Hlavní obsah
Jídlo a pití

Letos se urodilo méně jablek než vloni, čerstvý mošt je nejlepší

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Josef Machů

před moštováním je třeba jablka vykrájet a odstranit shnilé kusy, aby nedodaly moštu špatnou chuť

24. 10. 11:00

Letošní úroda jablek je zhruba o polovinu menší, než tomu bylo vloni. Také proto je letos méně moštu, což mi potvrdili v moštárně.

Článek

Zatímco vloni prý měli v moštárně otevřeno čtyři dny v týdnu od rána do večera, letos stačí dva dny a stejně tam nemají plno, jako tomu bývalo v minulosti. Abychom však mohli začít moštovat, musíme nejdříve jablka natrhat.

Foto: Josef Machů

Nejdříve nasbíráme jablka, pak jdeme moštovat

Jablečný mošt je šťáva, která vzniká lisováním jablečných stroužků. Jablka jsou nakrájena na stroužky a rozdrcena různými přístroji tak, že na jedné straně vytéká čerstvá šťáva a na druhé vypadávají suché tuhé zbytky. Při takové výrobě moštu vzniká hodně pěny a kalu, který se odstraňuje ručně. Tento typ moštu se cedí přes plátno.

Foto: Josef Machů

lisování

Aby mošt déle vydržel, je možno ho zavařit. Pěna a kal se dají využít například do různých koláčů, rády je olizují děti. Tuhé jablečné zbytky můžeme zkompostovat anebo dát králíkům.

Kyselost a trpkost moštu závisí na tom, jaké používáme suroviny. Při průmyslovém zpracování se v moštárnách šťáva zpravidla pasterizuje a filtruje. Mošt je možné vyrábět i z jiných druhů šťavnatého ovoce, například hruškový mošt, který je sladší, nebo vinný. Zavařený mošt je možné skladovat po neomezenou dobu, i když po čase začíná sedimentovat.

Mošt je zdrojem vitamínů, přírodního cukru, pektinu, ovocných kyselin a dalších přírodních látek. Současně má vysoký obsah vlákniny.

Čím čerstvěji natrhaná jablka dáme moštovat, tím bude mošt logicky čerstvější. Pokud bychom nechali jablka delší dobu uskladněná, tak pak už by nebyl mošt tak tekutý jako za čerstva, ale jednalo by se spíše o takzvané pyré.

Než dáme jablka moštovat, je vhodné je přebrat a vykrájet, aby se nedostala do moštu nevhodná chuť z červavých.

Dobře umytá a propláchnutá jablka se drtí v drtiči. Z drti pak vytlačíme šťávu v lisu, záleží, jaký používáme typ přístroje. V klasických lisech se drť vkládá do plátna a z „balíčku“ se pak po lisování téměř klasický suchý materiál snadno vytřepe a můžeme ho dát na kompost.

Foto: Josef Machů

jak se moštuje

Výtěžnost je zhruba sedmdesát procent, to znamená, že z deseti kilogramů jablek vytočíte sedm litrů moštu.

Jablka a tedy i mošt z nich vyráběný, obsahují vitamín C a řadu antioxidantů, které chrání DNA v lidských buňkách a snižují tak riziko vzniku rakoviny, podobně jako množství vlákniny. Jiné látky chrání mozek před Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Mošt, když je čerstvý, tak je výborný, obzvlášť, když si s ním dá člověk tu práci a vykrájí všechna jablíčka ještě před tím, než je dáme moštovat. To se pak nestane, že by mezi nimi bylo nějaké shnilé nebo zkažené s červíkem, který by zhoršil moštu chuť. Jen si konzument potom musí dát pozor a nesmí ho tolik vypít. Jednak je to naráz velká dávka cukru a za druhé můžeme mít trávící problémy, jako se to stalo mně, když jsem během víkendu vypil sedm litrů této oranžové tekutiny s lehce nakyslou chutí.

Foto: Josef Machů

tady teče čerstvý mošt

Nejlepší je čerstvý mošt, ihned po vylisování. To je panečku dobrota, škoda, že už jsem všechen vypil. Mňam.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz