Hlavní obsah
Lidé a společnost

Jak poznat, že vám někdo věší bulíky na nos: Průvodce dezinformační džunglí

Médium.cz je otevřená blogovací platforma, kde mohou lidé svobodně publikovat své texty. Nejde o postoje Seznam.cz ani žádné z jeho redakcí.

Foto: Pixabay

Dnešní svět je jako obří samoobsluha s informacemi. Bohužel, ne všechny jsou čerstvé a některé už dávno zapáchají jako týden prošlá treska.

Článek

Jak se v téhle změti zorientovat a nenechat si věšet bulíky na nos? Pojďme si posvítit na pár osvědčených triků dezinformátorů a jak se jim s humorem ubránit.

Skrytá reklama neboli „Já nic, já muzikant“: Tahle finta je stará jako lidstvo samo. Někdo se tváří nezávisle, ale ve skutečnosti mu jde jen o to, aby vám prodal předražený vysavač, nebo vás přesvědčil, že Země je placatá. Jak na to? Čtěte mezi řádky a hledejte, kdo z toho má prospěch. Třeba ten chlápek, co tvrdí, že mimozemšťani unesli jeho tchyni, možná jenom potřebuje alibi.

Falešné zobecňování neboli „Jeden hot dog, celá večeře“: Tohle je oblíbená taktika populistů všeho druhu. Vezmou jeden příklad, třeba že sousedovic pes pokousal pošťáka, a hned z toho vyvodí, že všichni psi jsou krvelačné bestie. Jak se bránit? Použijte vlastní hlavu a nenechte se opít rohlíkem. Třeba ten pošťák jenom voněl po párku.

Nálepkování neboli „Ty jsi ale nácek!“: Tahle metoda je jako házet špínu na zeď a něco se vždycky přilepí. Stačí někoho označit za fašistu, komunistu, nebo ještě lépe za obojí najednou, a hned je z něj veřejný nepřítel. Jak se nenechat nachytat? Zeptejte se, co přesně ten člověk udělal, že si zaslouží takovou nálepku. Třeba jenom špatně zaparkoval.

Mýtus všemocných médií neboli „Oni nám lžou!“: Jasně, média občas kecají, ale to neznamená, že všechno, co napíšou, je lež. Dezinformátoři rádi vykřikují, že tradiční média jsou zmanipulovaná, aby vás přesvědčili, že jediná pravda je ta jejich. Jak se nenechat zmást? Čtěte různé zdroje, porovnávejte informace a používejte selský rozum. Třeba ten článek o tom, že Elvis žije, je asi jenom kachna.

Záměrné lži a polopravdy neboli „Lhář má krátké nohy, ale dlouhý nos“: Tohle je asi nejhorší ze všech dezinformačních triků. Někdo vám prostě řekne něco, co není pravda, a doufá, že mu to uvěříte. Jak se bránit? Ověřujte si informace, hledejte důkazy a nenechte se nachytat na líbivé sliby. Třeba ten politik, co slibuje, že sníží daně a zároveň zvýší platy, asi neví, jak funguje matematika.

Humor jako protijed: A nakonec, nezapomeňte na humor! Smích je nejlepší zbraň proti manipulaci. Když se dezinformátorům vysmějete, vezmete jim vítr z plachet. A navíc, smích je zdravý a zadarmo. Třeba až zase uvidíte článek o tom, že Bill Gates chce všem načíst čipy, vzpomeňte si na tenhle článek a zasmějte se.

Takže až příště narazíte na nějakou podezřelou informaci, nepanikařte. Zhluboka se nadechněte, zapněte kritické myšlení a dejte si pozor, ať vám někdo nevnutí kočičí granule místo müsli. A hlavně, nezapomeňte se smát!

PS: Všimněte si zvýrazněného a opakujícího se slova „třeba“ v článku. Manipulace! Ale nebojte. Jen její příklad.

Zdroje: Dezinformace, propaganda, selský rozum, Robert B. Cialdini - Zbraně vlivu

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz