Hlavní obsah
Názory a úvahy

„Nebýt komunistů, tak dneska bydlíme v jeskyních.“ No, právě že vůbec

Foto: Pixabay

Nejvyšší český panelák - třiadvaceti patrová Ubytovna Kupa

Obhájci dob socialismu občas tvrdí, že našimi příbytky by byla jeskyně a stany, kdyby nám komunisti nevybudovali paneláky. Realita je ovšem zcela jiná a z našeho pohledu spíše smutná.

Článek

Komunisti vám postavili paneláky. Bez nich byste bydleli v jeskyních.

Tohle je tvrzení lidí, kteří nostalgicky vzpomínají na léta, kdy jim možná bylo dobře, ale kdy se naše vlast dusila v náruči Sovětského svazu s nereálnou ideou všeobecné vzájemnosti zvané socialismus. Tohle tvrzení slýchávám už velmi dlouho, bylo tu i před ruskou invazí na Ukrajinu, bylo tu před Babišem, a je stále živé. Občas odněkud přiletí a já jen nadzdvihnu obočí, jak je možné, že tohle ještě pořád někdo píše.

Rozhodně nepatřím mezi zastánce socialismu a fanoušky komunistické ideje. Jsem demokrat kapitalista, ač vím, že i tyto systémy mají své mouchy. Zprvu je potřeba přiznat, že i ten komunismus, respektive socialismus nebyl úplně špatný a měl i své výhody. Pro nemálo lidí jsou sociální jistoty socialismu daleko lákavější nežli příslib volnosti v tvrdém konkurenčním boji kapitalismu. Koneckonců, když se ocitnete bez peněz, moc si té proklamované svobody stejně neužijete. Takže zcela chápu lidi, kteří se na dravé tržní prostředí kapitalismu a demokracie zcela necítí a raději volí pečující náruč komunismu.

Jenže taková obhajoba dob minulých často docela pokulhává a jedním z případů, který kulhá na obě dvě nohy je právě věta: „Komunisti vám postavili paneláky. Bez nich byste bydleli v jeskyních.“ Nutno uznat, že první část věty je zcela pravdivá. Ta druhá zcela špatně. A proč že je na tomto výroku ta druhá půlka špatně? Pojďme si to vyvrátit společně.

Výstavba domů z panelových prefabrikátů není žádný komunistický vynález, ale byla tu už poměrně dlouho před tím, než se komunisté v roce 1948 v našem státě chopili moci. Myšlenka montování domů z prefabrikátů vznikla po první světové válce v Nizozemsku a u nás s touto technologií výstavby pracovala firma Baťa, která montované domky stavěla od roku 1940. První panelák, jak ho známe byl postaven v roce 1953 v Praze Ďáblicích. O dva roky později vzniklo první větší panelákové sídliště v Praze na Zelené lišce. Největší tempo výstavby panelových bytových domů pak přišlo na přelomu 50. a 60. let, a to nejen v Československu, ale po celém východním bloku. A ještě je potřeba dodat, že paneláky vznikaly i na západě, dokonce i v USA.

Pravdou je, že v tuto dobu bydlí v socialistických panelácích zhruba tři miliony lidí v 1,2 milionech bytů. Takže zhruba třetina Čechů bydlí v paneláku, což moc nekoresponduje s bohorovným tvrzením o tom, že bychom jinak bydleli v jeskyních. V zemích bývalého východního bloku je dokonce podíl lidí žijících v panelácích ještě nižní než u nás.

Především je pak potřeba podívat se na země, kam pařáty socialismu nedosáhly, tedy například Rakousko, Francii, Anglii, USA, Švýcarsko, Austrálii, Japonsko a mnoho, mnoho dalších zemí západního světa. Kupodivu ani v nich lidé nežijí v jeskyních. Jak to je možné? Nejspíše to bude tím, že po druhé světové válce nečekali, až jim někdo postaví zázračné paneláky a stavěly se bytové domy. Nutno uznat, že bytové domy s daleko lepší kvalitou bydlení, než nabízely komunistické paneláky a o architektonické estetice vůbec raději nemluvě (ale na obranu našich paneláků je potřeba dodat, že první panelové domy nějaké architektonické prvky ještě měly). Prezidenti John F. Kennedy a Charles de Gaulle nečekali, až jim Husák přijede postavit paneláky. Navíc díky dravému kapitalismu bylo v těchto západních zemích mnoho investorů, kteří bytové domy stavěli sami od sebe, bez příkazů z pětiletky.

V dnešní době se mnoho politických stran odkazuje na bydlení ve Vídni, které je kvalitní a cenově dostupnější než u nás. A přitom ve Vídni nestojí jediný panelák. Když si zároveň porovnáte estetiku Vídeňského sídliště Alterlaa a našeho dejme tomu v Řepích, kde byste bydleli raději? A kdybychom onehdy přijali Marshallův plán a nepodali ruku komunistům, mohli jsme dneska bydle kvalitněji.

Ještě se zastavme u tématiky občanské vybavenosti, kdy jsme si sami, v rámci akcí Z postavili u sídlišť kina, školky, školy, kulturáky, lékařské domy a další nezbytná zařízení. Plánování sídlišť jaksi nevyšlo, a lidem u nových paneláků chyběla základní infrastruktura. Nastoupily proto akce Z (Z jako Zvelebování, lidově Zadarmo), v nichž si lidé během svého volna sami stavěli tyto nezbytné budovy. Zajímavé je, že zatímco socialistický člověk se v sobotu dřel se zednickou lžící, kapitalistický člověk si v tu samou dobu užíval na zahradě u bazénu zasloužené volno. A kino i školku měl v ulici také.

Realita je tedy přesně opačná tomu, co otřepaná věta: „Komunisti vám postavili paneláky. Bez nich byste bydleli v jeskyních,“ tvrdí. Pokud jste tedy tento argumentační faul někdy použili, doufám, že po přečtení tohoto článku to bylo naposledy.

PS: Úplně to samé platí i o elektrárnách, přehradách, mostech a dalších průmyslových objektech, které, světe div se, mají na západě taky.

Zdroje:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz