Hlavní obsah

Lék, který vrací dech: Naloxon a jeho zásadní role v adiktologické péči

Foto: Wikimedia

Záchranný balíček obsahující naloxon (Zdroj: Wikimedia)

Naloxon může sehrát zásadní roli v boji proti opioidové krizi ve Spojených státech. Pokud s ním budeme umět pracovat, můžeme si ušetřit hodně starostí

Článek

Na začátek je nutné uvést, že naloxon není žádný zázračný lék, který dokáže vyléčit drogovou závislost. Účinkuje pouze v případě, kdy se v těle nacházejí opioidy. Přesto jeho širší použití může zachraňovat lidské životy, při předávkování látkami jako jsou heroin, fentanyl, kokain, extáze nebo morfin.

Jedná se o lék, který byl patentován v roce 1961 a v roce 1971 byl schválen pro použití při předávkování americkým Úřadem pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Začal se ale dostávat do povědomí široké veřejnosti až v souvislosti s Opioidovou epidemií ve Spojených státech. V USA jej nalezneme pod názvem Narcan a v Česku jako Naloxone WZF Polfa nebo SuboconeNaloxon.

Funguje tak, že blokuje účinek opioidů na opioidní receptory v mozku a míše. Tímto způsobem naloxon přerušuje depresivní účinky opioidů na dýchací systém a centrální nervovou soustavu, což umožňuje pacientovi znovu dýchat a brání smrtelným komplikacím spojeným s předávkováním opioidy. Tento efekt platí i u kojenců v případě, kdy byli vystaveni těmto látkám před nebo během porodu.

Jeho aplikace se provádí převážně dvěma způsoby. Jedním je přímé vstříknutí do svalu či žíly přes injekční stříkačku. Tento způsob se považuje za rychlejší, ale spousta lidí má s tímto postupem problém. Proto lze látku v této podobě přeměnit přes improvizovaný adaptér do spreje. Tyto spreje nepůsobí tak efektivně, i přes jednodušší formu, je aplikace úspěšná pouze ve 45 % případů. Z tohoto důvodu schválila FDA výrobu specializovaných sprejů, u kterých je podle dat úspěšnost 90 %. Na trhu se lze stále setkat s oběma variantami.

Pokud byste se dostali do situace, kdy byste naloxon použili, je nutné i přes zlepšující se stav postižené osoby, zavolat záchrannou službu. Je to převážně z důvodu, že po 30-90 minutách přestane v těle dotyčné osoby naloxon působit a nemalé množství omamných látek v těle může zůstat. Dokonce je někdy kvůli vysokému obsahu opioidů v těle nutné použít více dávek najednou.

V neposlední řadě se po použití můžou objevit abstinenční příznaky, které se projevují jako bolest hlavy, změna krevního tlaku, zvýšení tepu, pocení, zvracení, nevolnost a třesení. Ačkoliv to může vypadat nepříjemně, není to život ohrožující.

Naloxon a Opioidová epidemie ve Spojených státech

Důsledkem vysoké míry předávkování, převážně kvůli látkám jako je fentanyl, se naloxon začal více než kdy dřív používat policií a záchranáři.

V poslední době se Spojené státy ale i státy Evropské unie snaží rozvíjet tzv. „Take-home naloxone programmes“, které mají za cíl poskytnout informace o postupu při předávkování a distribuci záchranné krabičky naloxonu lidem, kteří se s předávkováním mohou setkat. Patří mezi ně pracovníci v centrech pro závislé, centrech lidí bez domova, a dokonce i rodinní příslušníci, kteří se o závislého starají. Jelikož je naloxon dostupný jako generický lék, za relativně dostupnou cenu, 25 USD (tedy přibližně 600 CZK), snaží se vláda přes různé reklamní kampaně docílit, aby u sebe lidé nosili naloxon a v případě potřeby, na jeho vlastnictví upozornili.

Foto: Gettyimages

Plakát v USA upozorňující na používání naloxonu (Zdroj: Gettyimages)

Česko proti předávkování

V České republice se využívá od roku 2008, ale místo samotného naloxanu máme suboxon, který je kombinací buprenorfinu a naloxanu. Rozdíl spočívá v aplikaci a abstinenčních příznacích. Přestože úmrtnost v souvislosti s opioidy není v Česku příliš vysoká, proběhlo před několika lety experimentální zapojení do projektu Take-Home Naloxone, který momentálně plně funguje v rámci Evropy ve 12 státech.

Projekt spočíval na stejném principu, jako již dříve zmíněný americký. V ČR byl ale použit přípravek Nyxoid® ve formě nosního spreje s obsahem naloxonu o síle 1,8 mg, který je registrován pro trh EU. Realizaci projednala a schválila Rada vlády pro koordinaci protidrogové politiky (RVKPP) a koordinovalo jej Národní monitorovací středisko pro drogy a závislost (NMS), které je součástí Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR.

V roce 2021 byl projekt realizován v 7 městech v celkem 16 adiktologických programech, v roce 2022 již ve 26 programech ve 13 městech. Celkem bylo použito 260ks, přičemž každá sada obsahuje 2 jednorázové aplikátory. (100 v Praze, 30 v Českých Budějovicích, 30 v Plzni, 50 v Ústí nad Labem, 50 v Brně.)

Foto: Drogy-info.cz

Pokrytí krajů programy distribuce naloxonu (Zdroj: Drogy-info.cz)

Představitelé zapojených služeb hodnotili naloxonový projekt pozitivně, pozitivní zpětnou vazbu k programu vyjadřovali i jejich klienti. Mimo jiné se v letech, kdy projekt probíhal snížil počet smrtelných předávkování.

Autor práce však uvádí: „Počet úmrtí na předávkování opioidy je velmi komplexním údajem, který souvisí s řadou různých faktorů. Není proto možné určit, do jaké míry se na poklesu počtu smrtelných předávkování opioidy podílí právě zavedení naloxonového programu. Trend je potřeba dále sledovat.“ Přesto by ale k pozitivnímu vlivu na snížení úmrtnosti mohla pomoci analýza z Velké Británie, která udává, že po distribuci naloxenu došlo ke snížení úmrtnosti o 6,6 %.

Foto: Drogy-info.cz

Počet případů použití naloxonového přípravku při předávkování (Zdroj: Drogy-info.cz)

Na závěr odborníci stanovili množství naloxonu, které by mělo být doporučeno pro prevenci předávkování. To se odvíjí podle úmrtnosti v souvislosti s opioidy a mělo by se jednat minimálně o desetinásobek tohoto čísla a optimálně o dvacetinásobek. Mezi lety 2021-2022 byla tato hranice dodržena. Na základě zjištěných informací se doporučuje pro následující roky:

· Pokračovat v distribuci naloxonu v ČR jako běžné součásti intervencí minimalizace rizik v adiktologických službách.

· Podporovat financování přípravku Nyxoid® a realizaci naloxonového programu prostřednictvím dotačních programů a dalších zdrojů financování adiktologických služeb.

· Rozšířit počet adiktologických programů zapojených do distribuce naloxonu v ČR, zvýšit míru pokrytí naloxonovým programem na optimální doporučovanou úroveň.

· Zefektivnit systém plánování nákupu a dodání přípravku Nyxoid®.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz