Článek
Filmovému světu vládnou špičková studia a mnoho slavných si muselo sáhnout doslova na dno. Někteří slavní to měli hodně težké. Zejména herečky za slávu draze zaplatily.
Opuštěná stodola sloužila jako místo pro počáteční studio
V minulosti se filmová studia nacházela po celých Spojených státech, od San Francisca, San Diega až po Chicago a Los Angeles. „Stále více se však ukázalo, že Los Angeles nabízí pro toto odvětví nejpříznivější podmínky. V té době byl Hollywood spánkovou osadou nedaleko města, která občas sloužila jako kulisa pro pouliční scény. Ale Robert Bruntom, skotský dekoratér, viděl potenciál ve zchátralém místě a rozhodl se postavit velkolepá filmová studia s moderním vybavením ve stodole podél Sunset Boulevard. Tento ambiciózní plán nebyl tak přitažený za vlasy, jak se dnes zdá, protože ceny pozemků byly relativně nízké, kolem 300 dolarů za akr,“ uvádí k tématu Wikipedia.
Účinkující postrádající licenční privilegia
V minulosti bylo pokračování v herecké kariéře poměrně snadné. Začínající herci často nedostávali výplatu nebo dostávali pouze kompenzaci ve výši 3 dolarů za den. Navzdory tomu byly náklady na výrobu filmu výrazně nižší – někdy až poloviční, ve srovnání s těmi v New Yorku. Jesse Lasky a Robert Brunton spolupracovali na vytvoření inauguračního filmu „The Squaw Man“ v roce 1914. Film natáčeli přímo ve stodole.
Netoužíme po manželech nebo potomcích. Znělo mnohdy z úst vedení filmového studia
Herečky v Hollywoodu byly často vázány (mnohdy šílenými) smlouvami, které obsahovaly klauzule týkající se nechtěných těhotenství s následnými nucenými potraty či zákazy sňatků – obecně, což vedlo k šíření tajných svateb či potratů ve filmovém průmyslu, kde byly procedury prováděny narychlo a mnohdy bez uvážení. „Například slavná herečka společnosti MGM Jean Harlowová byla nucena podstoupit potrat proti svému přání poté, co otěhotněla s Williamem Powellem, zatímco byla přijata do nemocnice pod falešným jménem,“ jak uvádí otevřená encyklopedie.
Podobně byly nuceny snášet obdobné zkušenosti i Joan Crawford a Judy Garland.
Herečka Judy Garland neměla v Hollywoodu moc štěstí. „Hvězda filmu Čaroděj ze země Oz (1939) zůstává v Hollywoodu jednou z největších legend všech dob, která údajně nečekaně potratila jen tak. Do MGM nastoupila ve 13 letech a od té doby se údajně stala obětí násilí a jistého sexuálního obtěžování. Vedení studia ji pouze uráželo a musela podstoupit velmi tvrdou dietu, která několikrát hraničila s mučením. V 18 letech se její jídelníček skládal pouze z černé kávy a kuřecí polévky, kouřila údajně až 80 cigaret denně a každé 4 hodiny brala nutriční pilulky. Herečka se po zbytek života potýkala s poruchami příjmu potravy a následně i drogovou závislostí,“ uvádí k tématu Wikipedia. I Hollywood může být tak tvrdý…
V dubnu 1948, během natáčení pro The Pirate, herečka Garland se nervově zhroutila a byla umístěna v soukromém sanatoriu. Podařilo se jí dokončit natáčení, ale v červenci se poprvé pokusila o sebevraždu, přičemž si rozbitým sklem udělala drobné řezné rány na zápěstí. Jednalo se spíše o demonstrativní pokus sebevraždy. Během tohoto období strávila dva týdny v léčbě v Austen Riggs Center, psychiatrické léčebně v Stockbridge, Massachusetts. The Pirate měl premiéru v květnu roku 1948, a byl prvním filmem, ve kterém Garland hrála od dob Čaroděje ze země Oz.
Film byl totálním „propadákem“. Producentům a tvůrcům nevydělal ani korunu. Hlavními důvody neúspěchu byla nejen jeho cena, ale také zvyšující se náklady na zpoždění natáčení v době, kdy byla Garland psychicky nemocná, a také neochota široké veřejnosti ji přijmout do sofistikovaného filmu. Po práci na Pirátovi si poprvé a jedinkrát zahrála s Fredem Astairem (který nahradil Gene Kellyho poté, co si Kelly zlomil kotník) ve Easter Parade (1948), který se stal jejím nejvýdělečnějším filmem u spol. MGM.
Charlie Chaplin - sexuální nenasyta
„Charlie Chaplin, vlastním jménem Sir Charles Spencer Chaplin (*16. dubna 1889 Londýn, Spojené království – †25. prosince 1977 Corsier-sur-Vevey, Švýcarsko), byl britský herec režisér a scenárista, který patřil k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům 20. století. Byl hlavním tvůrcem svých tragikomicky laděných filmů, které vytvářel převážně sám od námětů přes scénář, režii a někdy až k hudbě. Především však účinkoval v hlavních rolích, v období němého filmu jako tulák,“ píše Wikipedia.
Dalšími skandály, které se pečlivě střežily, byly ty týkající se sexu, to je jasné. Mezi tyto případy se nechvalně zapsala i největší hvězda němého filmu, Charlie Chaplin. Ve filmech byl zobrazován jako neškodný dobrák a kašpar, ale jeho skutečná povaha tomu byla na hony vzdálená. Celkem se oženil se 4 ženami, které si bral, když jim bylo mezi 15 a 18 lety. Ty po letech vypověděly, že jeho chování k nim bylo velmi kruté. Svou druhou ženu, kterou si bral v jejích 15 letech, dokonce nutil do interrupce. Podle neoficiálních informací mu postelí prošlo až neuvěřitelných 2 000 milenek.
Citát
„Charles Spencer Chaplin je jeden z hrstky geniů našeho století. Jsem pevně přesvědčen, že s perspektivou času se ocitne v jedné řadě s Molierem, Aristofanem – ve stejném patře s G.B.Shawem… a – v oboru technického objevitelství – ne tak daleko od Shakespeara, jak se na první pohled zdá. Jeho pionýrství v oboru filmové dramaturgie a režie dosud nikdo ani nezačal studovat. Kdyby z kteréhokoliv dnešního filmu kdekoliv na světě bylo možno vystřihnout tradice, symboly, výrazové a technické prostředky, jež Chaplin objevil a zavedl, zbyly by z nejskvělejších současných filmů nesmyslné cáry.“
Tvrdá pravidla Hollywoodu skončila až zásahem soudu.
Po zásahu nejvyššího soudu v roce 1948 se uvolnila cesta také nezávislým producentům a menším studiím. Změna nastala i ve výrobě filmů, kdy herci nebyli tvrdě vázáni pouze k jedinému studiu, ale mohli si vybírat, jaké filmy a s kým chtějí točit. Ústup nejslavnějšího období Hollywoodu nastal koncem 60. let s nástupem televize a zvýšením vlivu zahraničních a nezávislých filmů.
Dodnes má však Hollywood velmi zvučné jméno a nejznámější hvězdy filmového průmyslu žijí a pracují právě v Los Angeles a jeho okolí. Je jasné, že dnes už okolí vypadá úplně jinak, stojí zde drahé domy a bydlí zde ty nejslavnější osobnosti. Symbolem je stále stejný název Hollywood, který z kopce shlíží na bohatství a slávu, kterou film přináší i dnes.