Hlavní obsah
Názory a úvahy

Proč je v politice nedostatek kvalitních lidí

Foto: Pixbay.com Gundula Vogel

Myslím si o tom své!

Úspěšní a vzdělaní lidé se do politiky nehrnou. Bojí se pomluv, ztráty soukromí, diskreditace a nedostatku času na činnost, ve které byli úspěšní. Obětuje se někdo?

Článek

Facebook a internetové stránky se plní agitkami politiků před nadcházejícími volbami. Z příspěvků je patrné, že mnoho nových kvalitních osobností se do voleb nechystá.

Pamětníci znají televizní pořad S politiky netančím. Název naznačoval, že politik je osoba, před kterou je třeba se mít na pozoru. S politikou se pojí výraz politikaření: chytračení, vychytralost, vypočítavost, snaha získat osobní prospěch pod rouškou líbivých idejí a pomoci potřebným. Jenže – je možné řídit stát nebo obec bez politiků? Proč se kvalitní lidé do politiky nehrnou?

Mnoho čestných lidí vnímá politiku jako zkorumpovanou a neférovou. Bojí se, že by účastí na ní porušili své morální standardy. Jiní si myslí, že by nedokázali v politickém systému ovládaném finančními institucemi nebo zločineckou mafií nic změnit.

Uvědomují si, že účast na politickém vyjednávání a příprava na něj je časově náročná. Neměli by čas na rodinu, původní zaměstnání, koníčky. Mnozí se obávají ztráty soukromí, lží, pomluv, veřejného ostouzení.

Úspěšní a vzdělaní lidé mají rozvinuté kariéry ve vědě, podnikání, umění. Angažování v politice jejich dosavadní práci znemožní. Mají strach, že se při řízení institucí nebo měst nevědomky dopustí legislativních chyb a budou obvinění ze zanedbání povinností nebo korupce. Někteří lidé se mohou cítit frustrovaní z nutnosti dělat ústupky při řešení problémů, které nemají jednoduchá řešení. Bojí se závisti i nenávisti.

Velký vliv na rozhodnutí stát se politikem má i věk. Mladí se občas nekriticky a bez znalostí praxe pouští do prosazování svých snů a ideálů, staří se zbytečně bojí, aby se nespálili. Zkušenosti jim brání přijímat rizika.

Rozhodnutí věnovat se politice s čestnými úmysly lze přirovnat k obětování života jednotlivce ve prospěch spoluobčanů. Lidé s vysokým IQ nemusí v politice nutně uspět. Bývají často perfekcionisty, kteří se s ostatními těžko domlouvají. Důležitější než IQ (logické myšlení, matematické nadání, prostorová představivost) bývá pro politiku emoční inteligence: schopnost navazovat a udržovat vztahy, vnímat problémy očima protivníka, umění naslouchat. Kolik kvalitních a čestných lidí se obětuje?

Zdroj:

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz