Článek
Před rokem jsem v reakci na Trumpův výrok, že by nás předhodil Putinovi, napsal článek (https://medium.seznam.cz/clanek/jiri-tomas-payne-nechal-bych-vas-rusku-napospas-46685). Nyní Trump udělal to, co oznámil, předhodil nás Rusku. V nově rozděleném světě si může Putin v Evropě dělat, co chce. Trump si bere pouze Grónsko. Když na to totiž dojde, tamní obyvatelé se raději „dobrovolně“ připojí k USA, než aby patřili do Putinovy sféry vlivu.
V článku z loňského roku jsem navrhoval řešení, které je stále jedinou možností, jak se můžeme zachránit: Evropa si musí okamžitě do své výzbroje pořídit jaderné zbraně v počtu srovnatelném s tím, co má USA a na druhé straně co má v součtu vojenská aliance Číny a Ruska. Především jde o střední Evropu.
Spolupráce v NATO je užitečná v mnoha oblastech, pro evropské členy však poskytovala po desítky let jednu zásadní bezpečnostní garanci: jaderný deštník. Lépe řečeno jaderné odstrašení. Nová americká administrativa nám dala najevo, že tuto garanci už nemáme.
Navrhoval jsem před rokem, že budování jaderné výzbroje musíme zahájit v den, kdy případně bude Donald Trump znovu zvolen. Neudělali jsme to. Média v Evropě dlouho zmateně tvrdila, že Trump je nevyzpytatelný, ale není to pravda, je velmi předvídatelný.
Víkendový Mnichov nám ukázal, jak na tom jsme. Středoevropské státy musí okamžitě vypovědět Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (u nás Vyhláška č. 61/1974 Sb.). Navrhuji, abychom využili možnosti, kterou nám nabízí Aliance. Členové mohou vytvářet jakékoli skupiny pro spolupráci v jakékoli oblasti. V NATO bychom měli vytvořit Výbor pro evropskou jadernou výzbroj. Ke spolupráci bychom měli přizvat středoevropské a skandinávské státy a byli bychom rádi, kdyby se připojila Velká Británie a Francie. Samozřejmě i jakékoli další evropské členské země. Pomůžeme tím Grónsku i Ukrajině.