Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jan Blažej Santini, genius kamene a světla

Foto: Dominik Tefert / WIKIMEDIA / Public domain

poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou

Český barokní architekt italského původu Jan Blažej Santini-Aichel (německy Johann Blasius Santini-Aichel, italsky Giovanni Santini) se proslavil především svým stylem nazývaným „barokní gotika“.

Článek

Kvůli svým tělesným indispozicím - narodil se částečně ochrnutý - nemohl převzít po otci jeho kamenickou dílnu, a proto se vydal na dráhu projektanta, architekta a malíře.

Ve svých 23 letech Santini už vlastnil stavební firmu, která natolik prosperovala, že si mohl dovolit zaplatit v hotovosti dva domy v pražské Nerudově ulici; šlo o Valkounský dům a dům U Zlaté číše (čp. 211 a 212), které později spojil dohromady.

Santiniho práce byly ovlivněny zejména tvorbou dalších zvučných jmen vrcholného baroka - Francouze J. B. Matheye, Itala F. Borromini a nebo rakouského architekta J. B. Fischera z Erlachu. (Poslední jmenovaný projektoval budovu jízdárny na zámku Lednice; pro hraběte Althanna navrhl Sál předků na zámku ve Vranově nad Dyjí. Dále navrhl kašnu Parnas na Zelném trhu v Brně).

Santiniho specialitou bylo zakomponování skryté symboliky do půdorysné dispozice staveb, tajemných poselství, stejně jako hra světel a stínů, a střídání hmot v jejich interiérech. Toto své umění ponejvíce uplatnil při projektu poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře ve Žďáře nad Sázavou, který se právem dostal na seznam památek UNESCO.

Foto: Dominik Tefert / WIKIMEDIA / Public domain

Zelená Hora - kostel sv. Jana Nepomuckého

Základní půdorys kostela sv. Jana Nepomuckého postavený na pěticípé hvězdě symbolizuje nejen pět mučednických ran Kristových, ale pět kaplí v ambitu pak také pět hvězd, které se zjevily nad místem umučení Jana z Nepomuku, uctívaného jako mučedníka zpovědního tajemství.

dokument ČT o Zelené Hoře Zdroj: Youtube.com

Jan Nepomucký byl zpovědníkem královny Žofie, manželky Václava IV. Král podezíral Žofii z nevěry, a proto na Janovi vyzvídal, s čím se mu jeho žena svěřuje. Jan ale odmítal prozradit zpovědní tajemství. Král jej nechal uvěznit, osobně jej pálil pochodní a mučil ho. Jan Nepomucký nepromluvil, umučili ho k smrti, do úst mu nacpali roubík a jeho tělo vhodili do Vltavy. Po několika dnech bylo tělo vyloveno a pohřbeno do svatovítského chrámu. Vypráví se, že v den, kdy Janovo tělo vhodili do Vltavy, vyšlo na nebi 5 jasných hvězd. Tak se pěticípá hvězda a číslo 5 staly svatojánskou barokní symbolikou.

A pak ještě jedna událost ovlivnila vznik svatojánské legendy. Když byl otevřen hrob Jana Nepomuckého z lebky mu vypadla zachovalá zčervenalá tkáň. Tehdejší lékaři jí označili jako jazyk. Zázračné zachování Janova jazyka posloužili jako další důkaz jeho svatosti. Roku 1729 byl Jan Nepomucký prohlášen za svatého a jeho jazyk se stal symbolem, který představuje mlčenlivost zpovědního tajemství.

Nalezená tkáň byla za jazyk považována až do roku 1972. Tehdy byl domnělý jazyk prozkoumán předním českým antropologem – profesorem Emanuelem Vlčkem. Podle něj ovšem nejde o jazyk, ale o mozek. Podle vědců tkáň pro přečkání tří století nejspíš zmýdlovatěla přeměnou tělesného tuku či kvůli unikání plynů z bílkovin.

Ale zpět k Santinimu …

Zřejmě nejvýznamnější Santiniho stavbou na Moravě je Chrám Panny Marie (foto) ve Křtinách, který je s přilehlým areálem - atriem a kaplí sv. Anny - často nazýván barokní perlou Moravy.

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

chrám Panny Marie ve Křtinách

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

Atrium chrámu sv. Panny Marie

Foto: Jindřich Bíža, vlastní foto

zvony Barbora a sv. Josef - v atriu chrámu

Dalším známým Santiniho projektem na jižní Moravě je přestavba benediktinského kláštera v Rajhradu (prokazatelně nejstaršího kláštera na Moravě) kolem r. 1720, který patřil k jeho posledním.

Foto: I. Sáček st. / WIKIMEDIA / Public domain

barokní klášterní kostel sv. Petra a Pavla v benediktinském klášteru v Rajhradě

Jan Blažej Santini - Aichl, jeden z nejoriginálnějších architektů středoevropského baroka, přezdívaný jako „genius kamene a světla“, však už nestačí celý projekt zrealizovat, a ve věku nedožitých 47 let umírá v rodné Praze.

Anketa

Říkalo vám něco jméno Jana Blažeje Santini - Aichela?
ano
98,7 %
ne
1,3 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 718 čtenářů.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz