Článek
Když mi nedávno Facebook předhodil post od Chelsie Hightower, ve kterém se polární vlk (po liftingu) velmi něžně pomocí zubů snaží vysvobodit tučňáka uvízlého v plastové láhvi, načež to vzdá a opatrně přenese nebohého ptáka i s jeho nedobrovolným vězením lidem, se kterými pak jeho osvobození oslavuje, nevěřila jsem svým očím.
Když jsem si pak všimla, že tuto „video-haluz“ olajkovalo 259 000 lidí, nevěřila jsem svému mozku.
A touching story about a wolf saving a trapped penguin by getting help from humans #animals
Posted by Chelsie Hightower on Wednesday, February 19, 2025
Po zevrubném prozkoumání celého profilu, kde se to podobnými videi a pozitivními reakcemi na ně jen hemží (pro představu – video, ve kterém záchranáři omývají velrybu kotouči z automyčky si vysloužilo 576 000 lajků), jsem propadla obrovské skepsi.
Kdo je Chelsie Hightower a proč sdílí AI odpad
Pětatřicetiletá profesionální tanečnice známá ze soutěžní show televize ABC Dancing with the Stars (americká obdoba StarDance) možná vůbec netuší, že její jméno bylo zneužito ke sdílení podobných nesmyslů. Ty ale nejspíš někomu dávají velký smysl, jinak by se neobtěžoval s jejich výrobou. Nejspíš mu totiž skvěle vydělávají.
Proto „pere pod tlakem“ každý den na profil, který sleduje 2,2 miliony fanoušků, nová a nová neuvěřitelná videa, kterým ale spousta lidí věří. V záhlaví facebookové stránky je zmíněno i jakési BLUE-X STUDIO. To však není v souvislosti se záchranou zvířat nikde možné dohledat. Ani samotná Chelsie se této bohulibé činnosti, alespoň podle Wikipedie, nevěnuje.
Nebezpečná absence kritického myšlení
Pod videi se sice najde i spousta komentářů, které jasně označují tento obsah za „AI odpad“, ale přesto spousta lidí evidentně není schopna kritického myšlení a zjevné nesmysly přijímá jako holý fakt. A co je ještě nebezpečnější – nechává sebou jimi manipulovat, podléhá emocím, které tento obsah uměle vytvořil.
Možná si řeknete, že u podobných videí se zvířátky je to tak trochu jedno, ale měli bychom chápat, že tohle je jen trenažer. Příště půjde o mnohem důležitější témata, která mohou hýbat geopolitickým uspořádáním světa. I tam možná budou tvůrci podobných videí předstírat, že dravé šelmy jsou přátelská zvířátka, kterým jde o záchranu světa. A je tu ještě jeden podstatný problém: Provozovateli sociální sítě Facebook je to úplně jedno.
Koneckonců Mark Zuckerberg, který se zúčastnil inaugurace Donalda Trumpa s hrdým výrazem ve tváři, nedávno jasně prohlásil, že Meta už – v rámci svobody projevu – nebude ověřovat dezinformace na svých sociálních sítích.
Změňme osnovy, než bude pozdě
V neposlední řadě pak platí, že AI nejspíš vezme lidem práci. V tomto případě nikoli těžkou a lopotnou, ale kreativní. Místo aby lidé měli díky tomu prostor více tvořit, budou tvořit méně, protože trh bude přesycen hloupostmi produkovanými umělou inteligencí. Mnohem levnějšími. Videa, která aktuálně vytváří, jsou – při troše inteligence – stále ještě rozpoznatelná, nejen obsahově, ale i formálně. Navíc jim něco chybí a něco přebývá, už to ale většinou nejsou prsty na rukou.
Aktuální AI videa jsou vlastně jakési „vizuální zvratky“ s napomádovaným a uhlazeným povrchem. Vše se ale překotně vyvíjí. Dokáží lidé zachovat prioritu lidského umění? Bude autenticita, jedinečnost a pravost žádaným zbožím? A pozná ji vůbec někdo?
Možná by se děti měly ve škole přestat učit sinus, cosinus a tangens, jak poznám přísudek jmenný se sponou a doplněk a kdy byla první punská válka, a začít se urychleně učit, jak poznám dezinformace a dílo stvořené umělou inteligencí. Do budoucna bychom si tím mohli ušetřit spoustu mrzení.
Zdroje: