Článek
Nejdříve mi dovolte připomenout jeden případ. V roce 1972 stanul před Okresním soudě v Přerově muž, kterého prokuratura vinila ze spekulace (dnes již neexistující trestný čin) za to, že měl hromadit peníze na svých účtech. Ty se tam dostaly za prodané náboženské tiskoviny (mapy, obrázky) distribuované po všech farnostech v tehdejším Československu. Tím mužem byl kněz, který byl o tuto činnost požádán tehdejším kapitulním vikářem, pozdějším biskupem Josefem Vranou. Objednávky tiskovin byly potvrzeny ze strany jeho úřadu jak do obsahu tiskovin, tak do množství, které bylo značné. Protože měla StB na kněze Jaroslava Studeného políčeno již dlouho, došlo k zatčení a procesu. Celý případ vděčně zachytili tiskoví reportéři, novináři. Marné byly pokusy dr. Studeného upozornit na to, že z prodeje tiskovin žádný prospěch neměl, peníze nespotřeboval a měly být využity pro farnosti ve svízelné situaci. Navíc vše dělal s vědomím jak církevního tajemníka, tak i kapitulního vikáře Vrany, který mu objednávku ochotně podepsal. Dr. Studený vyfasoval čtyři a půl roku natvrdo, Krajský soud v Ostravě verdikt potvrdil. Pochopitelně pro celou věc bylo důležité svědectví Josefa Vrany. Ten v době, kdy byl kněz ve vazbě, nechtěl mít s celou věcí nic společného, jeho jednání odsoudil, nezastal se jej. Před soud se nedostavil, byl totiž na pracovní cestě v Maďarsku. Onen soud se jeho svědectví ani intenzivně dále nedomáhal, neodročil jednání a vynesl nakonec rozsudek. Svědectví, které mohlo rozbít na cucky obžalobu prokuratury tak nezaznělo.
V době kdy se proces odehrával, bylo na stole vysvěcení tří biskupů se svolením československého státu. K tomu došlo v roce 1973, kdy Jaroslav Studený bručel v base za činnost, ke které byl sám povolán. Jedním z nově vysvěcených biskupů byl i Josef Vrana. Nově vysvěcení biskupové se zavázali vystoupit z organizace Pacem in Terris, ale učinil tak jen jeden, Julius Gabriš. Ten navíc statečně sdružení ve své diecézi v roce 1982 zakázal. Biskup Vrana ve sdružení zůstal.
Mons. Josef Vrana to měl jistě také velmi těžké. Zajímavě o něm mluví současný arcibiskup Jan Graubner. Na zasedáních překvapoval otevřeností a vybízel k aktivitě. Na jeho obranu podotkl také, že byl ve své diecézi mnohem opuštěnější než např. František Tomášek v Praze, odposloucháván Stb. atp. „Neudržel jsem Tě, něco na Tebe mají“ sdělil biskup Vrána knězi Graubnerovi, když měl nějaké nepříjemnosti s církevní správou (byl tuším převelen jako kněz). Mons. Vrana byl kompromisní člověk, tedy ve vztahu k tvrdé totalitní moci. Na jaký kompromis co se týče kooperace s režimem přistoupil, to si může čtenář z dostupných zdrojů sám a udělat si obrázek. Jistě je vhodné, že nám arcibiskup Graubner ukázal i jinou stránku tohoto muže, než jako osoby jdoucí mocipánům na ruku. Současný arcibiskup pražský přitom zažíval nyní dozajista také náročné chvíle v souvislosti se svým postojem v mediálně velmi známé záležitosti “ Hospodin v Hospodě". Šlo o nešťastnou událost, která byla dle pohledu autora chybou, ale stala se. Lidé chybují, věřte že Hospodin sám o chybách člověka ví a počítá s tím, že je bude dělat. Každý tu věc vidí jinak, blahodárné účinky skvělé Tv Noe, která vysílal pořad kéž nejsou nijak umenšeny tímto případem.
Osoba píšící článek dobře ví , kolik pozitivního učinil Marek Vácha svými vystoupeními, knihami. Jestli něco lidi drží v kostele, při svátostech, přemýšlejí o Bohu, církevním životu, tak na tom má Marek Vácha velký podíl. Sděluji to na základě zkušenosti dobrovolného knihovníka farní knihovny, kde se Orkovy knihy intenzivně půjčují. Stejně jako se půjčuje Tomáš Halík, Vojtěch Kodet, Anselm Grün, samozřejmě papež František i naši biskupové. Ale to samé platí i o pražském arcibiskupovi. Jan Graubner svým desítky let dlouhým působením v pozici arcibiskupa učinil pro církev nesmírně mnoho. Stačil by připomenout pouze existenci České katolické charity, významného zaměstnavatele, stejně jako mnoho setkání s mladými lidmi na celostátní, diecézní úrovni (Velehrad, Hostýn aj.) A mnoho dalšího.
A tak snad dopadlo vše nejlépe jak mohlo vzájemným smířením, omluvou mezi arcibiskupem a knězem. Na začátku textu jsem připomněl osud dr. Jaroslava Studeného. Všichni tři, Graubner, Vrana i Studený se vzájemně znali. Škoda, že se tenkrát nedostalo zastání dr. Studenému a v uvažování budoucího biskupa se nenašlo více prostoru pro uvažování nad svým bratrem před soudem. I u tohoto biskupa nebylo vše černobílé jak upozornil Jan Graubner, ten se jej i zastal. A je více než dobře, že v uvažování Mons.Graubnera i Marka Váchy se tentokrát našel prostor a iniciativa k sebereflexi a vzájemnému podání ruky.
www.tvnoe.cz
www.cirkev.cz
https://www.idnes.cz/olomouc/zpravy/frantisek-merta-knez-sexualni-zneuzivani-duchovni-odchod.A250218_163527_olomouc-zpravy_stk
https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%BAlius_G%C3%A1bri%C5%A1#cite_note-2