbolických třiceti tří zvonů. Každý zvon nese jméno některého ze světců. Novodobá křtinská zvonohra sice pochází až z konce 90. let 20. století, ale historie prvního zvonu ve Křtinách údajně sahá až do roku 1343. Celkově lze na ní naprogramovat až 1 000 písní; nejčastěji se na ni hrají mariánské písně a vánoční skladby.

Zvonohra ve Křtinách u Brna má 33 zvonů
Anketa
Zdroje: