Hlavní obsah

Pěvkyně Netrebko. Ano či Ne. Velké N je záměr

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Najdete je v Moje sledované na tomto webu nebo na Seznam.cz.

Foto: Karla Rajmajerová

Netrebko a Putin

1. 8. 15:14

Co Vy na to? Já mám jasno.

Článek

Nebudu popisovat umělecké kvality paní Netrebko. Nejsem konzument vážné hudby. Ale nejsem ani ignorant tohoto umění. Můj pan tchán byl 45 let členem orchestru Národního divadla, takže něco z vážné hudby jsem, coby jeho snacha ve společné domácnosti, „zažila“, jak prakticky, tak teoreticky. Chápu tedy ty, kteří budou zklamáni, že, asi, paní Netrebko v Praze nebude. Řadím se ovšem k těm, kteří si z důvodů jejích postojů k Vladimíru Putinovi a potažmo k válce na Ukrajině, nepřejí, aby v Praze vystoupila.

Její nynější, značně vlažné postoje, jsou jen z nouze ctnost. A postoje managementu Obecního domu jsou také na pováženou. Tam jde ovšem o něco úplně jiného.

Pokud paní Netrebko chce opravdu ukázat, jaký postoj k válce na Ukrajině zaujímá, tak ať jede na Ukrajinu a podpoří morálně ty, kteří jsou nuceni bojovat, umírat, hledat své děti, dívat se na to, jak jim někdo před očima zastřelí blízkého, nebo znásilní děti, ženy i staré babičky, i mladé muže. Toto vše paní Netrebko svým vlastním postojem jakoby odmítá vidět a vnímat jako něco, co snad ani neexistuje.

Při prohlížení jejích fotografií ze setkání s Putinem, z ní přímo čiší radost a obdiv z něj. Hrdost, že i ona je ta, která může být v jeho blízkosti. Někomu stačí málo. Tak málo, že nevidí, neslyší - nářek, pláč, utrpení, ale i skřípání zubů a zvednuté ruce v pěst, odhodlání Ukrajinců. Neslyšela nikdy o tom, že byli vyhnáni ze svých domovů kvůli válce, celý svůj dosavadní život museli nacpat do igelitek a opustit svou zem?

Může nám zpěv, byť umělecký, krásný a jedinečný, přinést opravdovou radost, když na pozadí toho, si soudný člověk musí připomenout její postoje? Asi ne, i toto by člověk měl mít na paměti.

Rozdávat jen „radost“ leckdy nestačí.

I nám je ze strany Ruska vyhrožováno jadernými zbraněmi, když nebudeme poslušní. I to by mohla paní Netrebko zaznamenat. Kde by pak zpívala za eura a libry či dolary? Tak proč bychom je jí teď měli, ve světle událostí, nabízet?

Ale hlavně - jsme na seznamu zemí Rusku nepřátelských, tak ať to paní Netrebko zohlední a situace se tím vyřeší.

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Reklama

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz