Hlavní obsah
Lidé a společnost

Strašidlo ze Saské Kamenice

Foto: Robert Steffens, Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0

Socha Karla Marxe, spoluautora Komunistického manifestu, v Chemnitz

Saská Kamenice, čili v originále Chemnitz, se takřka 40 let honosila jménem politického filozofa Karla Marxe, i když ve městě nikdy nebyl. I přesto je dneska specifickým symbolem města.

Článek

Středoevropská města mají tak pohnutou historii, že skutečnost překonává i ty nejzvláštnější fantazie. A je poměrně jedno, jestli po roce 1945 stály v západní nebo východní sféře vlivu. To se týká i saských měst, ty navíc známe poměrně dobře z častých návštěv i před rokem 1989.

V Saské Kamenici, německy Chemnitz, mají basketbalový tým Niners, který v roce 2020 postoupil do nejvyšší soutěže, Bundesligy. Na manšaft vzniklý v roce 1999 spojením malých klubů, hrající ještě před deseti lety pralesní soutěže je to docela úspěch. Ten je podtržený fantastickou loňskou sezonou, kdy mužstvo skončilo třetí v lize, a dokonce zvítězilo ve FIBA Euro Cupu, což je basketbalový ekvivalent fotbalové Konferenční ligy, tedy třetí nejvýznamnější kontinentální soutěž.

V letech 1953-1990 se Chemnitz jmenoval Karl-Marx-Stadt a to přesto, že ve městě nikdy nepůsobil a nikdy v něm ani nebyl. Paradoxně město nebylo ani hlavním favoritem pro přejmenování – tuto „čest“ měl získal Eisenhüttenstadt, ale protože v zemi Sovětů v březnu 1953 zemřel velký ocelový muž, byl přejmenován (na celých osm let) na Stalinstadt. Ubránilo se i Lipsko, tam nesla nový název pouze univerzita. Ústřední výbor SED (východoněmecká obdoba KSČ) ukázal na Chemnitz a občané, na jejichž názor se nikdo neptal, se učili nový název města. Možná někteří pamětníci přejmenování se zúčastnili referenda na jaře 1990, kdy 76 % voličů vyjádřilo vůli vrátit se ke starému názvu.

No a abychom tolik nepřetékali, tak zpět k basketbalu. Tým Niners Chemnitz, jako každý správný sportovní tým, má svého maskota. Většinou se volí nějaké dravé zvíře podkreslující tu správnou sportovní agresivitu. Setkáváme se často se lvy, pantery, žraloky, medvědy…

V Saské Kamenici si vybrali postavu muže. To se ve sportovním světě také používá poměrně často. Nějací bojovníci, indiáni, gladiátoři nebo sparťané nám po světě pobíhají.

Maskot z Chemnitzu se jmenuje Karli. Má podobu Karla Marxa (který, připomeňme si, ve městě nikdy nebyl; na rozdíl od mého domovského města, kde pobýval několikrát).

Na stránkách klubu si můžete koupit jeho plyšovou podobu.

Karliho vybrali v roce 2016 a je tedy nyní spojen s tou nejúspěšnější érou basketbalového klubu. Sluší se poznamenat, že vztah Němců ke Karlu Marxovi je asi trochu přívětivější než v jiných státech s komunistickou minulostí. Když v roce 2003 volili největšího Němce historie (jako v dalších státech, u nás to vyhrál vyškrtnutý Jára Cimrman, oficiálně pak Karel IV.), tak obsadil Marx pěkné třetí místo (stejně jako loni basketbalisté z Chemnitzu). Více je uznávána jeho filozofická a sociologická práce než přínos politické ekonomii.

Stejně by mě zajímalo, jestli za výběrem maskota je specifická forma ostalgie nebo jen velmi sofistikovaný trolling.

Na Karliho upozornila na svých sociálních sítích basketbalová federace FIBA:

Zdroje:

https://en.wikipedia.org/wiki/Chemnitz

https://www.chemnitz.travel/

https://www.chemnitz99.de/

Máte na tohle téma jiný názor? Napište o něm vlastní článek.

Texty jsou tvořeny uživateli a nepodléhají procesu korektury. Pokud najdete chybu nebo nepřesnost, prosíme, pošlete nám ji na medium.chyby@firma.seznam.cz.

Související témata:

Sdílejte s lidmi své příběhy

Stačí mít účet na Seznamu a můžete začít psát. Ty nejlepší články se mohou zobrazit i na hlavní stránce Seznam.cz

Doporučované

Načítám