Článek
Dovolím si připomenout jednu osobnost, papeže, který velmi zaujal svět. Papeže Jana Pavla I. vlastním jménem Albino Luciani. Po smrti papeže Pavla VI. v roce 1978 byl celý svět zvědavý, kdo vystřídá tuto velkou postavu církevních dějin. Nakonec z papežské volby konkláve vzešel jako nový papež benátský patriarcha, kardinál Albino Luciani. Konkláve je velmi sledovanou volbou, jak víme. Kardinálové vyhazuji do urny lístky s jménem osoby, která by měla dle nich být novým papeže (volby jsou tajné). Když byly v Sixtinské kapli čteny lístky s jmény kardinálů, pro které ostatní kardinálové hlasovali, nevěřil podle některých autorů Ital Albino Luciani tomu, co slyší, totiž své jméno. Nakonec vyslovil akceptaci, tedy přijal papežský úřad a přijal jméno Jan Pavel. Snad jako vyjádřeni pocty Pavlovi VI. a Janovi XXXIII svým dvěma předchůdcům. Volba hned dvou jmen byla jistě velkým překvapením, papež vykročil v mnoha ohledech novým směrem. Zvolen byl 26.8. 1978. Jan Pavel I. si již nenechal na hlavu vložit papežskou tiáru (jeden z významných atributů papežství), ještě ale vidíme z archívních záběrů, že byl nošen na nosítkách, ne proto že by nemohl jít ale byl tehdy ještě takový zvyk. Jinak podotýkám, že papežský úřad v sobě nese nesmírnou odpovědnost, Karol Wojtyla Jan Pavel II. doslova zesinal, když vzešel z volby jako papež, Benedict XVI se podle svých vlastních slov modlil k Bohu, ať mu to nedělá (zvolení papežem). Nakonec zvolen byl a přijal. Zajímavostí je, že během volby bydlel Albino Luciani hned vedle našeho kardinála, Františka Tomáška. Pro Tomáška to měla být vzhledem k věku jediné konkláve, ale historický vývoj šel jinudy jak víme, a po měsíci volil kardinál Tomášek papeže znovu.
28.9. 1978 je totiž svět zaskočen zprávou, že papež Jan Pavel I. zemřel. Jeho pontifikátu se tak říká zářijový pontifikát. Svět byl pochopitelně šokován papežovou smrti a krátkým pontifikátem. Pochopitelně dodnes jsou živé spiklenecké teorie o náhle odchodu usměvavého papeže. I v umění je zachycena událost překvapivě smrti, za všechny film kmotr III., ten se hodně opírá o knihu Davida Yallopa „Ve jménu Boží“. Podle všeho ale veškeré pokusy vysvětlit smrt papeže jako násilnou, zcela stojí na vodě. Jak sdělil v jednom dokumentu bratr papeže, taková náhlá úmrtí nebyla v jejich rodině ničím neznámým. Papež Jan Pavel I. měl podle všeho klidnou smrt, nečekanou a náhlou. Jeho tělo nalezla řádová sestra, když mu přinesla kávu. Nový papež Polák, kardinál Karol Wojtyla z úcty ke svému předchůdci zvolil jméno Jan Pavel II.
Historik Jaroslav Šebek v úterním pořadu ČT24 sebevědomě prohlásil, že na volbu Jana Pavla II. měla mít vliv americká administrativa, konkrétně Henry Kissinger. Právě proto pak Jana Pavel II. měl navštívit Polsko, vůbec se otevřít americké administrativě. Že prý jsou k tomu dokumenty. Nevěřím tomu, že by americká administrativa, jakkoliv mocná, mohla mít vliv na rozhodování kardinálů o novém papeži. Blábol. Škoda tohoto vyjádření od jinak sečtělého, inteligentního člověka. Ale zkrátka nemáme důkazy že by nějací kardinálové byli kontaktováni a bylo jim doporučení, že by mohli hlasovat pro někoho ze sovětského bloku, Sovětům natruc. Jan Pavel I. zanechal radostný odkaz, který jeho nástupci rozvíjeli i nadále.
Zdroje
https://www.cirkev.cz/cs/aktuality/171115vychazi-kniha-objasnujici-smrt-jana-pavla-i
Yello, D. Ve jménu Božím,
https://cs.wikipedia.org/wiki/Jan_Pavel_I.
GEORG WEIGL, Svědek naděje, životopis papeže Jana Pavla II, nakladatelství Práh, druhé vydání, Praha, 2005,