Článek
Pro Brňany je zvlášť přitažlivý úsek od Country srubu Pod Hádkem k Ranči U Jelena, protože se v něm nalézá několik volně přístupných jeskyní, ve kterých byly učiněny význačné archeologické nálezy evropského významu.
CHKO Moravský Kras dostal statut chráněné krajiny již v roce 1956, ale oblast Údolí Říčky o rozloze 141 ha si musela počkat až do r. 1995, přestože je dlouho známa ojedinělou květenou, vzácnými druhy brouků a hmyzu, a unikátními krasovými jevy.
K jeskyním vede fyzicky nenáročná lesní cesta, a dá se k nim přijet i na horském kole. Od osady Pod Hádkem je to kolem rybníku k první jeskyni - Ochozské - odhadem asi 2 kilometry.
Ochozská jeskyně je nejrozsáhlejším jeskynním systémem v údolí Říčky. Jeskyně byla náhodně objevena v r. 1831. V roce 1966 byla zpřístupněna veřejnosti, ale už v roce 1975 byla uzavřena z důvodu častých záplav jeskynních prostorů. Dnes její vchod uzavírá dvojice železných masivních mříží a veřejnosti se otevírá jen výjimečně ve dnech otevřených dveří za doprovodu speleologů.
Jeskyně Netopýrka a známější jeskyně Švédův stůl jsou přes Kamenný žlíbek hned ve stráni naproti a nedají se minout, protože k nim vedou v lese vyšlapané stezky. Jeskyně Pekárna je pak od nich po proudu Říčky asi ještě o 300 m dál.
Jeskyně Pekárna (své jméno dostala podle tvaru chlebové pece) o rozměrech 16 metrů šířky a 70 metrů délky patří k nejvýznačnějším sídelním jeskyním Moravského krasu. Zde se můžete podívat na amatérské nekomentované video z okolí Pekárny.
První doklady o jejím osídlení člověkem pochází z doby asi před 50 000 lety. Nevelký počet kamenných nástrojů, mezi nimiž je vzácný oboustranně opracovaný hrot ze záhnědy zhotovili neandrtálci. Pekárnu proslavilo zejména umění a to dokonalé rytiny zvířecích hlav i celých postav na kostech a dále i rytiny symbolů a znaků na břidličných oblázcích. Toto umění staví Pekárnu (fotogalerie) po bok proslulým jeskyním s nástěnnými malbami v západní Evropě.
Přesto ale nejstarší doklady o osídlení údolí Říčky neandrtálci pocházejí z jeskyně Švédův stůl z doby asi před 100 000 lety. V jeskyni se pak usadili ještě jednou, snad před 70 000 lety. Zanechali zde kolekci kamenných nástrojů, hlavně drásadel.
Vzácný doklad o jejich přítomnosti představuje spodní čelist (tzv. Ochozská čelist), jde o jeden ze tří nálezů kosterních zbytků neandrtálců na území ČR.
Uplynulo mnoho desítek tisíců let než se zde znovu objevili lidé, nyní již moderního typu (Homo sapiens sapiens). Bylo to asi před 30 000 lety, v té době obývali i nedalekou Křížovu jeskyni. Ta se nalézá v protějším svahu před Pekárnou.
Pokud si projdete naučnou stezku Údolí Říčky, a navštívíte všechny volně přístupné jeskyně (video), mohou být pro vás dobrým tipem na další výlety po Moravském Krasu tři zbylé naučné stezky Macocha u Blanska, Rudické propadání a Křtinské údolí.
A nakonec upozornění pro návštěvníky jeskyní: obecně je do jeskyní Moravského krasu přístup zakázán. Nakouknutí do jeskyní uvedených v tomto textu (kromě Ochozské) je víceméně tolerováno. Při vstupu do podzemních prostor dbejte na vlastní bezpečnost. V případě, že přece jen dojde k nehodě, volejte linku 150 nebo 122 a oznamte nehodu v jeskyni. Tedy, pokud budete mít štěstí v neštěstí a budete mít signál. Na 90% míst není.
Víte, že Říčka je tím „Zlatým potokem“, který z Údolí Říčky protéká Mariánským údolím směrem ke Šlapanicím a dále k obci Sokolnice u Brna, a podle pověsti by někde na jejím břehu měl být ukryt Slavkovský poklad, který zde byl uložen během Bitvy tří císařů u Slavkova v roce 1805?
Anketa
Zdroje:
Wikipedie: