Hlavní obsah
Lidé a společnost

Výstavba fotovoltaické elektrárny v Rudníku

Foto: Jiří Vítek / Seznam.cz

Jsme rádi, že byla schválena žádost o dotaci na solární panely pro základní školu, ale nesouhlasíme s výstavbou velké fotovoltaické elektrárny na loukách v Rudníku, která změní krajinu. Společně rozhodněme o budoucnosti obce!

Článek

V květnu 2024 jsme zaslali zastupitelům dopis 📧s návrhy několika efektivních strategií, které mohou obci pomoci snížit energetickou spotřebu a zlepšit energetickou účinnost.

Mezi nimi byl i bod: Instalace solárních panelů☀️🛰️⚡ na střechy veřejných budov a škol.

Jsme rádi, že některé podněty byly vyslyšeny 🙏 – na poslední radě obce dne 16.09.2024 byla schválena žádost o dotaci na solární panely pro základní školu. Tento projekt nejen přinese úsporu 💰na energiích, ale podpoří i udržitelný rozvoj.

Zaslali jsme i nesouhlas s výstavbou velkých fotovoltaických elektráren na loukách v Rudníku. Chceme chránit přírodní krásu naší obce 🏡, udržet venkovský ráz a zamezit negativním dopadům na místní krajinu. Odpověď jsme zatím neobdrželi.

Edit: odpověď obdržena 20.6.2024

Otevřený dopis:

Vážení zastupitelé, vážení občané

Vyjadřujeme nesouhlas s výstavbou fotovoltaické elektrárny na parcele č. 5308 v katastrálním území Rudník o výměře 195 425 m², která je aktuálně klasifikována jako trvalý travní porost.

Prezentace firmy 8M GROUP s.r.o., ze zastupitelstva obce dne 22.05.2024 nám občanům sdělila, že elektrárna bude vybudována i přes náš nesouhlas a nesouhlas obce. Pokud se s obcí a majiteli pozemků nedohodne, firma plánuje využít zákonné věcné břemeno k vybudování přípojky, což znamená, že se proti tomuto rozhodnutí žádný majitel dotčených pozemků nemůže bránit. Navíc firma nepotřebuje žádat o změnu územního plánu. Na oplátku nabízí obci roční příspěvek 200 000 korun, který by mohl být použit například na energie pro základní a mateřskou školu.

Firma 8M GROUP s.r.o. má momentálně v České republice rozpracovaných několik projektů, ale žádný z nich dosud nebyl dokončen, což vzbuzuje naše obavy. Pro fotovoltaickou elektrárnu v Rudníku byla zřízena nová společnost 8m SPV34, s.r.o., která vznikla 28.10.2022 s kapitálem 10 000 Kč.

Podle zákona 458/2000, Sb. (2) Výrobce elektřiny je povinen si zajistit vlastnické právo nebo zřídit věcné břemeno k cizí nemovitosti, stavby pro energetickou bezpečnost podle zákona o urychlení výstavby strategicky významné infrastruktury. Fotovoltaická elektrárna, i když je ekologicky přívětivá, není pro naši obec strategicky významná. Její příspěvek k energetické spotřebě obce je zanedbatelný. V porovnání s našimi stávajícími zdroji energie je zřejmé, že fotovoltaická elektrárna by nepřinesla žádné výrazné výhody. Naše současné zdroje jsou schopny efektivně a ekonomicky zajišťovat veškeré energetické potřeby obce. Z těchto důvodů není stavba fotovoltaické elektrárny v naši obci strategicky ani ekonomicky důležitá.

Firma nemá doposud biologický průzkum, který má zhodnotit vliv na krajinný ráz ani jednotné enviromentální stanovisko.

Firmě jde pouze o zisk a expanzi, zatímco nám jde o ochranu přírody kolem nás.

Prostranství na Červené výšince je neodmyslitelnou součástí naší obce. Plán investora na tomto místě považujeme za naprosto nevhodný. Masivní solární panely by nenávratně narušily harmonický vzhled malebného podhůří a výrazně změnily krajinný ráz. Výstavba fotovoltaické elektrárny v Rudníku by negativně ovlivnila venkovský charakter obce. Navíc se tato oblast dlouhodobě potýká se suchem kvůli sníženým srážkovým úhrnům. V boji proti klimatické změně bychom se měli zaměřit na zadržování vody v krajině. Výstavba FVE by naopak přispěla k dalšímu snižování hladiny spodní vody. Tento záměr jde proti obecnému smyslu ochrany přírodních hodnot a ekosystému. Na dané ploše se nacházejí cenná rostlinná a živočišná společenstva, která by realizací projektu zanikla. Naším cílem by mělo být zachovávání vyšších hodnot a podpora organizací, které chrání poslední zelené enklávy a hrají klíčovou roli pro sportovní a rekreační účely. Louky jsou nejen oblíbeným místem pro rodinné vycházky, ale také nezbytným prostředím pro zvěř, které by výstavba FVE narušila migrační koridory a vzala jim přirozené prostředí pro pastvu a kladení mláďat.

Otázky:

1. Jaký názor má na tento projekt komise pro životní prostředí?

2. Jakým způsobem vyhodnocoval finanční výbor tento záměr?

3. Pracuje finanční výbor s jinou formou využití obnovitelných zdrojů?

4. Pracuje finanční výbor na rozvaze výhodnosti této akce pro obec a její obyvatele?

5. Bere zastupitelstvo v potaz znehodnocení obecních i soukromých pozemků (zatížení věcným břemenem)? Jako např. optické kabely a plynové sítě, které byly instalovány v minulosti na obecních pozemcích bez ohledu na budoucí možné využití pozemků.

6. Jak zajistí firma likvidaci solárních panelů?

Obec může ušetřit energii různými způsoby. Níže uvádím několik efektivních strategií a opatření, které mohou pomoci snížit energetickou spotřebu a zároveň zlepšit energetickou účinnost.

1. Zateplení budov: Provést izolaci střech, stěn, oken ve veřejných budovách.

2. Efektivní vytápění a chlazení: Instalace moderních, energeticky úsporných systémů.

3. Úsporné osvětlení: Nahrazení starých svítidel za LED osvětlení, které má nižší spotřebu energie a životnost.

4. Inteligentní osvětlení: Zavedení senzorů pohybu a časovačů, které regulují osvětlení podle potřeby.

5. Solární panely: Instalace solárních panelů na střechy veřejných budov a škol.

6. Monitoring spotřeby: Zavedení systémů pro sledování a nalýzu spotřeby energie ve veřejných budovách.

7. Komunitní energetické projekty.

8. Zelené střechy: Instalace zelených střech, které pomáhají snižovat energetickou náročnost budov.

Implementací těchto opatření může obec výrazně snížit svou energetickou spotřebu, snížit náklady na energie a přispět k ochraně životního prostředí.

Předem děkujeme za odpověď,

Domov-pro náš Rudník z.s.

Vážení občané,

setkáváme se s plánem na výstavbu fotovoltaické elektrárny na území naší obce. Pokud máte k tomuto záměru výhrady, jednou z možností, jak o této otázce rozhodnout, je vyhlášení místního referenda. Tento nástroj přímé demokracie umožňuje občanům spolurozhodovat o důležitých otázkách, které ovlivňují život v naší obci.

Jak místní referendum funguje?

Vyhlášení referenda musí schválit zastupitelstvo obce. Návrh na jeho konání může vzejít přímo od zastupitelů nebo od vás, občanů, pokud se pro tuto možnost sejde dostatek podpisů (obvykle 30 % oprávněných voličů v obci). V referendu se pak můžete vyjádřit k otázce, zda obec podnikne kroky k zabránění výstavby elektrárny.

Proč je referendum důležité?

Rozhodnutí v referendu má přímý vliv na další postup obce. Pokud občané v referendu řeknou „ne“, zastupitelstvo je povinno respektovat jejich rozhodnutí a hledat způsoby, jak výstavbu zablokovat – například odmítnutím změn v územním plánu nebo neuzavřením smluv o využití obecních pozemků.

Zapojte se do rozhodování o budoucnosti naší obce!

Vyplňte krátký dotazník a dejte nám vědět, zda byste podpořili vyhlášení místního referenda k plánované výstavbě fotovoltaické elektrárny. Váš názor je pro nás klíčový!

Váš názor je pro nás klíčový!

Domov-pro náš Rudník, z. s.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:
Rudník

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz