Článek
Pozitivní scénář
V nejpozitivnějším scénáři se předpokládá, že USA, vedené administrativou, která silně podporuje Ukrajinu, výrazně zvýší vojenskou pomoc, včetně dodávek moderních stíhaček F-16C/D a raket ATACMS. Tato podpora umožní Ukrajině zlepšit svou obranyschopnost a efektivněji čelit ruským ofenzivám. EU také posílí svou vojenskou pomoc, což umožní Ukrajině zvýšit výrobu munice a vojenských vozidel. Do konce roku 2024 by Ukrajina mohla vytvořit podmínky pro úspěšné protiútoky v roce 2025.
Střednědobý scénář
Ve střednědobém scénáři zůstane podpora Ukrajině omezená kvůli politickým sporům v USA a pomalé reakci EU. Ukrajina bude schopná držet své obranné linie, ale bude nucena ustoupit na některých frontách v Donbasu. Nedostatek obrněných vozidel a munice se stane významným problémem ve druhé polovině roku 2024. Ukrajina se bude muset spolehnout na vlastní výrobu zbraní a inovativní technologie, jako jsou drony a elektronické válčení, aby udržela své pozice.
Negativní scénář
V nejnegativnějším scénáři by mohlo dojít ke snížení podpory ze strany USA a EU, což by vedlo k výrazným problémům s dodávkami munice a vojenského vybavení. Rusko by mohlo využít tuto situaci k posílení svých ofenziv a zvýšení tlaku na ukrajinské linie. V tomto scénáři by Ukrajina mohla utrpět značné ztráty a ztratit další území.
Další faktory
Rok 2024 bude pro Ukrajinu klíčový z hlediska strategického plánování a budování vojenské a průmyslové základny. Ukrajinská armáda bude muset pokračovat v mobilizaci rezerv a zlepšování výcviku, zatímco bude závislá na stabilní podpoře ze strany západních partnerů. Politické události, jako jsou prezidentské volby v USA, mohou výrazně ovlivnit dynamiku konfliktu a úroveň zahraniční pomoci.