Hlavní obsah
Zdraví

Saunování je ozdravný rituál a měl by být tichý a klidný, ne tak ale s námi

Foto: Pixabay

při saunování má většina lidí ráda ticho, jakmile ale někam přijde naše parta, je zle

Více než třicet let chodím pravidelně do sauny. Považuji se proto za zkušeného intuitivního saunaře, který je tak dlouho v teple a pak v chladu, jak mu to tělo dovolí, aby to už nebylo nepříjemné.

Článek

Chodí nás tam taková podivně seskládaná partička sesbíraná kdovíodkud. Někteří jsou spolužáci, někteří bydlí blízko sebe a někteří se k nim prostě jen tak nějak náhodou přidali. A vedou se tam taková moudra, že by mohli aktéři diskusních pořadů o motorismu, sexuologii, politice, sportu, filozofii, historii a mnoha dalších oborů závidět. Však to možná znáte sami ze své zkušenosti, kdo se chodíte pravidelně saunovat.

Tady je tichá sauna.

Jednou jsme byli s chlapci (je nás celkem osm až deset, záleží, jestli se všichni „slezeme“) v takové té lepší a dražší a komerčnější sauně, kam chodí samí krásní a úspěšní lidé. Vyjímali jsme se tam jako pěst na oko a zamíchali jsme se tam mezi úplně cizí lidi. No a jak jsme byli zvyklí hlasitě hovořit a nepoužívat spisovná slova, tak se stalo, že nás tam nějaká „vytuněná“ dáma napomenula. „Pánové, tady je ale tichá sauna“. Poslechli jsme a na několik minut jsme opravdu všichni zmlkli.

Pak se však stala taková patálie, které zůstane nezapomenutelná a do výstavní knížky o sauně si ji nenalepíme. Zničehonic se ozvala rána jako hrom, to, jak se upravená zabalená slečna zvedla a bouchla se při tom o dřevěný strop do hlavy. “.iča to byla mr.a,“ komentoval to hlasitě pan Slavíček, takový náš samozvaný mluvčí. Následoval hurónský smích a příště jsme už do téhle lepší sauny, kam si chodí lidé odpočinout a zrelaxovat, nikdy víc nešli. My to totiž pojímáme trochu jinak. Tím ale netvrdím, že lépe. Prostě jsme si zvykli, že si hlasitě mezi sebou dohadujeme a volíme přitom i slova, za která by dítě dostalo ve škole poznámku.

Na druhou stranu, někdy se mi stane, že zajdu sám nebo s manželkou i do takové té normální sauny, kam chodí lidé, když nemají svou saunovou partu a nečiní mi problém, být tam v klidu a potichu a poslouchat relaxační hudbu. To je ovšem trochu jiná disciplína než naše pánská saunička.

Rovněž nejsem zastáncem názoru mít saunu doma. Kromě peněz, které se mi do toho nechtějí investovat a práce okolo se staráním se a uklízením, je pro mě sauna i taková společenská událost a vyloženě se těším, že „vypadnu z baráku“ a pokecám si s lidmi, což by se mi doma asi nestalo. Je to trochu podobný princip, jako jestli mít doma posilovnu, anebo chodit někam, kde se scházejí lidé a je to kromě sportu i tak trochu společenská událost.

Že je saunování prospěšné lidskému organismu, o tom netřeba diskutovat. A také o tom, že by měl být člověk zdravotně v pořádku a nemít potíže se srdcem, aby vydržel ty velké teplotní rozdíly. Dalším tématem, které se někdy „mezi chlapama“ řeší, je sanování a alkohol. Ze své zkušenosti vím, že dát si pivo nebo i pár piv před a během saunování a pak i po, není žádný problém. Tedy když jich není zrovna dvacet, samozřejmě, ale jen co by člověk na prstech jedné ruky spočítal, pak je to v pořádku. Neměl by ovšem vůbec pít tvrdý alkohol, to by bylo už zdraví nebezpečné.

Každý v takové saunové partě má obvykle své místo, kde pravidelně sedává a někteří velmi dbají na to, aby jim ho nikdo nezasedl.

Sauna se v poslední době stala prostředím, kde se odehrává hra známého divadelníka Luboše Baláka „Zkurvení havlisti“, kteří tam vedou své monology. Pikantní náhodou je, že v této hře alternuje herec Michal Bumbálek a já s jeho mladším bratrem Milanem chodím do sauny a on mi musí drbat kartáčem záda. Tedy nemusí, ale on sám dobrovolně chce.

Foto: Pixabay

Spisovatel Jaroslav Rudiš napsal knihu Český ráj o saunařích, kteří si povídají a vedou ta svoje moudra a řeší tam svá traumata, ostatně jako se řeší v každé sauně. Stejně jako my, jen on to umí lépe podat.

A nemýlím-li se, tak v sauně v Brně vznikl nápad založit Divadlo Husa na provázku, když tam chodil mladý režisér Peter Scherhaufer s dramaturgem Bořivojem Srbou na začátku šedesátých let. V sauně prostě vznikají velké věci.

Ve zdravém těle zdravý duch.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz