Článek
Byl pohyb křížku na oltáři božím zásahem, promyšlenou manipulací, nebo jen nepochopitelnou náhodou? A jakou roli v celé události sehrála Státní bezpečnost (StB) a komunistický režim?
Tajemní návštěvníci
Již několik dní před údajným zázrakem se v Číhošti objevili neznámí lidé, jejichž přítomnost vyvolávala zvědavost a spekulace. Co tito lidé v obci hledali? Mohli mít spojitost s následnými událostmi? František Drašner, jeden z badatelů, který se zabýval číhošťským případem, naznačuje, že tito neznámí mohli být součástí plánu na zinscenování zázraku. Další podezřelou okolností byla návštěva Františka Slámy, místního tajemníka OAV NF, u faráře Josefa Toufara týden před zázrakem. Sláma si od Toufara vyžádal text jeho kázání na následující neděli. Znal tedy Sláma obsah kázání předem a mohl s ním počítat ve svých záměrech? Tyto otázky zůstávají nezodpovězeny.
Pohyblivý křížek
Třetí adventní neděli, 11. prosince 1949, se během Toufarova kázání odehrála událost, která vešla do dějin jako číhošťský zázrak. Prostřední ze tří křížků na hlavním oltáři se čtyřikrát pohnul a zůstal vychýlený. Svědky tohoto jevu bylo devatenáct věřících, jejichž výpovědi se však v některých detailech rozcházejí. Sám farář Toufar tvrdil, že pohyb křížku neviděl a dozvěděl se o něm až později. Někteří svědci hovořili o třech pohybech, jiní o čtyřech. V dalších týdnech se měly pohyby křížku opakovat, což přispělo k tomu, že se Číhošť stala poutním místem.
StB vstupuje do hry
Zpráva o zázraku se rychle rozšířila a přitáhla pozornost nejen věřících, ale i komunistického režimu. StB začala událost vyšetřovat a hledat vysvětlení. První vyšetřování však neprokázala žádné známky podvodu ze strany faráře Toufara. Přesto se StB nevzdávala a snažila se najít důkazy o tom, že zázrak byl zinscenovaný.
Zatčení, mučení a smrt faráře Toufara
Dne 28. ledna 1950 byl Josef Toufar zatčen a odvezen do Valdic, kde byl podroben brutálním výslechům. StB se snažila donutit Toufara k přiznání, že zázrak zinscenoval. Farář byl mučen, bit a ponižován, ale odmítl se přiznat. Po několika týdnech mučení Toufar podepsal protokol, ve kterém se přiznal k vykonstruování zázraku i k dalším smyšleným obviněním. Toto přiznání však bylo s největší pravděpodobností vynucené a nelze ho považovat za věrohodné. Farář Toufar byl následně převezen do Číhoště, aby předvedl, jak zázrak provedl. Během této „rekonstrukce“ se mu však udělalo nevolno a byl převezen do nemocnice, kde o několik dní později zemřel na následky zranění způsobených mučením.
Nevyjasněné otázky
Číhošťský zázrak zůstává i po více než sedmdesáti letech záhadou. Co se tehdy skutečně stalo, se možná nikdy nedozvíme. Jisté však je, že tato událost měla tragické následky pro faráře Josefa Toufara, který se stal obětí komunistické zvůle a brutality. Číhošťský zázrak se stal symbolem odporu proti totalitnímu režimu a připomínkou toho, jak daleko jsou někteří lidé schopni zajít, aby dosáhli svých cílů.
Zdroj: