Článek
Ten chlap je snad opilý! My nemáme na elektřinu a on nám radí, ať se usmíváme! Nesmějete se rádi? Měli byste. Americký lékař James Walsh vydal už v roce 1928 knihu, v níž tvrdí, že zdraví každého člověka je úměrné kvantitě jeho smíchu. Zkuste si změřit, kolikrát a jak dlouho se za den smějete. Chcete-li být zdraví, mělo by to být 10 až 20 minut. Míra smíchu je důležitým kritériem spokojenosti vztahu mezi partnery. Usmívají se spokojení lidé. Podle toho je poznáte.
Smích je úsměv provázený známými zvuky. Povzbuzuje krevní oběh, posiluje bránici, dýchací systém i srdce. Zlepšuje funkce mozku (schopnost učit se) a imunitu, reguluje krevní tlak, tlumí bolest, urychluje spalování kalorií. Při smíchu se uvolňují látky označované jako hormony štěstí: endorfiny, serotonin a oxytocin. Smích je prevencí proti stresu a syndromu vyhoření, rozvíjí vztahy ke druhým lidem.
Na vědecky podložených informacích slaví úspěchy jóga smíchu (hasya yoga) a její „smíchocviky“. Existují cvičení pro jednotlivce i skupiny lidí. Jak takové cvičení vypadá? Setrvejte s grimasou úsměvu před zrcadlem alespoň sedm minut. Smích se určitě dostaví, budete-li chtít. Cvičení ve skupině je účinnější. Smích je nakažlivý jako zívání. Někdy pomáhá současný poslech hlasitého smíchu z reproduktoru. Slyšel jsem to u řidičů hromadné dopravy (bez zrcadla). Měli lepší náladu než cestující v natřískaném autobusu. Aspoň se nevybourali.
Janu Werichovi bývají podsouvány nejrůznější citáty. Dva určitě znáte: (1.) „Bože, dej, ať se trápím jen věcmi, které mohu změnit“, (2.) „Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada sice vaše problémy nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Poopravil jsem známé rčení „Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp“ na „Kdo se směje stále, směje se i naposled.“
Smích je líc pláče, humor je boj s lidskou blbostí. Úsměv je laskavý. Je výsledkem myšlení, obrazem „duše“. Komu to nemyslí, ten se nesměje. Kdo se umí smát sám sobě, může se smát druhým. Úsměvem reagujeme na vtip, veselou novinu, ale i na pomoc nebo pozdrav. Je také účinný při seznamování. Usměje-li se na nás někdo, znamená to, že z nás má radost, rád nás vidí. Úsměv a smích doprovází reakci na úspěch, prožitek svobody, vítězství. Slabší formou radosti je spokojenost, silnější je extáze. Trvalejší a intenzivní forma radosti je štěstí.
Jeden vtip k zasmání na konec. „Jak je venku?“ ptá se žena. „Máš pravdu,“ odpovídá manžel a dál civí do počítače. Žena se postaví před zrcadlo a usmívá se.
Použité zdroje