Článek
Nejlépe se prý odhaduje počasí z visícího provázku. Když je mokrý, prší, když se naklání, je vítr, když je špatně vidět, je zataženo. Spíš, než o předpověď jde o aktuální stav, ale od prognóz z družic se pravděpodobností liší zhruba o tři dny.
Období ledových mužů se v meteorologii považuje za singularitu: stav počasí, který se s určitou pravděpodobností pravidelně opakuje. Zmrzlé muže, ranní mrazíky a studené počasí, očekáváme v době od 12. do 14. května, kdy mají svátek Pankrác, Servác a Bonifác. Dle ženské části populace nebývá na muže spolehnutí, tedy ani na ty ledové. Někdy chodí dřív, někdy pozdě, občas zapomenou mráz a přinesou jen déšť, takže studení muži bývají často jen mokří. Zdá se, že letos přijdou zmrzlí muži příští týden. Jen, aby nepřišli dvakrát.
Hned za Bonifácem má svátek Žofie. Když neprší mělo by být vína dost. Pranostika říká, že prší-li 15. května, Žofie vína upije. Jen nevím, platí-li to celosvětově nebo jen pro Česko.
O jménech světců víme víc než o skutečných příčinách vpádu arktického vzduchu do Čech. Pankrác a Bonifác byli popraveni ve 4. století, protože se odmítli vzdát křesťanství. Servác byl biskupem v Belgii a zemřel na zimnici.
Nejčastějším důvodem přílivu studeného vzduchu k nám bývá tlaková výše nad Skandinávií a tlaková níže nad východní Evropou. Na vině jsou asi tající ledovce z Grónska, které se po staletí uvolňují a tají v Golfském proudu. Cesta ledovců odlomených z grónského pobřeží trvá přibližně tři roky. Titanik o tom ví své.
Poslední výraznější mrazy v období „ledových mužů“ byly na našem území v roce 1978. Více než mrazy asi všem vadí nadměrné sucho.
Zahrádkáři věří, že sázet venku se má až po „zmrzlých“. Počkat bychom měli i s vysazováním muškátů a petúnií do truhlíků. Sadaři se nejvíce strachují o meruňky a broskvoně, jabloně i vinnou révu. S vysazováním rajčat, okurek, paprik, dýní a cuket na volné záhony je také lepší počkat do druhé půlky května. Zelenina všechno v pohodě dožene. Pokud ji máme na záhoně, radí experti překrýt je bílou netkanou textilií až do oteplení.
Spíše, než náhlé ochlazení v květnu dělá větší škody abnormální teplo koncem dubna, které přírodu probudí ze zimního spánku. Případné mrazíky tak poškodí vše, co začalo předčasně kvést.
Nemáte-li zahrádku nebo polnosti, berte povídání o ledových mužích jako důvod k informaci, že různí lidé mají různé starosti. Kdo nemá, co by mu zmrzlo kromě uší, ať si o zmrzlých nasadí alespoň čepici a vezme deštník, aby nedostal rýmu. Jinak je hlavní, abychom byli na živu, veselí a zdraví, ať mrzne, prší nebo je hezky.