Hlavní obsah
Názory a úvahy

Fenomén Okamura: Od cestovky pro plyšáky přes reality show k „mučedníkovi“

Foto: Tomio Okamura / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0

Tomio Okamura

Tomio Okamura je na českém politickém poli kontroverzní a (ne)vypočitatelnou figurkou. Zajímavá je nejen jeho současnost, ale i minulost.

Článek

Tomio Okamura, předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), bývalý podnikatel, senátor a místopředseda Poslanecké sněmovny, současný poslanec, se narodil české matce Heleně, která si vzala Japonce s japonsko-korejským původem Matsua Okamuru.

Šikana a narcismus

Společně žili v Japonsku do Tomiových necelých šesti let. Kvůli matčině dočasnému psychickému zhroucení strávil společně se svým nejmladším bratrem Osamou část dětství v dětském domově v Mašťově u Podbořan (o nejstaršího Hayata se mezitím starali prarodiče), kde čelil šikaně. V důsledku toho zhruba do 22 let koktal. Diskriminaci zažíval ale už i v Japonsku v raném dětství.

„Vám připadám, že mám absolutně japonský rysy, ale z hlediska Japonce jsem prostě moc bílej. Jednoduše řečeno. A jsem moc velkej, a ještě nemám úplně černý vlasy. Japonci mají úplně černý vlasy, to já nemám a oni to velice dobře vidí. Takže v Japonsku jsem byl vždycky cizinec a dávají to ostentativně najevo… Vzpomínám si, že když jsem si šel v Tokiu poprvé nakoupit sám, jako malej, tak mi prodavačka řekla u pokladny: Jak to, že mluvíš japonsky jako Japonec, když nejsi Japonec? A tenkrát jsem si uvědomil, v těch pěti šesti letech, že je se mnou něco jinak,“ svěřil se v dokumentu České televize Třináctá komnata.

Přesto se do Japonska po maturitě na střední chemické průmyslovce vrátil. Pracoval jako popelář, což mu vyhovovalo, protože nemusel s nikým komunikovat. Prodával i popcorn v kině, ale kvůli komunikačním nedostatkům byl přeřazen na pozici, kde nepřicházel do styku se zákazníky, jak uvedl v rozhovoru pro web peníze.cz.

V tomto rozhovoru zaznělo i, co je hnacím motorem muže, který má nesporně podnikatelského ducha, ale jako nejlépe obchodovatelnou komoditu si nakonec vybral strach: „Sílil ve mně pocit, který v sobě mám dodnes. Chci ukázat všem, že nejsem horší jen proto, že jsem jiný. A nechci dokázat jen to. Chci dokázat, že jsem dokonce lepší.“ Původní mindrák se přerodil v tah na branku. Jeho chování má i rysy narcistické poruchy. Ta vzniká už v raném dětství.

Narcismus se paradoxně může vyvinout i tím, že je jedinec v dětství deptán, ponižován a dostává se mu málo lásky a pozornosti. Dítě si pak vytvoří jakýsi svůj vlastní svět, svou nutnou ulitu, ve které se považuje za dokonalého a všichni kolem něj mu chtějí jen ublížit. Tomio Okamura ale svůj narcismus překlopil do politiky. Předtím ale ještě překvapil několika neotřelými podnikatelskými záměry.

Plyšák v limuzíně

Z nich nejbizarnější je nejspíš cestovní kancelář pro plyšáky Toy Travelling. Tento ambiciózní podnikatelský záměr z roku 2010, na kterém se spolupodílel s exministryní informatiky Danou Bérovou, zkrachoval. Fungoval na principu turistického servisu pro plyšové hračky. Každý plyšák dostal svůj pas, v nejdražší variantě za 150 euro pak i speciální box s polštářkem a peřinkou. Součástí speciálních balíčků pak byly například masáže a aromaterapie nebo pobyt v prezidentském apartmá v hotelu a jízda limuzínou.

„Na světě je 1,2 miliardy plyšáků, o které nikdo nepečuje, nikdo jim nic nenabídl. Je to jako u lidí,“ popisoval tehdy Okamura. Později začal pečovat o lidi, respektive o jejich temné obavy. Nabídl jim „řešení“ a vyšvihl se tak do Poslanecké sněmovny.

V Dračím doupěti s budoucími ministry

Ještě před tímto smělým podnikatelským záměrem ale v roli investora vystupoval v reality show České televize s názvem Den D. Ta vycházela z celosvětově úspěšného formátu v originálu nazvaném Dračí doupě. Pětice podnikatelů si tu vyslechla a zhodnotila různé podnikatelské projekty, přičemž ty, které podle nich stály za pozornost, odměnila finanční injekcí a podílem na podnikání.

„Mě překvapilo, s jakými věci lidé chodí, a to jak s úplnými blbostmi, tak s velice chytře připravenými věcmi. Skutečně se ukázalo, že Češi jsou hlavičky,“ prohlásil tehdy Tomio Okamura v roce 2009. Za zmínku stojí i to, že jeho investorskými kolegy v této reality show byli výše zmiňovaná exministryně Dana Bérová nebo pozdější ministr financí v Sobotkově vládě Ivan Pilný nebo ministryně průmyslu a obchodu ve druhé Babišově vládě Marta Nováková.

Úsvit Pitomia

V roce 2013 byl Tomio Okamura týdeníkem Reflex označen jako Pitomio, proti čemuž se bránil žalobou. Letitý spor, ve kterém sehrál roli i Ústavní soud, skončil pro Okamuru definitivně neúspěšně loni v létě.

V tomtéž roce založil politické hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury se kterým se mu podařilo vstoupit do sněmovny. V roce 2015 z ní byl jejími členy vyloučen a spolu s poslancem Radimem Fialou a dalšími založil nové politické hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Obhájil v něm mandát poslance a stal se místopředsedou Poslanecké sněmovny. Jeho politická kariéra byla na vzestupu.

Byznys se strachem

Evropou se v té době prohnala migrační vlna. Právě migraci a nebezpečí islamizace si SPD zvolila jako studnici politických bodů a jedno z klíčových témat. Drží se ho i o dekádu později. Od slov ovšem přechází k obrazovým materiálům a nebojí se přizvat donedávna ještě „šestiprstou“ AI, jejíž výstupy jsou ale čím dál tím dokonalejší a hrozí, že brzy už nebudeme moct věřit vůbec ničemu. Kromě toho operuje se starým známým strachem.

Za plakátovou kampaň před krajskými a senátními volbami, kterou doprovázely mimo jiné billboardy, na kterých se skvěl slogan „Nedostatky ve zdravotnictví nevyřeší ‚chirurgové‘ z dovozu“ doprovázený vizuálem vytvořeným umělou inteligencí se zakrváceným Afroameričanem s nožem v ruce, si vysloužil podezření z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Za to mu v krajním případě hrozí až tři roky vězení. Kriminalisté z odboru extremismu a terorismu pražské policie požádali Poslaneckou sněmovnu o jeho vydání.

Okamura provokuje svými prohlášeními dlouhodobě. Možná zkouší, kam až může zajít. Jisté je, že v případě odsouzení by si u svých stoupenců zajistil postavení „mučedníka“. V ničem by mu to ale nejspíš nepomohlo. Přesvědčuje přesvědčené. Ti ostatní ví, že je jen populistou, který rád tančí na ostří nože. Tenhle podnikatelský plán ale nejspíš už narazil na své limity. Stejně jako cestovka pro plyšáky.

Zdroje:

https://www.extra.cz/zpravy-v-tomiovi-jsem-mel-velkou-oporu-zavzpominal-osamu-okamura-na-mesice-v-detskem-domove-o-politice-se-s-bratry-bavime-rekl-68270

https://strednicechy.rozhlas.cz/tomio-okamura-koktani-je-v-hlave-ja-jsem-se-ho-zbavoval-horko-tezko-8541929

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1186000189-13-komnata/208562210800041/

https://cs.wikipedia.org/wiki/Narcismus

https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/media/podnikatele-musi-oslovit-bohate-investory-ct-uvadi-den-d-175313

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tomio-okamura-pitomio-prezdivka-ustavni-soud_2406191236_har

https://denikn.cz/minuta/1619526/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz