Článek
Poslední prohlášení stínové ministryně financí Aleny Schillerové mi opět nadzdvihlo obočí. Ne však tím, že kritizuje rozpočet na rok 2025, to dělá spousta lidí a je to zcela oprávněné. Příjmy z emisních povolenek skutečně jisté nejsou, firmy pochopitelně budou chtít co nejvíce „optimalizovat“ a platit co nejméně. Také výdaje by se ještě leckde daly osekat, ale to už je na uvážení vlády, s jakým portfoliem se hodlá prezentovat. Nepřekvapilo mne ani prohlášení, že pokud hnutí ANO sestaví vládu, bude rozpočet revidovat a měnit. Nebude to sice moc jednoduché, neb na to nebude čas, ale vzhledem k tomu, že se ve státní ekonomické roli staví do jiného spektra, je to očekávatelné.
Co mi však obočí nadzvedlo, a to velmi, je prohlášení o zvýšení ekonomického růstu. Tímto chce hnutí ANO zalepit deficit rozpočtu. Má vůbec cenu ptát se, jak toho chtějí dosáhnout? Není to další z těch supertajných informací a schopností, které svět nikdy neviděl? Ještě stále si vzpomínám na prohlášení pana předsedy Babiše, který tvrdil, že chce stát řídit jako firmu. Takže předpokládám, že když Babišova pravá ruka prohlásí, že deficit zalepí růstem ekonomiky, tak by měli mít recept, jak na to. A pokud ho skutečně mají, pak mají jistou Nobelovu cenu za ekonomii, neboť budou první nejen mezi státy, ale také mezi firmami. Co je svět světem, tak dodnes žádná firma nepřišla s receptem na to, jak zastavit krach. Čekalo se až na Babiše, potažmo Schillerovou, kteří vědí, že prostě stačí navýšit příjmy. Jak jednoduché řešení, že?
Ono skutečně zvýšení ekonomického růstu pomoci může. Stát potom dostane od občanů i podniků daleko více na daních, ekonomika se oživí a nakopne a bude generovat větší sumy, které díry v rozpočtu budou schopny zalepit. Pokud to půjde dobře, můžeme být i v přebytku a dluh tlačit dolů. Krásná představa. Ovšem zastavená realitou. Realitou toho, že nikdo na světě neví (snad kromě Babiše a Schillerové), jak ten ekonomický růst navýšit. Kdyby to bylo jen trochu možné, předpokládám, že by to tak dělaly všechny státy a ze světa by zmizel pojem „státní dluh.“
Jistě, státní ekonomika se dá povzbudit. Od toho má fiskální a monetární ekonomiku. Může pobídnout korporace, aby se přestěhovaly k nám, aby u nás odváděly daně, zaměstnávaly více lidí a platily jim více peněz. Ovšem takové lákání je obvykle spojené s poklesem daní. Tedy s poklesem příjmů z již odvádějících subjektů. Je to tedy spíše loterie, zdali se někdo chytne, nebo nikoliv a situace se ještě zhorší. Může se také zlepšit podnikatelské prostředí. Což ale zase moc nekoresponduje s Babišovým dítětem s názvem EET. Nepředpokládám, že někdo, kdo zavedl EET, by rád živnostníkům ulehčil život a motivoval nové lidi, aby byli finančně aktivnější. Naopak bych čekal více omezení a státního šmírování.
Slova Aleny Schillerové mi tak přijdou jako naprosto prázdná. Vyřčená jen proto, že někteří občané to chtějí slyšet. Což je pro hnutí ANO docela typické, stejně jako pro další populistické strany. Jenže jakýkoliv recept na konsolidaci státních financí nejspíše nemá. Naopak, jak nám hnutí ANO ukázalo v minulém volebním období, umí celkem slušně peníze rozhazovat například nadměrečnou valorizací důchodů (budiž důchodcům přáno). Ovšem je potřeba lidem něco slíbit. A někteří holt ocení vyrovnaný rozpočet, se kterým se Fialova vláda pere celé volební období. Nepředpokládám, že kdyby to bylo jednoduché, tak bychom byli v mínusu. Tedy buďto je Schillerová ekonomický mág nejvyšší úrovně, nebo slibuje něco, co nejen splnit nehodlá, ale nemá ani žádné tušení, jak by se toho mělo docílit.
O vyrovnaném rozpočtu (nejen) v rukách Aleny Schillerové si střízlivý člověk může nechat nanejvýše tak zdát. Situace z dob minulých nám naopak naznačuje, že červená čísla budou neustále stoupat, protože Schillerová často „našla“ na problém nějaké prostředky. Našla však v tomto případě znamená půjčila (tedy zvýšila deficit).
Zároveň celé téma hořce koresponduje s tím, že ačkoliv zástupci hnutí ANO neustále kritizují vládní kroky, nebyli za celou dobu schopní přednést jediný příklad, jak by opaku chtěli dosáhnout. A když už k tomu byli tlačeni, jako u kritiky důchodové reformy, tvrdili, že to je přísně tajné a nechtějí vládě radit.
Vzhledem k tomu, že nás od podzimu nejspíš opět čeká vláda ANO, bych si velmi přál, aby to byli tajnůstkářští géniové, kteří znají recept, jak ozdravit státní finance. Ale vzhledem k předchozím zkušenostem si říkám, že to bude spíše parta lidí, kteří umí slíbit nesplnitelné a kritizovat na všechny strany. Člověk by je v tom rád nechal pořádně vykoupat, kdyby se to netýkalo i jeho samotného…