Článek
Od té doby, co hnutí Andreje Babiše vstoupilo do české politiky, se jedná o velmi významného hráče. V roce 2013, tedy v roce prvních parlamentních voleb, kdy se o křesla členové ANO ucházeli, získali na nováčka neuvěřitelných 18,65% hlasů a skončili na druhém místě za ČSSD. V té době byla ODS na svém nejhorším dně a Andrej Babiš, majitel hnutí ANO, zasedl na křeslo ministra financí. Funkci kvůli mnoha kauzám do konce volebního období nedovedl a musel z pozice odstoupit. Což se nakonec ukázalo, že stejně problém není. Raketový start hnutí byl způsoben poměrně dobrou mediální kampaní a ne úplně špatným volebním programem. Který ovšem ANO absolutně nedodrželo, což však voliči nemohli předem vědět.
Už v období, kdy ANO vládlo společně s ČSSD, se mu rétorikou dařilo velmi úspěšně vysávat levicové voliče. Což se v následujících volbách ukázalo pro ČSSD klíčové, když získala pouze 7,27 % hlasů. Z toho se ČSSD nevzpamatovalo dodnes a kdo ví, jestli vůbec kdy vzpamatuje. Lépe na tom v té době byli i komunisté s 7,76 %. I na nich se však podepsalo Babišovo vysávání levicových voličů. Nicméně do vlády s ním vstoupili.
Nebudeme si nic nalhávat, ANO a Babiš jedno jest. Mnohokrát se to prokázalo, ačkoliv někteří tvrdí, že tomu tak není. A Andrej Babiš ví, jak si udělat reklamu. Jistě ne sám, má na to poradní tým, ale prostě mu to vychází. Pochopil, že na pravé straně voličského spektra mu pšenka moc nepokvete a zkusil to na druhé straně. Zaměřuje se čím dál víc doleva a vysává levicové hlasy. Zároveň si buduje základnu oddaných fanoušků, kteří jej budou volit vždy a v každém případě. Ať už bude kandidovat kamkoliv. To, že Babiš a ANO jsou jedno a totéž nám potvrdila prezidentská volba, respektive její první kolo, kde Babiš nasbíral stejné procento hlasů, jako běžně sbírá hnutí ANO v parlamentních volbách.
Od roku 2017 můžeme v každém průzkumu vidět, že ano sbírá svých 30% hlasů. Je to dáno tím, že má dost skalních příznivců a ještě na ně nabalí pár procent lidí, kteří volí ANO z vlastního uvážení. Naproti tomu nikdo, kdo se Babišovi ve volbách postaví, si nemůže myslet ani na 20%. Čím to tedy je, že ANO tak drtivě vede a nebýt v roce 2021 nápadu vytvořit Pětikoalici, opět by Babiš seděl v křesle premiéra?
Jádro věcí tkví v tom, že politická sféra je momentálně víceméně rozdělená na dva subjekty. Babiš a současná vláda - Antibabiš, mohli bychom říci. (Pus samozřejmě nějaké ty protestní strany v čele s SPD. Ty jsou ale okrajové a do voleb moc nepromlouvají. Ovšem dá se s nimi navázat povolební koalice.) Už ten problém chytáte? Současná vláda se nedá popsat jedním subjektem, jedním kandidátem. Zatímco Babišovi se podařil husarský kousek, když voliče svých partnerů vysál do své strany, opoziční blok toto jednoduše nedovedl. Proti Babišovi tedy nestojí jeden subjekt, ale hned několik, kteří si drolí a rozmělňuje hlasy mezi sebou. ODS, TOP 09, Piráti, STAN, KDU. Tedy pokud v roce 2021 volby vyhrálo SPOLU před ANO o půl procenta hlasů, pak je jasné, že ani jeden ze členů by neměl šanci, pokud by vystupoval sám.
Někteří (včetně Babiše) křičí, že to je podvod na voličích. Ale není. Je to jen předběžná proklamace, kdo s kým bude po volbách spolupracovat. Lepší, než když někdo slibuje, že s nějakou stranou spolupracovat nebude, aby s ní po volbách zasedl ve vládě. Nemyslíte? Některé ročníky jistě vzpomenou na Čtyřkoalici kandidující v roce 2002, kterou nikdo podvodem na voliče nenazýval.
Koalice je tedy jedinou záchranou proti Babišovi. Pokud strany nejsou ochotny nebo schopny potápět a vysávat jedna druhou, pak jim nezbývá, než se spojit do jednoho celku, ve kterém se nějak domluví. A mají to těžké, když každý má alespoň trochu odlišnou představu.