Článek
,,Založit sbírku byla jedna z možností, kterou jsme využili, abychom získali finance na pořízení dronu, hlavně na záchranu zvěře" říká člen spolku Václav Lhota https://www.nasecajky.cz/. Dron se může využít od vyhledávání zvěře před senosečí, ohnisek požárů po hledání např. hospodářských zvířat, které utečou. Možnosti využití jsou široké. Sbírku si ,můžete prohlédnout přes tento odkaz https://www.donio.cz/pribeh/12250 .
Propagace sbírky není jednoduchá a proto se spolek snaží využít všechny možnosti. ,,Napsali jsme žádosti o příspěvek a sdílení sbírky všem městům, obcím a vesnicím po celé České republice, ale i různým firmám, propagovali přes sociální sítě, jak na soukromých profilech, spolkovém profilu, tak v různých skupinách. I přes to, že některé přispět nemohli, tak ji alespoň nasdíleli na svých webových stránkách. Zatím se nám podařilo vybral 36% z celkové částky 150 000 kč. Což považuji za veliký úspěch v době, kdy se vše zdražuje a lidi se snaží opravdu šetřit kde se dá" dodává předseda spolku Markéta Vondrák Lhotová DiS..
Podle zákona o myslivosti č. 449/2001 Sb. § 10 odst. 2 a 3 má každý vlastník popřípadě nájemce honebních pozemků povinnost oznámit s předstihem uživateli honitby (většinou to jsou myslivecké spolky) kosení pícnin a jsou povinni dbát na to aby zvěř nebyla usmrcována nebo zraňována.
§ 10 odst. 2 zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti - znění od 01.02.2022
§ 10 odst. 3 písm. a) zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti - znění od 01.02.2022
Zákon o myslivosti ukládá i uživatelům honitby (mysliveckým spolkům) chránit zvěř před nepříznivými vlivy prostředí, před nakažlivými nemocemi, před škodlivými zásahy lidí a před volně pobíhajícími domácími zvířaty; ochrana životních podmínek zvěře, zajištění klidu v honitbě.
§ 8 odst. 1 zákona č. 449/2001 Sb. o myslivosti - znění od 01.02.2022
Prakticky se jedná právě i o vyhledávání zvěře na pozemku určeného k sečení.
S tímto by mohl pomoci právě dron s termovizí, se kterým by členové s licencí na lítání jezdili po domluvě s uživateli honitby pomáhat při vyhledávání zvěře.
,, O pomoc na získání financí ,,Dronového záchranáře" jsme požádali i naši obec Rudník , kde jsme podali žádost o příspěvek a čekáme na rozhodnutí." tvrdí Suchánková (člen spolku).
Spolek dostává spoustu zpětných vazeb a poděkování od lidí, že se snaží volně žijící zvěři pomoci. Najdou se i jedinci, kteří s jejich snahou nesouhlasí, jako například vedoucí pracovník pro realizaci SCLLD z MAS Krkonoše, z.s., který nazval jejich iniciativu bez smyslu a přínosu a vidí v tom jen pořízení si hračky. Takové zprávy spolek opravdu mrzí. Hlavním důvodem je i to, že právě MAS Krkonoše, z.s. má na svých stránkách napsáno Účelem realizace SCLLD je zvýšení kvality života ve venkovské oblasti Krkonoše a aktivizace místního potenciálu. Zajištění aktivit souvisejících s určením potřeb území, které povedou k řešení lokálních problémů, využití potenciálu a naplňování potřeb území v podobě lepší dostupnosti do škol, zaměstnání a jiných služeb, zvýšení zaměstnanosti v území, zlepšení životního prostředí ,,https://www.maskrkonose.cz/ .
Všem lidem, kteří podporují a sdílí jejich sbírku by chtěl touto cestou spolek Domov - pro náš Rudník poděkovat.