Článek
Dnes bude text o tom, jak se nás snaží kapitalisti nachytat. Nejde o žádný podvod, ale zároveň si myslím, že jde o vychytralé jednání, kterak zákazníka, tedy nás, nachytat na švestkách a obrat zase o něco víc, než by tomu bylo za standardních podmínek. Musíme tedy být vždy obezřetní, protože moderní doba je plná zlodějů, kteří již nevykrádají byty, ale vysávají z nás peníze (většinou) naprosto legálním způsobem, což jim mnohdy sami dovolíme, a ještě jsme rádi.
Patrně téměř všechny domácnosti odebírají elektřinu. Nezáleží příliš na dodavatelích, ona ta cena bude víceméně pořád podobná. Zároveň spotřeba roste čím dál víc, protože domácnosti se zásobují elektronikou v čím dál větší míře, což nevyrovnají ani stále úspornější spotřebiče. Kdo nemá solární panely, či jiný alternativní zdroj elektřiny, a zároveň nemá domácnost typu „ostrov“, musí ji odebírat ze sítě a přistoupit na podmínky zvoleného dodavatele. Ten po nás bude chtít za energie stále více a více peněz podle toho, jak se zrovna zdražuje.
Ovšem stává se, že dodavatel je natolik velkorysý, že nám umožní podepsat takzvanou fixaci ceny energií, která nám zaručí neměnnou cenu na nějakou dobu, která obvykle bývá jeden až tři roky. V aktuálním dění se zdá, že jde o velmi výhodný obchod pro odběratele, protože díky cenám emisních povolenek a mnohým dalším faktorům, jako je regulovaná část ceny elektřiny, cena elektřiny neustále roste. Nemůže tedy podpisem takové smlouvy prodělat. Teoreticky. Jenže i ceny energií někdy klesají. Je to v dnešní době vysávání zákazníků raritní, ale občas se zadaří. Podle zpráv to vypadá, že bychom se na zlevnění elektřiny mohli těšit po Novém roce.
Nevím jak vám, ale mě se poslední dobou, zhruba v uplynulém čtvrtroce, stávalo, že mě dodavatel bombardoval dotazy, zdali bych neměl zájem o fixaci ceny energií. Samozřejmě v podání obchodních zástupců dodavatele se to zdá jako naprosto ideální možnost, jak si pojistit, že mě v budoucnu nezruinuje stoupající cena elektřiny. Já osobně však nepatřím k těm, kteří by zrovna tohle nějak potřebovali, tak jsem nabídku s díky odmítl. A kupodivu, tentokrát jsem dobře udělal, jak jsme si už psali. Můžu se tedy těšit od ledna na pokles ceny. Kdybych byl býval přistoupil na fixaci, o těch pár procent bych přišel. A vydělal by na tom dodavatel.
Tedy když se nad tím zamyslím, tak mi z toho vychází, že zatímco běžný zákazník žije s tím, že se elektřina stále zdražuje (zdražuje se prostě všechno), dodavatel již minimálně tuší, že dojde k poklesu ceny. Proto se snaží nalákat co nejvíce lidí na fixaci ceny, aby nepřišel o rozdíl, o který se elektřina zlevní. Přičemž dodavatel na tom vlastně vydělá dvojnásob, protože energii levně nakoupí, ale prodá nám ji za tržní cenu, tedy celý rozdíl zůstává jemu. Kdo tedy takovou smlouvu podepíše, naletěl a bude zbytečně přeplácet. Pokud smlouva jde vypovědět, což často u smluv na dobu určitou ani není možné, pak musíme stejně čekat tři měsíce od podání podnětu, tedy přinejmenším čtyřikrát přeplatíme.
Tedy až vám příště zavolá váš dodavatel energií, abyste podepsali výhodnou fixaci, můžete si být téměř jistí, že v dohledné době ceny energií spadnou. Nemusí to být moc, ale určitě to bude tolik, že se dodavatelům vyplatí lidem tyto poněkud nevýhodné nabídky vnucovat. Musíme si zvyknout, že žijeme v kapitalismu, kde se snaží vydělat každý, distributory nevyjímaje. Jak praví lidová moudrost: Zadarmo ti nikdo nic nedá. Vždycky z toho chce mít nějaký prospěch. To platí nejen u dodavatelů energií, ale vlastně všech na první pohled výhodných nabídek.
Ona ani ta smlouva o fixaci ceny energií nemusí být výhrou ani v případě, že skutečně cena elektřiny stoupá. Jak jsme se přesvědčili před pár lety při pádu distributora Bohemia Energy, zákazníci sice měli podepsané fixace, ale distributor vytáhl nějakou poznámku pod čarou, která, jednoduše řečeno, tvrdí, že pokud elektřina zdraží,fixace neplatí. Cenu zákazníkům zvýšil. A poté zkrachoval.
Tedy fixace podepisujme či nepodepisujme, je to jen na nás samotných, zdali chceme mít duševní klid a nebo raději zariskujeme, ale mějme na paměti, že samaritánů je mezi velkými společnosti opravdu málo a rozhodně při nabídce vhodné fixace nemyslí na naše peněženky, ale na ty svoje.