Článek
Nebudeme při této příležitosti opakovat Elvisův životopis, z jeho neznalosti ctěného čtenáře nehodláme podezřívat. Ostatně, historky o Elvisově vyrůstání na venkově, shodě náhod, která jej přivedla do memphiského studia Sun, kde natočil debutové písničky včetně prvních hitů, o jeho několikaletém pobytu na absolutním vrcholu žebříčků i zájmu fanynek, o cestě do vojenské služby v Německu, návratu a upadající slávě, kterou mu de facto „ukradli“ Beatles a podobné skupiny, i o návratu na výsluní v roce 1968 speciálním comebackovým koncertem, a bohužel i o úmrtí 16. srpna 1977 v pouhých 42 letech, byly napsány tisíce článků, stovky knih a natočeny desítky hraných i dokumentárních filmů.
Ale stejně: představte si, že by ta zářná kariéra pokračovala dál. Že by Elvis nezemřel. Že vás také občas baví spřádat představy typu „co by - kdyby“? Co by asi teď dělal? Měl by na kontě desítky cen Grammy, nebo by upadl v zapomnění a už svoji kariéru nenastartoval? Měl by v devadesáti letech nohy na stole ve svém memphiském sídle Graceland, přestěhoval by se radši někam na Havaj, nebo by ještě jezdil po turné? Kdyby mu sloužilo zdraví, nemuselo by to být vyloučeno - podívejme na country megastar Willieho Nelsona, který jezdí po koncertech i ve svých jednadevadesáti, nebo na Boba Dylana, mimochodem Elvisova velkého obdivovatele, kterému je „jen“ 83, ale z pódia v podstatě nesestoupí.
Jenže aby tohle mohlo nastat, nesmělo by dojít výše zmíněného 16. srpna 1977 v koupelně Gracelandu k tomu, k čemu došlo, totiž že snoubenka Ginger Aldenová našla Elvisovo tělo ležet na zemi bez známky života. Ještě téhož dne byla provedena pitva, konstatována zástava srdce, a až s jistým odstupem bylo přiznáno, že pravděpodobnou příčinou smrti byla nadměrná přítomnost drog v Elvisově organismu, oněch látek prý bylo nalezeno čtrnáct druhů. V roce 1981 zpěvákův osobní lékař George C. Nichopoulos konstatoval, že Elvisovi „jen za prvních osm měsíců roku 1977 předepsal více než 10 000 dávek sedativ a amfetaminů“.
Samozřejmě, v podstatě bezprostředně po Presleyho smrti se vyrojily nejrůznější spekulace o tom, že Král rokenrolu ve skutečnosti nezemřel. Liší se teorie o tom, co dělá a proč se nechal prohlásit za mrtvého. Jisté je, že se čas od času objevují zprávy, že někdo někde Elvise spatřil na vlastní oči - tu v obchodě, tu na ulici, tu na zahradě v Gracelandu, bizarní zpráva dokonce tvrdí, že se nechal angažovat jako komparzista na natáčení filmu Sám doma - kdesi v davu na letišti je prý někdo, kdo „jako by mu z oka vypadl“. Ostatně, vzpomeňme na skvělý Jarmuschův film Mystery Train a jednu z dějových linek, ve které turisté živého Elvise hledají a zdánlivě potkávají.
Za nejrozšířenější teorii o Elvisově falešné smrti lze považovat tu o zpěvákově potřebě uzavřít se do klidu. Nebylo by divu, obdiv fanoušků a fanynek, který ostatně můžeme vidět v kterémkoli dokumentárním záznamu, musel být mimořádně náročný a pro jeho soukromý život devastující. Představa, že Elvis shrábl všechny svoje peníze, a že jich bylo, a koupil si ostrov třeba v Tichém oceáně, kde si v klidu a pohodě užil zbytek života, je vlastně krásná a asi by mu to málokdo z nás nepřál.
Druhý z nejrozšířenějších důvodů, proč se údajně nechává Elvis zapírat, jsou bezpečnostní důvody. A ty se dělí na dvě podskupiny. Podle jedněch zpěvák úzce spolupracoval s mafií a když hrozilo prozrazení jeho styků, nechal se raději „zabít“, aby mu nebyla nasazena klepeta. Druhá teorie mluví o pravém opaku: že byl totiž Presley agentem tajné policie, který byl nasazen právě do prostředí mafie, a těsně před prozrazením byl vzat do systému ochrany svědků, aby mohl prozradit vše, co viděl a zažil. Možnost Elvisova „double-agentství“ protentokrát, abychom se v tom vyznali, nechme stranou.
K nejrůznějším spekulacím vybízejí i další údajně „tajemné“ okolnosti Elvisova úmrtí. Například to, že pozůstalí prý vydali embargo na část pitevní zprávy. Ta má být kompletně zveřejněna až padesát let po zpěvákově smrti, tedy roku 2027 - to se máme na co těšit. Anebo další bizarní „důkaz“: na náhrobním kameni Elvisova hrobu na zahradě v memphiském Gracelandu stojí „Elvis Aaron Presley“ a zpěvák přitom má v křestním listě jako druhé jméno „Aron“. Co nám tím druhým „a“ chtěl někdo (sám Elvis?) vzkázat? O tom už konspirační teorie nehovoří. Důležité přece je, že je něco v nepořádku…
Ale nechme teorií. Asi se budeme muset smířit s tím, že Elvis je skutečně od roku 1977 v rokenrolovém nebi. Ostatně, jako král se tam jistě nemá zase tak špatně…
Zdroje:
https://time.com/4897819/elvis-presley-alive-conspiracy-theories/>
https://vocal.media/education/conspiracy-theories-surrounding-elvis-presley-s-death-fact-or-fiction>
https://www.lidovky.cz/kultura/spatne-napsane-jmeno-na-hrobe-i-zmena-identity-podle-teorii-elvis-svou-smrt-fingoval.A170816_120423_ln_kultura_jto>
https://en.wikipedia.org/wiki/Elvis_Presley
https://www.csfd.cz/film/4745-tajuplny-vlak/prehled