Hlavní obsah
Názory a úvahy

Jsou kuřáci lidé druhé kategorie?

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

18. 8. 15:40

Jsou kuřáci lidé druhé kategorie?

Článek

Není mým úmyslem polemizovat o (ne)prospěšnosti kouření na lidský organismus. Ač sám jsem kuřák, vím, že je to neřád. Jen bych připomněl, že W.Churchil byl bez doutníku (a sklenky whisky) nepředstavitelný a přece se dožil devadesátky. Sherlock Holmes si kouřem z dýmky a hrou na housle čistil mozek a vyřešil ty nejzáhadnější případy. Severoameričtí indiáni dýmkou míru stvrzovali svá ujednání. Ze střední Ameriky pochází pojmenování cigaret (si-kara).

Albert Einstein v tichu patentní kanceláře v  Bernu zformuloval s fajfkou mezi zuby svou teorii relativity. Ostatně i světoznámý svůdník Casanova v duchcovském zámku při dýmce dožíval ve zdraví svá léta. O to nejde. Mám na mysli barnumskou protikuřáckou kampaň prostřednictvím nálepek na obalech cigaret a tabáků s nápisy typu: „Kouření způsobuje rakovinu, přestaňte kouřit teď…“ a podobně, případně s nechutnými obrázky zkažených plic, nádorů atd. To se mi zdá za hranou.

Myslím, že je to kulturního světa nedůstojné. Ostatně, nikde jsem neviděl statistiku o účinnosti této antireklamy. Dehonestuje kuřáky na kategorii lidí druhé kategorie, vyvrhele společnosti. Alkohol může kazit zdraví (obecně). Proč třeba na lahvích plzeňského nejsou nálepky s textem: „Nepijte pivo, pití piva škodí zdraví“, nebo: „Budvar ničí vaše játra“, případně proč na dveřích cukrárny nevisí cedulka: „Nejezte sladkosti, dostanete cukrovku“, „Sladkosti krátí věk“, "Bonbóny kazí zuby "a podobně. Vím, že z mé strany je to zřejmě hlas volajícího na poušti. Nicméně jsem přesvědčen, že tento způsob antireklamy je nešvar a neměl by být.

Ostatně, víme, že se na nás, kuřáky, chystá cenový šok. dvojnásobného zdražení. Ubude kuřáků? Ubude peněz z DPH do státního rozpočtu. Zlepší se zdraví prokazatelného množství lidí? Možná. Nejsem prognostik, nevím. Dokončím psaní, zapálím si dýmku a budu doufat, že erár dostane rozum a skončí s reklamou, pro kterou mám jednosloné hodnocení: Pitomost. Howgh, domluvil jsem.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz